Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по образованието и науката
10/10/2007


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по образованието и науката

    Д О К Л А Д

    Относно: Проект за решение за приемане на Годишен доклад за младежта за 2006 г., № 702-03-28, внесен от Министерски съвет на 10.09.2007 г.

    На заседание, проведено на 10 октомври 2007 г., Комисията по образованието и науката разгледа Проект за решение за приемане на Годишен доклад за младежта за 2006 г., № 702-03-28, внесен от Министерски съвет на 27.06.2006 г.
    Годишният доклад за младежта за 2006 г. бе представен от Весела Василева, главен директор на Главна дирекция “Политика за младежта” към Държавната агенция за младежта и спорта. Докладът е изготвен от Междуведомствен експертен съвет на основание на Решение на Народното събрание от 3 април 2002 г. и на чл. 86, ал.1 от Конституцията на Република България.
    Докладът отчита изпълнението на приоритетите, свързани с младежката политика, очертани във: Програмата на правителството на европейската интеграция, икономическия растеж и социалната отговорност, Националния план за развитие за 2007-2013 г., Националната стратегия за демографско развитие на Република България 2006-2020 г. Взети са под внимание и всички международни актове, по които България е поела ангажименти (европейски спогодби, решения и препоръки). Анализирани са данни от публични регистри и от статистиката на национални институции, както и от социологично проучване на агенция “Медиана”.
    Докладът е структуриран в три глави, които отразяват:
    - извършеното през 2006г.;
    - настъпилите промени в живота на младежта през 2006 г.;
    - политиките за действие през 2007 г.
    В политиката за младежта са очертани седем основни области, а именно: социален статус, образование, здравеопазване, трудова реализация, свободно време, гражданска активност, рисково и девиантно поведение. Във всяка от тези области е представено актуалното състояние, предприетите действия и политиките за развитие и промяна. Направените изводи се отнасят за две възрастови групи младежи: между 15-18 години и тези между 18-35 години. Дейностите за реализирането на политиката в седемте основни области най-общо се свеждат до:
    1.Социален статус: значително намаляване на броя на емигриращите млади хора в репродуктивна възраст; разработване на адекватна имиграционна политика; осигуряване на равни възможности за пълноценен репродуктивен живот за всички социални групи; развитие на солидарност между поколенията.
    2.Образование: изграждане на система за вътрешно оценяване и на национално стандартизирано външно оценяване; диференцирано заплащане на учителския труд; активни социални дейности за гарантиране равния достъп до образование; нова нормативна база за висшето образование.
    3.Здравеопазване: ефективни информационни кампании за здравословен начин на живот; въвеждане на здравно образование в училищата; здравна профилактика.
    4.Трудова реализация: повишаване на пригодността за заетост; разкриване на нови работни места; насърчаване на предприемачеството; заетост за социална интеграция.
    5.Свободно време: оптимизиране на информационните канали чрез създаване на специализирани портали; изграждане и поддържане на младежка материална база; разширяване на обхвата на държавни програми за финансиране на дейности в свободното време на младежта.
    6.Гражданска активност: създаване на Национален фонд за финансиране на младежки дейност; приемане на Стратегия за национална младежка политика; ратифициране на Хартата за доброволчеството и създаване на Национален център за работа с доброволци.
    7.Рисково и девиантно поведение: превенция и въвеждане на адекватни санкции за рискови групи младежи.
    В изказванията си народните представители подчертаха, че предложените дейности координират политиката на различните институции и същевременно конкретизират техните отговорности съобразно приоритетите на правителството в Националния план за развитие 2007-2013г. Те обърнаха внимание, че Годишният доклад за младежта за 2006 г. е документ, който има пряко отношение към осъществяването на един от най-важните приоритети в правителствената програма - постигането на по-високо качество на живот на българските граждани и утвърждаването на българската младеж в генератор на новото бъдеще на Република България.
    След направените разисквания Комисията по образованието и науката с 13 гласа “за” и 3 гласа “въздържал се” подкрепя Проекта за Решение за приемане на Годишен доклад за младежта за 2006 г.


    10 октомври 2007 г. ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:

    (Лютви Местан)
    Форма за търсене
    Ключова дума