Комисия по образованието и науката
28/05/2008
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по образованието и науката
Д О К Л А Д
ОТНОСНО: Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за научно и технологично сътрудничество, № 802-02-14, внесен от Министерския съвет на 09.05.2008 г.
На заседание, проведено на 28 май 2008 г., Комисията по образованието и науката разгледа Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за научно и технологично сътрудничество, № 802-02-14, внесен от Министерския съвет на 09.05.2008 г. В заседанието участва г-н Даниел Вълчев, вицепремиер и министър на образованието и науката.
Законопроектът бе представен от г-н Даниел Вълчев, вицепремиер и министър на образованието и науката. Той подчерта, че Законопроектът за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за научно и технологично сътрудничество е внесен от Министерския съвет на основание чл. 85, ал. 1, т. 4. от Конституцията на Република България. Споразумението е подписано на 4 януари 2008 г. във Вашингтон при условията на последваща ратификация.
В Споразумението се изтъква желанието на двете страни да подкрепят и развиват двустранното сътрудничество в областта на науката, технологиите и иновациите на основата на равноправието и взаимната изгода и при спазване на действащото законодателство на всяка от договарящите се страни. Регламентирани са формите на осъществяване на сътрудничеството: взаимно отваряне на научни програми, съвместна разработка на проекти в научни области от взаимен интерес, размяна на научна и технологична информация, съвместно използване на научни и изследователски центрове, на съоръжения, материали и научна апаратура.
С влизането в сила на Споразумението ще се насърчи и обменът на учени и специалисти с цел повишаване на конкурентноспособността на научния потенциал на България и създаване на възможности за бърза научна кариера на младите кадри в науката. Ще се разширят възможностите за успешното участие на български колективи в Седмата рамкова програма за научни изследвания на Европейската общност (2007-2013) и на ЕВРАТОМ (2007-2011) чрез изграждане на научни партньорства със сходни структури в Съединените американски щати.
Специфичните въпроси, свързани с правата на интелектуална собственост, сигурността на информацията и трансфера на технологии, се уреждат в Анекси А и Б, които са неразделна част от Споразумението.
В Споразумението се предвижда всяка от страните да определи Изпълнителен агент за планиране и координиране на цялостната политика на сътрудничеството. За правителството на Съединените американски щати – висш служител от Държавния департамент, за Република България – висш служител на Министерство на образованието и науката.
Предложеното за ратифициране Споразумение се сключва за срок от 10 години и не налага допълнително финансиране от държавния бюджет. Необходимите средства за осигуряване на финансовите ангажименти от българска страна са за сметка на бюджета на Министерството на образованието и науката за съответната бюджетна година.
В изказванията си народните представители подчертаха, че Споразумението е важен момент в изграждането на нова договорноправна база на двустранните отношения. То е в синхрон със стратегията на правителството на Република България за утвърждаване на науката като държавен приоритет, за стимулиране на съвместни научни програми и за трансфер на знания.
След проведената дискусия Комисията по образованието и науката единодушно с 14 гласа „за”, 0 гласа „против” и 0 гласа „въздържал се” подкрепя Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за научно и технологично сътрудничество, № 802-02-14, внесен от Министерския съвет на 09.05.2008 г., и предлага да бъде приет от Народното събрание.
28 май 2008 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:
(Лютви Местан)