Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по образованието и науката
06/02/2008

    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА



    П Р О Т О К О Л


    На 6.02.2008 г. от 15.10 ч. се проведе редовно заседание на Комисията по образованието и науката. То бе открито и ръководено от председателя господин Лютви Местан.

    ***
    ПРЕДС. ЛЮТВИ МЕСТАН: Уважаеми колеги, имаме кворум, можем да открием заседанието.
    Днес имаме две точки по дневния ред:
    1. ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА МЕМОРАНДУМА ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО ОТНОСНО ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ФИНАНСОВИЯ МЕХАНИЗЪМ НА ЕВРОПЕЙСКОТО ИКОНОМИЧЕСКО ПРОСТРАНСТВО 2004-2009 Г. МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ИСЛАНДИЯ, КНЯЖЕСТВО ЛИХТЕНЩАЙН И КРАЛСТВО НОРВЕГИЯ, № 802-02-2, внесен от Министерския съвет на 25.01.2008 г.
    2. ЗАКОНОПРЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА, № 802-01-6, внесен от Министерския съвет на 25.01.2008 г.
    Има ли други предложения във връзка с дневния ред? Не виждам.
    Моля да го гласуваме.
    За 11, против и въздържали се няма..
    Дневният ред е приет.
    На заседанието очаквам да вземе участие господин Даниел Вълчев – министър на образованието и науката. Засега министерството се представлява от госпожа Екатерина Виткова – заместник-министър. Гости на заседанието са още госпожа Янка Такева – председател на Синдиката на българските учители към КНСБ, тук е заместник-председателят на синдиката към КТ “Подкрепа” Маргарита Денкова, тук е заместник-председателят и на Независимия учителски синдикат.
    Преминаваме към т. 1.
    Госпожо Виткова, моля да представите законопроекта.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЕКАТЕРИНА ВИТКОВА: Благодаря, господин председател.
    Уважаеми госпожи и господа народни представители! Съгласно меморандума, който е включен като т. 1 т дневния ред, България е бенефициент на грант в размер на 21 млн. 500 хил. евро за периода 1.01.2007 г. – 30.04.2009 г. Чрез този меморандум трите държави-членки на Европейската асоциация за свободна търговия, а именно Исландия, Княжество Лихтенщайн и Кралство Норвегия, си осигуряват същите приоритети на сътрудничество със страните-членки на Европейския съюз, които съществуват и между страните на Европейския съюз, но тъй като те не са членки на Европейския съюз, чрез такива инструменти си подсигуряват двустранното сътрудничество с всички държави поотделно.
    С тези средства, които се предоставят на България и Румъния, се финансират основно два вида дейности. Първи са проектите в областите опазване на околната среда, развитие на човешките ресурси посредством насърчаване на образованието и обучението, укрепване на капацитета на местните власти и техните администрации в сферата на административните и публични услуги, както и на демократичните процеси, които ги подкрепят, включително в секторите здравеопазване и опазване на европейското културно наследство.
    Втора основна дейност в този меморандум е оперирането с фонд в размер на 537 хил. 500 евро, който е за подкрепа на сътрудничеството в областта на образованието – училищно, университетско най-вече в областта на мобилността.
    С решение на Министерство на финансите този фонд ще бъде предоставен за управление на Министерство на образованието и науката. На практика дирекция “Управление на средствата от Европейския съюз” в Министерство на финансите ще изпълнява функциите на национално координационно звено по изпълнение на финансовия механизъм на европейското икономическо пространство, а Министерство на образованието и науката ще бъде междинно звено в управлението на средствата конкретно по този фонд – за образование, който е за сътрудничеството между училищата и за предоставяне на стипендии. Това, което ние по принцип предлагаме на Министерство на финансите, е това управление да става чрез нашата дирекция “Европейска интеграция и международно сътрудничество”, която има значителен опит в двустранния обмен между другите държави и България най-вече в областта на мобилността, на двустранната академична мобилност и управлява такива двустранни сътрудничества с над 40 държави от Европа, Азия, Африка и Америка.
    Средствата по този фонд ще могат да се използват за следните видове дейности: подкрепа за мобилността на всички равнища на образованието, обучението и изследователската дейност, насочена към краткосрочни или дългосрочни обучения на ученици, стажанти, студенти, преподаватели, научни работници или експерти от средни и професионални училища, университети и изследователски институции.
    На второ място, разширяване на връзките между образователните институции, местните органи на управление и публичните администрации; предоставяне на допълнително финансиране на вече стартирани образователни програми, каквито са “Мария Кюри” или подпрограми на програмата “Учене през целия живот”, както “Еразъм”, “Коменски”, “Грюндвиг” и “Леонардо да Винчи”. За всички проекти крайният срок е 30 април 2009 г. Крайният срок за изпълнение на договорите по тях е 30.04.2011 г.
    Подкрепата за проекти по този финансов механизъм не може да надхвърля 60% от стойността на проекта, като са предвидени 2 изключения, едното от които е за проекти в рамките на фонда за обучение и стипендии. За него се предвижда финансиране до 90 % отстрана на трите държави и национално съфинансиране в размер на 10 на сто за фонда за обучение и стипендии.
    Това е в най-общи линии по нашата роля за изпълнение на този меморандум. Ако имате въпроси, съм на ваше разположение.
    ПРЕДС. ЛЮТВИ МЕСТАН: Ако Вие искате да добавите нещо извън официалното становище, допълнителни разяснения, преди да се обърна към колегите да изразят отношение по въпроса?
    Какви очаквате да бъдат практическите ползи за календарната 2008 г.?
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЕКАТЕРИНА ВИТКОВА: За календарната 2008 г., доколкото сме запознати със структурата на това сътрудничество, изобщо няма да се стигне до реална дейност. На практика първите възможности за финансиране ще бъдат за 2009 г. – напълно сте прав, но този меморандум ще даде изключително добри възможности на наши студенти, преподаватели и ученици да пътуват и обменят опит с тези 3 държави, с които не бих казала, че в момента има засилено сътрудничество.
    Ние възнамеряваме да обявяваме тези сесии по същия начин, по който обявяваме ежегодно сесиите за мобилност на студенти. Както знаете, всяка есен около м. октомври се обявяват свободните места по всички спогодби. Същото смятаме да правим и с тези 3 държави и да могат да се явяват индивидуално преподаватели, студенти и др.
    Новото е, че на практика тук – в тези 3 държави, могат да се изпращат и ученици от средните училища.
    ПРЕДС. ЛЮТВИ МЕСТАН: Благодаря, госпожо Виткова.
    Уважаеми колеги, имате думата.
    Мисля, че това е един от законопроектите, по които се предполага априори съгласие. Мисля, че информацията, която ни даде госпожа Витксова, беше изчерпателна.
    Ако няма желаещи да изразят отношение, ще подложа законопроекта на гласуване. Не виждам такива.
    Моля, който е съгласен Комисията по образованието и науката да подкрепи с положително становище на първо четене законопроекта за ратифициране на Меморандума за разбирателство относно изпълнението на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2004-2009 между Република България, Исландия, Княжество Лихтенщайн и Кралство Норвегия, № 802-02-2, внесен от Министерския съвет на 25.01.2008 г., да гласува.
    За 11, против и въздържали се няма..
    Законопроектът се подкрепя от Комисията по образованието и науката с консенсус. Това ще бъде отразено в нашето становище.
    Госпожо Виткова, благодарим.

    Уважаеми колеги, престоят разискванията по основната точка от дневния ред.
    Нищо лично, но аз бих искал този толкова важен законопроект да бъде представен от министъра на образованието и науката. Освен ако той не е делегирал това право на заместника си госпожа Виткова? Разбирам, че нагласата на колегите е законопроектът да бъде представен от самия министър. Как да постъпим? (Шум и реплики.)
    ДИМИТЪР КАМБУРОВ: Господин председател, извинявам се, но се налага да напусна заседанието. Имам много забележки, но ще ги кажа на първо четене.
    ПРЕДС. ЛЮТВИ МЕСТАН: Благодаря. (Шум и реплики.)
    МАРГАРИТА КЪНЕВА: Уважаеми колеги, имам процедурно предложение да отложим разглеждането на тази точка за следващия път, тъй като разбрах, че колегите имат сериозни ангажименти и напуснаха залата. Моля да гласуваме предложението, ако прецените, че можем да го отложим за разглеждане следващия път.
    РЕПЛИКИ: Ако и кворумът е паднал?!
    ПРЕДС. ЛЮТВИ МЕСТАН: Това е другото основание.
    Моля, който подкрепя това процедурно предложение, да гласува.
    За 8, против няма, въздържал се 1.
    Процедурното предложение се подкрепя.
    Колеги, ще продължим следващата сряда заседанието, което освобождава достатъчно време на министъра да отговаря на въпросите ни.
    Закривам заседанието.
    (Закрито в 15.20 ч.)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:


    Стенограф:
    Виржиния Петрова
    8 638 знака общо


    Форма за търсене
    Ключова дума