Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по образованието и науката
08/03/2006


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по образованието и науката



    ДОКЛАД


    Относно: Проект за решение за откриване на Фармацевтичен факултет в структурата на Медицинския университет – Пловдив, 602-03-6, внесен от Министерски съвет на 7.03.2006 г.


    На свое заседание от 8 март 2006 г. Комисията по образованието и науката разгледа Проект за решение за откриване на Фармацевтичен факултет в структурата на Медицинския университет - Пловдив, № 602-03-6, внесен от Министерски съвет на 31.1.2006 г. В заседанието участваха г-жа Ваня Добрева – зам.-министър на образованието и науката, г-н Емил Райнов – зам.-министър на здравеопазването, и доц. Георги Паскалев - ректор на Медицинския университет, Пловдив.

    Мотивите към проекта за решение бяха представени от Емил Райнов, зам.-министър на здравеопазването. Проектът за решение за откриване на Фармацевтичен факултет в структурата на Медицинския университет - Пловдив е на основание чл. 9, ал. 2, т. 1 от Закона за висшето образование. Акредитационият съвет на Националната агенция за оценяване и акредитация с протокол № 13 от 28 април 2005 г. е дал положителна оценка на проекта. Определен е срок от три години, в който Медицинският университет - Пловдив следва да поиска акредитация съгласно чл. 84, ал. 2 от Закона за висшето образование. Националната агенция за оценяване и акредитация е направила препоръки към университета да разработи конкретна програма за развитие на научно-изследователската дейност и да подобри материалната база. Ръководството на Медицинския университет е приело цялостна стратегия за изпълнение на тези препоръки и инвестиционна програма за осигуряване на съвременна материална база.
    Фармацевтичният факултет като основно звено на Медицинския университет – Пловдив се състои от седем катедри, които ще осигуряват обучението по фундаментални медико-биологични и специални фармацевтични направления. Факултетът разполага с 50-членен академичен състав, от който 24 хабилитирани преподаватели.
    Учебният план е в съответствие с Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността “Фармация” за образователно-квалификационната степен “магистър”, както и с Директиви 85/432/ ЕИО и 85/433/ЕИО.
    Народните представители изказаха мнение, че с откриването на Фармацевтичния факултет ще се преодолее дефицитът от кадри в областта на фармацията, ще се създаде възможност за провеждане на следдипломно обучение, а така също и за научно развитие на специалистите. Подчертано бе, че със създаването на Фармацевтичния факултет ще се привлекат и нови чуждестранни студенти и специализанти.
    Комисията по образованието и науката единодушно подкрепя Проекта за решение за откриване на Фармацевтичен факултет в структурата на Медицинския университет – Пловдив, 602-03-6, внесен от Министерски съвет на 7.03.2006 г., и предлага да бъде приет от Народното събрание.



    9 март 2006 г. ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:



    (Лютви Местан)


    Форма за търсене
    Ключова дума