Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
18/01/2006
Законопроектите за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето, № 502-01-67, внесен от Министерски съвет на 13.12.2005 г. и № 654-01-6, внесен от народните представители Евгения Тодорова Живкова и Светослав Иванов Спасов на 17.01.2006 г. – първо четене.
На заседание, проведено на 18 Януари 2006 г. Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта обсъди на първо четене Законопроектите за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето, № 502-01-67, внесен от Министерски съвет на 13.12.2005 г. и № 654-01-6, внесен от народните представители Евгения Тодорова Живкова и Светослав Иванов Спасов на 17.01.2006 г. – първо четене.
На заседанието взеха участие представители на Министерство на труда и социалната политика, Министерство на правосъдието, Министерство на образованието и науката, Министерство на здравеопазването и Държавната агенция за закрила на детето.
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето, № 502-01-67, внесен от Министерски съвет бе представен от заместник-министъра на труда и социалната политика г-жа Иванка Христова. Предложените със законопроекта промени са свързани с предстоящето присъединяване на Република България към Европейския съюз и предвиждат отстраняване на констатираните несъответствия на закона с чл. 43-48 и чл. 49 от Договора за създаване на Европейската общност, които регламентират съответно правото на установяване и правото на свободно предоставяне на услуги. С промените се въвеждат равни условия за получаване на лиценз за предоставяне на социални услуги за деца, както на български физически и юридически лица, извършващи търговска дейност, така и на чуждестранни лица от държава-членка на Европейския съюз или от държава – страна по споразумението за Европейското икономическо пространство. С цел синхронизиране на изискванията на Закона за административното регулиране върху стопанската дейност се предлага издаваните лицензи за предоставяне на социални услуги за деца да станат безсрочни, като всички издадени към момента лицензи да станат безсрочни. С промените се прецезира режимът за настаняване на деца извън семейството, при близки и роднини или в приемно семейство – конкретизират се компетентните дирекция “Социално подпомагане” и районен съд. Определя се срокът за сезиране на районния съд при настаняване на дете по административен ред, въвежда се задължително изискване за определяне на срока за настаняване в съдебното решение, с което се постановява мярката за закрила. С промените се конкретизира органът, който сключва договора с приемното семейство, а именно директора на дирекция “Социално подпомагане”. С измененията на чл. 29 и чл. 32 се въвеждат две нови основания за прекратяване на настаняването – при смърт на детето или лицата, при които е настанено, изключение от общия съдебен ред за прекратяване на мярката за закрила, както и две допълнителни изисквания към кандидатите за приемно семейство – да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер и срещу тях да няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер. Със закона се въвежда задължение за роднините или близките, при които е настанено детето да дават сведения на родителите и да съдействат за личните им отношения с него. Предвижда се увеличение на срока за наблюдение на деца в следосиновителния период на две години, като така се синхронизират законовите разпоредби с последните промени в Семейния кодекс.
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето № 654-01-6, внесен от народните представители Евгения Тодорова Живкова и Светослав Иванов Спасов, беше представен от заместник-председателя на Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта г-жа Евгения Живкова. Предложените промени целят подобряване на правната регламентация на материята, по-добра уредба на основните права на детето, прецизиране на принципите на защитата им в духа на Конвенцията за защита правата на детето. Предвижда се държавната политика в областта на закрила правата на децата да се осъществява въз основа на приета от Народното събрание Национална стратегия. Въвеждат се възможности за обхващане на всички групи деца, по-добра защита на правата им, особено по отношение на тяхното здраве. В съответствие с разпоредбите на Конвенцията се урежда правото на майката да получи подходящи грижи за здравето си преди, при и след раждане, и в кърмаческата възраст на детето. Предвижда се изграждане на по-ясни критерии и форми за превенция чрез въвеждане на ефективни санкции за нарушителите. Създава се законова база за изграждане, поддържане и функциониране на Национална информационна система за деца, с цел упражняване на ефективен контрол и по-добро прилагане на закона. Създава се възможност за осигуряване на задължителното образование на децата, чрез предоставяне на средства при използване на алтернативни форми на социална инвестиция по Закона за семейни помощи за деца. Предлага се запазване на срока за издадените лицензи за социални услуги за деца, с цел повишаване контрола върху тази дейност. Предвижда се увеличение на срока за наблюдение на деца в следосиновителния период на пет години.
След излагане на мотивите по всеки един от законопроектите, председателят на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта даде възможност на депутатите, членове на Комисията да изложат становищата си по тях. В разискванията взеха участие народните представители Евгения Живкова, Мария Ангелиева – Колева, Надка Балева, Маргарита Панева, Мирослав Мурджов, Антонела Понева и Ваньо Шарков.
Като цяло, народните представители подкрепиха внесените законопроекти по принцип. Депутатите Мария Ангелиева-Колева, Евгения Живкова и Надка Балева изразиха мнение, че предложеното изменение на чл. 43 б, ал. 3 със законопроекта на Министерски съвет, с което се предвижда лицензите, издадени за социални услуги за деца да са безсрочни не следва да бъде приемано, с оглед специфичната област, в която се предлагат тези услуги. Народните представители предложиха да се предвиди по-добра уредба на условията за издаване и отнемане на лицензи, като се осигури по-ефективен контрол върху дейността на лицата, предоставящи социални услуги.
След проведените разисквания и гласуване Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта прие с единодушие следното решение:
Предлага на народните представители да приемат на първо гласуване Законопроектите за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето, № 502-01-67, внесен от Министерски съвет на 13.12.2005 г. и № 654-01-6, внесен от народните представители Евгения Тодорова Живкова и Светослав Иванов Спасов на 17.01.2006 г.
Светослав Спасов
Председател на Комисията по
въпросите на децата, младежта
и спорта