Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по образованието и науката
07/06/2006


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по образованието и науката



    Д О К Л А Д

    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение № 602-01-34, внесен от Министерския съвет на 10.05.2006 г.



    На свое заседание от 7 юни 2006 г. Комисията по образованието и науката разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение № 602-01-34, внесен от Министерския съвет на 10.05.2006 г. В заседанието взеха участие Даниел Вълчев - вицепремиер и министър на образованието и науката, Екатерина Виткова – зам.-министър на образованието и науката, Мария Антова – зам.-председател на Националната агенция за професионално образование и обучение.
    Законопроектът бе представен от Даниел Вълчев, вицепремиер и министър на образованието и науката. В изложението си той подчерта, че в преговорната позиция по Глава втора “Свободно движение на хора” Република България е изразила готовността си изцяло да прилага достиженията на правото на Европейския съюз относно взаимното признаване на дипломи и професионални квалификации. С предлаганите изменения и допълнения се постига цялостното транспониране на общосистемните директиви, а именно:
    - Директива 89/48/ на Европейската икономическа общност за общата система за признаване на дипломи за висше образование, издадени след завършено професионално образование и обучение с минимален период на продължителност три години;
    - Директива 92/51/ на Европейската икономическа общност относно втората обща система за признаване на професионално образование и обучение в допълнение на Директива 89/48/ на Европейската икономическа общност;
    - Директива 99/42/ на Европейския съюз за създаването на механизъм за признаване на придобита квалификация.
    Със законопроекта се цели да бъде въведен принципът на европейското право, съгласно който граждани, квалифицирани да упражняват регулирана професия в държава членка, да имат правото да я упражняват навсякъде в Европейската общност.
    Измененията и допълненията в Закона за професионалното образование и обучение са свързани с признаването на правото за упражняване на регулирана професия въз основа на професионална квалификация, придобита в чужда държава. Посочени са видовете документи (диплома, свидетелство за професионална квалификация или удостоверение за правоспособност), с които граждани на Европейския съюз могат да искат признаване на право за упражняване на регулирана професия в нашата държава. В зависимост от вида на документа са предвидени условия, спазването на които дава възможност за признаване на право за упражняване на регулирана професия. Органът по признаване на правото за упражняване на регулирана професия в Република България може да поставя допълнителни изисквания пред съответното лице като доказателство за професионален стаж, стаж за приспособяване или полагане на изпит за признаване на правоспособност.
    Уредени са случаите за признаването на право за упражняване на регулирана професия, за която се изисква притежаването на общи търговски или общи професионални знания и умения въз основа на професионален стаж, придобит в друга държава членка. Условията и редът за признаването, както и размерът на изисквания професионален стаж, се определят с наредба на Министерски съвет. Регламентира се признаването на правото за упражняване на регулирана професия и на основание професионална квалификация, придобита в трета държава.
    В съответствие с директивите са прецизирани определенията за “диплома”, “свидетелство за професионална квалификация”, “удостоверение за правоспособност” и “професионален стаж”. Въведени са определения за “регулирано образование и обучение” и “държава членка”.
    За по-пълно съответствие с Директива 89/48/ на Европейската икономическа общност в Заключителните разпоредби са предвидени изменения и допълнения в Закона за висшето образование. Посочват се изискванията за признаване на право за упражняване на регулирана професия въз основа на професионална квалификация, придобита в държава членка или в трета държава. При определени условия се допуска възможност за признаване на право за упражняване на регулирана професия и когато лицето не притежава диплома за висше образование.
    Народните представители се обединиха около мнението, че законопроектът е необходим за успешното прилагане на правото на Европейския съюз в областта на взаимното признаване на дипломи и професионални квалификации. Поставени бяха и някои въпроси относно упражняването на регулираните професии както в държавите членки, така и на територията на Република България. Членовете на комисията се запознаха със становището на Консултативния съвет по законодателството и изразиха увереност, че някои от направените бележки могат да бъдат отразени в предложенията за второ гласуване на законопроекта.
    След направените разисквания Комисията по образованието и науката единодушно подкрепя Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение № 602-01-34, внесен от Министерския съвет на 10.05.2006 г., и предлага да бъде приет от Народното събрание на първо гласуване.




    8 юни 2006 г. ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:




    (Лютви Местан)
    Форма за търсене
    Ключова дума