Комисия по образованието и науката
01/04/2009
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по образованието и науката
ДОКЛАД
ОТНОСНО: Проект на Решение за даване на съгласие за водене на преговори и сключване на Заемно споразумение (Трети заем за развитие на политиките – институционална реформа в социалните сектори) между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие, № 902-03-2, внесен от Министерски съвет на 23.03.2009 г.
На заседание, проведено на 1 април 2009 г., Комисията по образованието и науката разгледа Проект на Решение за даване на съгласие за водене на преговори и сключване на Заемно споразумение (Трети заем за развитие на политиките – институционална реформа в социалните сектори) между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие, № 902-03-2, внесен от Министерски съвет на 23.03.2009 г.
Проектът на решение бе представен от г-н Стефан Узунов – директор на Дирекция „Обща икономическа политика” към Министерство на икономиката и енергетиката, и г-н Лъчезар Стефанов – директор на Дирекция „Външни финанси” към Министерство на финансите. Те подчертаха, че Проектът на решение е във връзка с приетата Стратегия за партньорство между Световната банка и Република България, одобрена на 13 юни 2006 г. Стратегията предвижда сключването на три заема DPL за подкрепа на средносрочни планове на правителството на Република България за политически и институционални реформи и подпомагане на пълното интегриране на страната в Европейския съюз. Заемното споразумението има за цел да осигури финансиране на Програмата DPL ІІІ, която е третата фаза от трите планирани заема в подкрепа на платежния баланс срещу конкретни ангажименти на българското правителство за развитие на политиките в образованието, здравеопазването и социалната сфера. Предвижда се заемът DPL ІІІ да бъде договорен в размер на равностойността на 200 млн. щатски долара в евро със срок на погасяване 19 години, в това число – 7-годишен гратисен период по отношение на главницата.
Програмата DPL подкрепя реформите за повишаване на качеството на образованието в България чрез установяване на система за ефективно вътрешно оценяване на базата на широкомащабно използване на тестове и въвеждане на система за национално стандартизирано външно оценяване, намаляване на броя на отпадащите ученици и по-пълен обхват на децата, подлежащи на задължително обучение, децентрализация и оптимизация на училищната мрежа и въвеждането на делегирани бюджети за всички училища.
Като резултат от използваните Първи и Втори заем по програмата DPL в сектора на образованието България отчита повишаване на капацитета на Центъра за контрол и оценка на качеството на образованието, обучение на 50% от училищните директори в Националния институт за обучение на директори към Министерството на образованието и науката, участие в международните тестове за оценяване на успеваемостта като PISA 2006 (Програма за международна оценка на ученици), PIRLS 2006 (Проучване на напредъка в грамотността за четене на литература) и TIMSS 2007 (Международни тенденции в ученето на математика и природни науки), въвеждане на държавни зрелостни изпити по всички предмети в национален мащаб, заздравяване на позициите на базираното в училище управление, изменение и допълнение в законодателството, които гарантират възможност за образование на преждевременно отпадналите от училищата ученици, на нискоквалифицираните и на лицата без образование.
В изказванията си народните представители, подчертаха, че до края на програмата DPL ІІІ по отношение на реформите във финансирането и управлението на образованието се очаква запазване на пакета от мерки и стимули в подкрепа на прилагането на единния разходен стандарт за издръжка на едно дете и един ученик. Ще се разширят правомощията на училищните директори относно изготвянето на училищните бюджети, включително и за заплатите и кадровото осигуряване, ще се намалят средните показатели на отпадащите ученици като процент от общия брой на записаните в малките общини и ще се постигне устойчивост в политиката на консолидация на училищната мрежа.
След проведената дискусия Комисията по образованието и науката единодушно подкрепя Проект на Решение за даване на съгласие за водене на преговори и сключване на Заемно споразумение (Трети заем за развитие на политиките – институционална реформа в социалните сектори) между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие, № 902-03-2, внесен от Министерски съвет на 23.03.2009 г., и предлага да бъде приет от Народното събрание.
2 април 2009 г. ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:
(Лютви Местан)