Комисия по образованието и науката
14/01/2009
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по образованието и науката
Д О К Л А Д
Относно: Законопроект за ратифициране на Меморандума за разбирателство за поддръжка и експлоатация на CMS (КМС) детектора мeжду Министерството на образованието и науката на Република България и Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН), № 802-02-37, внесен от Министерски съвет на 01.12.2008 г.
На заседание, проведено на 14 януари 2009 г., Комисията по образованието и науката разгледа Законопроект за ратифициране на Меморандума за разбирателство за поддръжка и експлоатация на CMS (КМС) детектора мeжду Министерството на образованието и науката на Република България и Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН), № 802-02-37, внесен от Министерски съвет на 01.12.2008 г.
Законопроектът бе представен от г-н Даниел Вълчев, вицепремиер и министър на образованието и науката. Той подчерта, че проектът на закон е на основание на чл. 85, ал. 1, т. 4 и т. 5 от Конституцията на Република България във връзка с подписания на 7 август 2008 г. Меморандум за разбирателство за поддръжка и експлоатация на CMS (КМС) детектора мeжду Министерството на образованието и науката на Република България и Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН).
Република България е една от основателките на научния проект КМС (Компактен Мюонен Соленоид). Проектът е научно начинание, осъществявано от широка международна колаборация от европейски държави. Колаборацията предлага на ЦЕРН експеримент за изучаване на взаимодействията на частиците при най-високите възможни енергии и светимости, които могат да бъдат достигнати с помощта на Голям Адронен Ускорител на насрещни снопове. Успехът на експеримента зависи от всички членове на Колаборацията, обвързани с отговорности.
Меморандумът разписва процедурата за определяне на разходите за поддръжка и експлоатация през съответните етапи, както и механизмите за наблюдение и разпределение на отговорностите по изпълнението между страните. Той съдържа 16 Приложения, които са неразделна част от него и се отнасят до Институтите в Колаборацията и Финансовите агенции на отделните държави, общите условия за експериментите, провеждани в ЦЕРН, описание на детектора за експеримента и управленската структура. Определен е и механизмът за разрешаване на споровете между страните. Подробно са разписани категориите на разходите за поддръжка и експлоатация както следва: разходи, които се поделят от цялата Колаборация; разходи, които се поделят от отделни Институти или техните Финансови Агенции; разходи, които се осигуряват от ЦЕРН в ролята й на Приемна-лаборатория. Контролът на разходите за поддръжка и експлоатация на КМС детектора е възложен на Комисия за проверка на средствата.
Отговорността за поддръжка и експлоатация на КМС детектора е съвместно на Колаборацията като цяло и на ЦЕРН като Приемна-лаборатория. Това е основен принцип, който всеки Институт в Колаборацията трябва да изпълнява. Институт, който има принос с компонент от оборудването, осигурява и необходимите научни и технически работни екипи, които ще експлоатират този компонент.
Организациите, които участват в Колаборацията от българска страна, са Софийският университет „Св.Кл.Охридски” и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергия при Българската академия на науките, а Финансова Агенция по Меморандума е Министерството на образованието и науката. Разходите по изпълнението на Меморандума са за сметка на Фонд “Научни изследвания” и са в размер на 150 000 лв.
Срокът на действие на Меморандума е до 31 декември 2011 г., като валидността му се продължава автоматично след изтичането му за следващ период от пет години, ако не бъде определено друго.
В изказванията си народните представители подчертаха, че експериментът КМС е грандиозно начинание. България има признат съществен материален и финансов принос към изграждането на детектора. Българските научни екипи от квалифицирани специалисти са търсени партньори в сътрудничеството по експеримента.
След проведената дискусия Комисията по образованието и науката единодушно с 12 гласа „за” подкрепя Законопроект за ратифициране на Меморандума за разбирателство за поддръжка и експлоатация на CMS (КМС) детектора мeжду Министерството на образованието и науката на Република България и Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН), № 802-02-37, внесен от Министерски съвет на 01.12.2008 г., и предлага да бъде приет на първо гласуване.
15 януари 2009 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:
(Лютви Местан)