Комисия по образованието и науката
01/04/2009
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по образованието и науката
Д О К Л А Д
ОТНОСНО: Проект за решение за откриване на Факултет по обществено здраве в структурата на Медицинския университет – Пловдив, № 902-03-3, внесен от Министерския съвет на 30.03.2009 г.
На заседание, проведено на 1 април 2009 г., Комисията по образованието и науката разгледа Проект за решение за откриване на Факултет по обществено здраве в структурата на Медицинския университет – Пловдив, № 902-03-3, внесен от Министерския съвет на 30.03.2009 г. В заседанието участваха доц. Ваня Добрева – зам.-министър на образованието и науката, и доц. Георги Паскалев – ректор на Медицинския университет, Пловдив.
Проектът за решение за откриване на Факултет по обществено здраве в структурата на Медицинския университет – Пловдив, бе представен от доц. Ваня Добрева – зам.-министър на образованието и науката. Тя подчерта, че проектът е на основание чл. 9, ал. 2, т. 1 от Закона за висшето образование. Акредитационият съвет на Националната агенция за оценяване и акредитация с протокол № 18 от 5 юни 2008 г. е дал положителна оценка на проекта. Определен е срок от три години, в който Медицинският университет – Пловдив, следва да поиска акредитация съгласно чл. 84, ал. 2 от Закона за висшето образование. Във Факултета по обществено здраве ще се подготвят студенти по две специалности - „Управление на здравните грижи” и „Здравен мениджмънт”. Специалността „Управление на здравните грижи” е специалност от регулирана професия по смисъла на чл.177 от Закона за здравето и чл.9, ал.3,т.5 от Закона за висшето образование. Обучението ще се провежда в редовна и задочна форма за придобиване на образователно-квалификационните степени „бакалавър” и „магистър”. Във втората специалност „Здравен мениджмънт” обучението ще се провежда в задочна форма по две програми – за медици и за немедици за придобиване на образователно-квалификационната степен „магистър”. В изпълнение на направените препоръки от Националната агенция за оценяване и акредитация Медицинският университет е разработил нова квалификационна характеристика за образователно-квалификационна степен „Магистър по здравен мениджмънт”, преработил е съдържанието на учебните програми за магистратурите по „Управление на здравните грижи” и „Здравен мениджмънт”, доставил е ново учебно обзавеждане за подобряване на образователния процес, обявил е конкурси за попълване на състава на хабилитираните преподаватели. Факултетът разполага с 46 преподаватели на основен трудов договор, от които 21 са хабилитирани, с което отговаря на изискванията на чл.26 от Закона за висшето образование.
В изказванията си народните представители подчертаха, че Медицинският университет със своите три факултета - Медицински, Стоматологичен и Фармацевтичен и с висококвалифицирания си преподавателски, научен и лечебен състав е благоприятна академическа среда за развитието на новия Факултет по обществено здраве. С разкриването на този факултет висшето училище обхваща целия спектър на подготовката на специалисти в областта на здравеопазването - медицина, дентална медицина, фармация, обществено здраве и здравни грижи. Така Медицинският университет – Пловдив, ще повиши ролята си на център за развитие на научноизследователската работа и обучението в тази сфера и ще допринесе за преодоляване на дефицита от кадри в управлението на здравеопазването в южния регион на страната.
След проведената дискусия Комисията по образованието и науката единодушно подкрепя Проект за решение за откриване на Факултет по обществено здраве в структурата на Медицинския университет – Пловдив, № 902-03-3, внесен от Министерския съвет на 30.03.2009 г., и предлага да бъде приет от Народното събрание.
2 април 2009 г. ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:
(Лютви Местан)