Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по образованието и науката
04/02/2009


    ЧЕТИРИДЕСЕНО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по образованието и науката



    Д О К Л А Д


    ОТНОСНО: Законопроект за ратифициране на консолидирания текст на Споразумението между Република Албания, Република Австрия, Република България, Босна и Херцеговина, Република Хърватия, Чешката република, Република Унгария, Република Македония, Черна гора, Република Полша, Румъния, Република Сърбия, Словашката република и Република Словения за развитие на сътрудничеството в областта на висшето образование в рамките на Централноевропейската програма за обмен на университетското образование (CEEPUS ІІ ), № 902-02-1, внесен от Министерски съвет на 10.01.2009 г.

    На заседание, проведено на 4 февруари 2009 г., Комисията по образованието и науката разгледа Законопроект за ратифициране на консолидирания текст на Споразумението между Република Албания, Република Австрия, Република България, Босна и Херцеговина, Република Хърватия, Чешката република, Република Унгария, Република Македония, Черна гора, Република Полша, Румъния, Република Сърбия, Словашката република и Република Словения за развитие на сътрудничеството в областта на висшето образование в рамките на Централноевропейската програма за обмен на университетското образование (CEEPUS ІІ ), № 902-02-1, внесен от Министерски съвет на 10.01.2009 г.
    Законопроектът бе представен от г-жа Мукадес Налбант, зам.-министър на образованието и науката. Тя подчерта, че Централноевропейската програма за университетски обмен (CEEPUS I) стартира през 1994 г. и цели създаване на реални условия за многостранно сътрудничество в областта на висшето образование посредством академична мобилност на преподаватели и студенти. Република България е част от програмата от летния семестър на 1994/1995 г. Програмата е продължена през 2000 г. и Споразумението за развитие на сътрудничеството в областта на висшето образование в рамките на тази програма е ратифицирано със закон от Народното събрание на Република България на 25.02.2000 г.
    На 9 март 2003 г. в Загреб е открито за подписване Споразумението за развитие на сътрудничеството в областта на висшето образование в рамките на Централноевропейската програма за обмен на университетското образование (CEEPUS ІІ ). То се състои от 11 члена и Приложение Първо като неразделна част към него. Документът отчита развитието на висшето образование в Европа, формирането на общи образователни политики и провеждането на реформи, ориентирани към повишаване на качеството на висшето образование. Споразумението има за цел да превърне висшето образование в страните - участнички в част от изграждащото се в рамките на Болонския процес Европейско пространство за висше образование. Развитието на CEEPUS ІІ се свързва главно с усъвършенстване на качеството на представяните проекти и задължително въвеждане на европейската система за трансфер на образователни кредити, въвеждането или прилагането на “съвместни програми”, които водят до присъждане на “съвместни образователни степени”. Документът е ратифициран със закон от Народното събрание на Република България на 26 ноември 2003 г. със срок на действие 5 години.
    Чрез участието на страната ни в първата и втората фаза на програмата са създадени реални условия за активен обмен между академичните среди в страните-членки, за усъвършенстване на качеството на висшето образование в България, за въвеждане на Европейската система за трансфер на образователни кредити и за практическа реализация на основните тенденции в развитието на системите за висше образование в Европа.
    Предлаганите изменения в консолидирания текст на Споразумението са във връзка с решение на Съвместния Комитет на министрите от 16 март 2007 г. в Загреб за удължаване на срока на действие на програмата и на мандата на генералния секретар с две години, както и удължаване с една година на периода, след който се прави оценка на изпълнението на програмата. Измененията доближават програмата CEEPUS ІІ до други европейски образователни програми и дават възможност независимото оценяване на програмата да се извърши след по-дълъг период, през който могат да бъдат отчетени конкретни академични резултати. Измененията отразяват и присъединяването на нови страни от Югоизточна Европа – Албания, Република Македония, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, с което се засилва регионалното значение на сътрудничеството в областта на висшето образование. Решението на Съвместния Комитет е препотвърдено на конференцията в София на 29.02.2008 г. в мандата на българското председателство.
    В проведената дискусия народните представители обърнаха внимание, че участието на страната ни в програмата не изисква заплащане на членски внос. Финансовият ангажимент на Република България като приемаща страна се свежда до изплащане на стипендии на преподаватели и студенти за периода на обмена на базата на т.нар. финансова единица - “един човекомесец стипендия”. Членовете на комисията подчертаха, че с ратифицирането на предложените изменения на Споразумението Република България ще потвърди ролята си в регионалното образователно сътрудничество като част от изграждащата се Европа на познанието.
    След проведената дискусия Комисията по образованието и науката приема за основателни мотивите на правителството и единодушно с 14 гласа „за” подкрепя Законопроект за ратифициране на консолидирания текст на Споразумението между Република Албания, Република Австрия, Република България, Босна и Херцеговина, Република Хърватия, Чешката република, Република Унгария, Република Македония, Черна гора, Република Полша, Румъния, Република Сърбия, Словашката република и Република Словения за развитие на сътрудничеството в областта на висшето образование в рамките на Централноевропейската програма за обмен на университетското образование (CEEPUS ІІ ), № 902-02-1, внесен от Министерски съвет на 10.01.2009 г., и предлага да бъде приет от Народното събрание.


    6 февруари 2009 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:




    (Лютви Местан)
    Форма за търсене
    Ключова дума