Комисия по образованието и науката
13/09/2006
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по образованието и науката
ДОКЛАД
Относно: Законопроект за ратифициране на изменението на т. 3 от Приложение III на Меморандума за разбирателство между Република България и Европейските общности за присъединяването на България към Шестата рамкова програма на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности, допринасяща за създаването на Европейско научноизследователско пространство и за иновациите (2002-2006) и към Шестата рамкова програма на ЕВРАТОМ за ядрени научни изследвания и обучение, допринасяща за създаването на Европейско научноизследователско пространство (2002-2006) (ДВ, бр.58 от 2004 г.), № 602-02-42, внесен от Министерския съвет на 31 август 2006 г.
На свое заседание от 13 септември 2006 г. Комисията по образованието и науката разгледа Законопроект за ратифициране на изменението на т. 3 от Приложение III на Меморандума за разбирателство между Република България и Европейските общности за присъединяването на България към Шестата рамкова програма на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности, допринасяща за създаването на Европейско научноизследователско пространство и за иновациите (2002-2006) и към Шестата рамкова програма на ЕВРАТОМ за ядрени научни изследвания и обучение, допринасяща за създаването на Европейско научноизследователско пространство (2002-2006) (ДВ, бр.58 от 2004 г.), № 602-02-42, внесен от Министерския съвет на 31 август 2006 г. В заседанието взеха участие г-н Даниел Вълчев – вицепремиер и министър на образованието и науката, г-жа Ваня Добрева – зам.-министър на образованието и науката и г-жа Албена Вуцова – директор на Дирекция “Научни изследвания” към Министерството на образованието и науката.
Законопроектът бе представен от г-н Даниел Вълчев – вицепремиер и министър на образованието и науката. Той подчерта, че на 7 февруари 2003 г. 39-то Народно събрание ратифицира със закон Меморандум за разбирателство между Република България и Европейските общности за присъединяването на България към Шестата рамкова програма на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности, допринасяща за създаването на Европейско научноизследователско пространство и за иновации (2002 - 2006), и към Шестата рамкова програма на Евратом за ядрени научни изследвания и обучение, допринасяща за създаването на Европейско научно-изследователско пространство (2002 – 2006 г.).
Меморандумът е правният документ, който регламентира условията за присъединяването на България към Шестата рамкова програма на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности, както и към Шестата рамкова програма на Евратом за ядрени научни изследвания и обучение. Стратегическите цели на програмата са развитието на Европейското научноизследователско пространство, укрепването на изследователската и технологичната база на индустрията, стимулирането на нейната конкурентоспособност, насърчаването на изследователските дейности в подкрепа на други политики на Европейския съюз. С участието на България в Шестата рамкова програма се постига интегрирането на българската наука и технологии в европейската научна мрежа, оптимизирането на управлението на науката и нейните структури, утвърждаването на конкурсното начало на програмно-проектен принцип за финансиране на научните изследвания. В Шестата рамкова програма България е напълно равнопоставена с 25–те страни членки на Европейския съюз.
Меморандумът съдържа три приложения – Приложение 1 “Условия за участието на правни субекти от България в непреки дейности по специфичните програми на Рамковата програма на Европейската общност и Рамковата програма на Евратом”, Приложение 2 “Принципи за предоставяне на права за интелектуална собственост”, Приложение 3 “Правила, определящи финансовото участие на България в Рамковата програма на Европейската общност и Рамковата програма на Евратом”.
С приложение 3 се определя финансовият принос на България в Шестата рамкова програма и в Рамковата програма на Евратом. Предвидена е възможността Европейската комисия да предложи намаляване на коефициента 1,0 за финансовото участие на България, приложим за финансови години 2005 и 2006, съгласно т.3 от Приложение 3 на Меморандума.
В резултат на преговорите между правителството на Република България и представители на Европейската комисия бе постигната договореност за намаляване на този коефициент за 2005 г. и 2006 г., съответно с 25 на сто и с 50 на сто при условие за последваща ратификация.
С предлагания законопроект за ратифициране на изменението на т.3 от Приложение 3 на Меморандума ще бъдат освободени ресурси в размер на близо 6,5 млн. лв. от предвидения членски внос за участието на България в Шестата рамкова програма. Те ще бъдат реинвестирани в научни проекти за обновяване на апаратурната и научната инфраструктура на българските научни институции и развитие на научния потенциал.
Народните представители подчертаха, че пренасочването на освободените средства за финансиране на научни проекти на програмно-конкурсен принцип по приоритетите на Шеста рамкова програма ще се отрази благоприятно върху дела на инвестициите за българската наука и ще подпомогне ефективното участие на България в Седмата рамкова програма за научни изследвания на Европейската общност (2007-2013 г.).
След направените разисквания Комисията по образованието и науката единодушно подкрепя Законопроекта за ратифициране на изменението на т. 3 от Приложение III на Меморандума за разбирателство между Република България и Европейските общности за присъединяването на България към Шестата рамкова програма на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности, допринасяща за създаването на Европейско научноизследователско пространство и за иновациите (2002-2006) и към Шестата рамкова програма на ЕВРАТОМ за ядрени научни изследвания и обучение, допринасяща за създаването на Европейско научноизследователско пространство (2002-2006) (ДВ, бр.58 от 2004 г.), № 602-02-42, внесен от Министерския съвет на 31 август 2006 г., и предлага да бъде приет от Народното събрание.
14 септември 2006 г. ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:
(Лютви Местан)