Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по образованието и науката
09/11/2005


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по образованието и науката


    Доклад
    Относно: Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2006 г., № 502-01-46, внесен от Министерски съвет на 31.10.2005 г..

    На заседание от 9 ноември 2005 г. Комисията по образованието и науката разгледа Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2006 г., № 502-01-46, внесен от Министерски съвет на 31.10.2005 г., в частта за образование и наука. В заседанието взеха участие Даниел Вълчев, зам.-министър-председател и министър на образованието и науката, Кирил Ананиев, зам.-министър на финансите, проф. Йорданка Кузманова, председател на Съвета на ректорите, проф. Дамян Дамянов, председател на Съюза на учените в България, проф. Атанас Атанасов, научен секретар на БАН, представители на синдикални и неправителствени организации.
    От името на вносителя Даниел Вълчев, зам.-министър-председател и министър на образованието и науката, представи основните параметри на бюджета в частта за образование и наука. В законопроекта за държавния бюджет за 2006 г. са заложени следните основни макроикономически показатели: БВП – 45 615 млн.лв. с реален растеж от 5,5 %; инфлация средна за периода - 5,8 %; дефицит по текущата сметка в размер до 12% от БВП.
    Министерството на образованието и науката представя за втора година проект на програмен и ориентиран към резултатите бюджет. За 2006 г. предвидените разходи за образование са в размер 1 899,6 млн.лв. (4,16 от БВП), което е със 101, 6 млн. лв. повече от тези през 2005 г.) (1 798, 0 млн.лв. – 4,3 % от БВП).
    От плануваните средства за текущи разходи са отделени 1 771,6 млн.лв. и за капиталови - 128,1 млн.лв. Разпределението на бюджетните разходи е насочено към осъществяването на основни политики и програми - осигуряване на учебния процес и улесняване достъпа до всеобщо образование; образователна интеграция и реинтеграция на деца и ученици; управление на качеството на образователната система; програмно-конкурсното насърчаване на научната дейност; подобряване на материално-техническата база и оптимизиране на структурите в зависимост от икономическите и демографските фактори в страната.
    Разходите за реализиране на заложените политики в областта на средното образование по проекта на бюджет на МОН са - 264, 4 млн.лв. (при 238, 6 млн.лв. за 2005 г.) и съответно по бюджетите на общините – 976, 9 млн.лв. (при 931, 1 млн.лв. за 2005 г.). В проектобюджета за 2006 г. за делегираните от държавата дейности са заложени текущи разходи в размер на 787,1 млн.лв., което е с 41,2 млн.лв. повече спрямо 2005 г. Осигурени са допълнителни средства от 27 млн.лв. за изпълнение на Наредбата за държавното образователно изискване за едногодишна издръжка на един ученик в държавните и общинските училища.
    По бюджетите на държавните висши училища са предвидени 401, 9 млн.лв., от които 387, 2 млн.лв. са за текущи разходи и 14, 7 млн.лв. за капиталови разходи. Увеличението е с 42,9 млн.лв. спрямо 2005 г. Държавните висши училища, за които МОН е първостепенен разпоредител, ще получат субсидия от 241 млн.лв. с 13, 2 млн.лв. повече в сравнение с 2005 г.
    Осигурени са допълнителни средства за:
    - увеличение на базовия норматив за издръжката на един студент по професионални направления – 9,6 млн.лв.;
    - увеличение на средствата за стипендии на студентите и докторантите в държавните висши училища, финансирани от МОН – 1,0 млн.лв.;
    - увеличение на капиталовите разходи на държавните висши училища – 2,6 млн.лв.
    Предвидените разходи по функция “Наука” за 2006г. са 165,4 млн. лв. Увеличението е с 21,9 млн.лв. в сравнение с 2005 г. Осигурени са допълнителни средства в размер на 4,0 млн.лв. за конкурсно-проектно насърчаване на научната дейност чрез фонд „Научни изследвания” над първоначално определените 7,8 млн.лв.
    В проектозакона за държавния бюджет за 2006 г. са планирани 76.9 млн. лв. в централния бюджет за финансиране на дейностите, определени в стратегически документи за развитие на образованието. Съгласно § 72 от ПЗР на законопроекта определените средства се разходват при спазване на следните приоритети: внедряване на информационни и комуникационни технологии, по-пълното обхващане на децата в ученическа възраст в системата на средното образование, оптимизиране на училищната мрежа.
    Според становището на Министерството на образованието и науката в проектозакона не са предвидени средства за изпълнение на дейностите по Стратегията за енергийна ефективност. Плануваните 25 млн. лв. за Стратегията за информационно-комуникационните технологии в българските училища ще затруднят осъществяването на нейните цели.
    При проведената дискусия членовете на Комисията по образованието и науката изразиха тревога, че някои от националните програми не са достатъчно финансово осигурени. Народните представители категорично се обединиха около становището да се потърсят допълнителни възможности за продължаване на дейностите по тяхното изпълнение. Подчертано бе, че трябва да се намери по-добрия баланс между разбирането за образованието като национален приоритет и съзнанието за реално възможното на българската държава. Същевременно бе заявено, че изграждането на икономиката на знанието изисква повече средства за програмно финансиране на науката и по-добра координация между институциите за рационално разпределение и използване на ресурсите.
    В отговор на поставените въпроси в хода на дискусията Кирил Ананиев, зам.-министър на финансите, наблегна на фискалните цели, заложени в проектобюджета - постигане на нулев дефицит и до 40 % разходи от БВП, което би дало възможност България да покрие европейския стандарт по отношение на бюджетния дефицит след нейното присъединяване към Европейския съюз. Следва да се има предвид, че ресурсното осигуряване на държавните дейности и повишеният контрол за тяхното осъществяване трябва да съдейства за по-високото качество на предлаганите публични услуги.
    По проектобюджета за 2006 г. становище изразиха представители на синдикални и неправителствени организации.

    След направените разисквания Комисията по образованието и науката с 12 гласа “за” и 3 гласа “против” предлага Законопроектът за държавния бюджет на Република България за 2006 г. да бъде приет на първо гласуване.



    10 ноември 2005 г. ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:




    (Лютви Местан)

    Форма за търсене
    Ключова дума