Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по енергетиката
28/01/2009

    Относно: Информация от топлофикационните дружества , относно действията им в условия на ограничени или прекратени доставки на руски природен газ.
    На свое редовно заседание , проведено на 28.01.2009 г. /сряда/ от 14.30 часа, зала № 456 Комисията по енергетика обсъди постъпилите информационни материали от Асоциацията на топлофикационните дружества и ръководствата на топлофикационните дружества относно действията им в условия на ограничени или прекратени доставки на руски природен газ.


    Информацията се предоставя в изпълнение на тематичната програма за дейността на Комисията по енергетика за 2009 г.

    След прегледа на информационните материали Комисията констатира :

    1. С преустановяването изцяло и без предупреждение подаването на природен газ към Република България на 6 януари 2009 г. в 3 ч. и 25 м., топлофикационните дружества, работещи на това екологично гориво бяха поставена в безпрецедентна ситуация.
    2. Със Заповед № РД-16-02 от 07.01.2009 год. на Министъра на Икономиката и Енергетиката на територията на страната е въведен ограничителен режим за снабдяване с природен газ на територията на цялата страна.

    3. Към датата на прекъсване на доставките на входа на газопреносната система на страната не са констатирани превантивни дейности, насочени към потребителите , а именно - предупреждения от страна на доставчика на природен газ към консуматорите за възможни смущения с доставките на природен газ.
    4. Оперативните резерви от горива по топлофикационни дружества към 06. 01. 2009год., систематизирани в информационните материали, предоставени от Асоциация на топлофикационните дружества показват , че с изключение на топлофикационните дружества в София,Плевен, Казанлък и Велико Търново, останалите са спазили изискването на Наредба 11 от 10.06. 2004 год. „Резерви от горива”за осигуряват запас от алтернативно гориво за 5 денонощия.
    5. Изискванията на технологичната схема за работа на топлофикационните дружества да извършват подгряване на оперативния и държавен резерв, не са спазени.В тази връзка е посочено противоречие в законовата уредба, която не урежда нормативно поемането на разходите за подгряване.Резултатът от това противоречие е увеличаване на необходимото технологично време за преминаване на резервно гориво до минимум 5 до 7 дни, което създаде дискомфорт на потребителите на топлинна енергия.
    6. Преминаването на алтернативни горива е довело до спиране на електропроизводствените мощности и производство единствено на топлинна енергия за дружествата в София, Пловдив, Бургас, Варна, Плевен, Враца, В. Търново, което силно е влошило икономическите показатели на топлофикационните дружества.
    Общият анализ на ситуацията показва, че като цяло дружествата са действували адекватно в условията на криза, в рамките на нормативната уредба. За подобряване на възможностите на системата да реагира ефективно при последващи кризисни ситуации в снабдяването с природен газ, Асоциацията на топлофикационните дружества е направила предложения,основната част от които се споделят от Комисията по енергетика, а именно :

    1. Действия в краткосрочен план:
    1.1. Включване на ситуацията на внезапно прекратяване на доставките на природен газ в номенклатурата на събития, активиращи Националната система за оповестяване при кризисни ситуации, което ще позволи своевременно преминаване към използуване на резервно(алтернативно) гориво.
    1.2. Създаване на запаси от резервно гориво „Държавен резерв” към ДА „Държавен резерв и военновременни запаси”, с капацитет за 20 дни и използване при възникнали кризи с доставка на основното гориво.
    1.3. Включване на разходите на топлофикационните дружества за поддържане на “мазутните” стопанства, в т.ч. и разходите за подгряване, в списъка на нормативно признати разходи по Наредбата за ценообразуване на топлинната енергия .
    1.4. Усъвършенствуване на системата за провеждане на предварителен, текущ и последващ контрол за изпълнение на задължението за набиране и съхраняване на резервите от горива, необходими за сигурно и непрекъснато снабдяване с енергия и готовността на енергийните обекти за работа при кризи и военно положение;
    1.5. Актуализиране на квотите за емисии на парникови газове на топлофикационните дружества за 2009 год.
    2.Действия в дългосрочен план:
    2.1. Изготвяне на стратегия за стабилизиране и развитие на отрасъла, насочена към:
    2.1.1. Диверсификация на горивната база по посока използване и на потенциала от биомасата в страната.
    2.1.2. Използване на енергийния потенциал на битовите отпадъци, особено за гр. София и другите големи градове.
    2.1.3. Увеличаване капацитета за съхранение и дневния добив на природен газ от газохранилище Чирен; изграждане на второ газохранилище в района на Черноморието; развитие на алтернативни маршрути и източници за снабдяване на страната с природен газ.




    След проведените обсъждания на представената информация Комисията по енергетика взе следните
    Р Е Ш Е Н И Я :
    1. Подкрепя основните предложения на Асоциацията на топлофикационните дружества, така,както са отразени в настоящото становище.
    2. Предлага на Министъра на икономиката и енергетиката да се произнесе в месечен срок по направените предложения, като целесъобразните от тях се предоставят на междуведомствената работна група по промени в Закона за енергетиката, за отразяване в законовата и подзаконовата нормативна уредба.



    РАМАДАН АТАЛАЙ,
    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО ЕНЕРГЕТИКА







    Форма за търсене
    Ключова дума