Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по енергетиката
20/01/2009


    ОТНОСНО:
    1. Проект за решение за задължаване на Министерски съвет да осъществи процедури за включване в работен режим на І, ІІ, ІІІ и ІV-ти реактори на АЕЦ „Козлодуй”, № 954-02-1/08.01.2009г., внесен от Волен Сидеров и група народни представители.
    2. Проект за решение Правителството на Република България да предприеме всички необходими действия пред Европейската комисия с цел рестартиране на ІІІ и ІV-ти блок на АЕЦ „Козлодуй” и да започне своевременни действия за техническа подготовка на блоковете и получаване на лиценз от Агенцията за ядрено регулиране, № 954-02-2/12.01.2009г., внесен от Красимир Каракачанов и група народни представители.
    3. Проект за решение във връзка със ситуацията, предизвикана от прекратяването на доставките на природен газ от Русия, № 954-02-3/12.01.2009г., внесен от Рамадан Аталай, Младен Червеняков и Пламен Ранчев.



    На свое извънредно заседание, проведено на 20.01.2009 г. /вторник/ от 12.00 часа, зала № 456, Комисията по енергетика обсъди постъпилите три проекта за решение във връзка с настъпилите сериозни проблеми в икономиката на Република България, предизвикани от негативното развитие на световната финансова криза, задълбочени от прекратяването на доставките на природен газ от Русия.
    По проектите за Решение № 954-02-1, № 954-02-2 и № 954-02-3 на Народното събрание във връзка със ситуацията от прекратяване на доставките на природен газ за България са постъпили становища от:
    1. Министъра по Европейските въпроси;
    2. Заместник-министър Председателя и Министър на външните работи ;
    3. Министъра на Икономиката и енергетиката.

    В своите становища официалните институции подкрепят основната теза, развита в предложенията, че при възникване на сериозни и трайни затруднения в икономиката на страната, България може да поиска разрешение да предприеме защитни мерки, в частност дерогация от правилата на Конституцията и протокола за присъединяване с цел възстановяване на положението на икономиката до нивата, преди възникване на кризата.

    В резултат на проведения дебат и гласуване със 11(единадесет) гласа «за»,2(два)гласа «против» и без «въздържал се» , Комисията одобри следното :



    РЕШЕНИЕ

    Във връзка със ситуацията, предизвикана от прекратяването на доставките на природен газ от Русия


    С преустановяване изцяло и без предупреждение на подаването на природен газ от Русия на 6 януари 2009г., страната беше поставена в безпрецедентна ситуация на недостиг на природен газ. Поради продължителния период на кризата България и страните в региона се изправиха пред остър недостиг на енергия, което застави енергийната ни система да активира студения си резерв, който е икономически и екологично неефективен. Едновременно с това и във връзка със задълбочаващата се икономическа криза българската икономика търпи сериозни затруднения и реализира значителни загуби. До момента по предварителни данни от специално създадената междуведомствена група, подкрепена от независими експерти, преките загубите на българската икономика до този момент, само от спрените газови доставки, се изчисляват на около 183 млн. лева. Очаква се общо за страната загубите да достигнат до 500 млн. лв., което означава, че не могат да бъдат компенсирани с прилагане на обичайни екстензивни мерки. Влошаването на икономическата ситуация поставя проблеми и пред приходната част на бюджета за 2009 г. Анализът на икономиката на страната по посока търсене на резерви и инструменти за компенсиране на загубите показва целесъобразност от привеждане в действие на 3-ти и 4-ти блокове на АЕЦ „Козлодуй”, експлоатационната готовност и безопасност на които е доказана. В рамките дори на една горивна кампания на реакторите е възможно в значителна степен да се компенсират загубите на българската икономика.


    В съответствие с гореизложеното, Народното събрание на основание чл.86, ал.1 от Конституцията на Република България,



    Р Е Ш И :

    1. Правителството на Република България да разгледа във взаимодействие с ЕК възможността за рестартиране на спрените 3 и 4 блокове в АЕЦ „Козлодуй”, в съответствие с правото на ЕС, на техническите възможности и на изискванията за сигурност и безопасна експлоатация.


    2. Правителството на Република България да предложи на институциите на ЕС да преразгледат становището си по извеждане от експлоатация на наскоро затворени ядрени реактори с оглед настоящата криза в енергийните доставки и при отчитане на най-високите норми за ядрена безопасност.




    РАМАДАН АТАЛАЙ,
    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО ЕНЕРГЕТИКА
    Форма за търсене
    Ключова дума