Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по енергетиката
01/02/2006



    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА



    ДОКЛАД


    Относно: Законопроект за ратифициране на Договора за създаване на Енергийна общност



    На свое редовно заседание, проведено на 01.02.2006 г., Комисията по енергетика обсъди внесения от Министерски съвет Законопроект за ратифициране на Договора за създаване на Енергийна общност.

    На заседанието присъстваха:
    Иванка Диловска - зам.-министър на Министерството на икономиката и енергетиката /МИЕ/, Владимир Старирадев-директор на дирекция “Енергийна стратегия и пазари” в МИЕ и Милена Янузова –юрист от дирекция “Правна” в МИЕ.
    Договорът за създаване на Енергийна общност е подписан на 25 октомври 2005 година в Атина. Страни по договора са: Европейската общност, Република Албания, Република България, Босна и Херцеговина, Република Хърватия, Бивша Югославска Република Македония, Република Черна гора, Румъния, Република Сърбия и Мисията на временната администрация на ООН в Косово.
    Основна цел на договора е създаване на регионален енергиен пазар в Югоизточна Европа, включващ електроенергиен пазар и пазар на природен газ. Създаването на тази Енергийна общност означава създаване на най-големия в света интегриран конкурентен пазар (с около 500 милиона потребители), работещ по общи правила. Огромният брой потребители и производители на този пазар ще гарантира неговата ликвидност, съответно по-висока стабилност на цените и по-добра предсказуемост на паричните потоци. Като краен резултат това ще доведе до ясна възвръщаемост и нисък риск на потенциалните инвестиции в региона.
    Енергийната общност е изгодна за България, тъй като българската електроенергетика е най-големия износител на електроенергия в Югоизточна Европа и създаването на либерализиран регионален енергиен пазар ще съдейства на българските производители на електроенергия да разширят пазарните си позиции.
    Те ще имат възможност да сключват сделки за продажби на електроенергия с всяка компания или предприятие в региона, включително и Италия, Австрия, Словения и Унгария. Пазарните възможности за българските производители на електроенергия се потвърждават и от прогнозите на Обединената електроевропейска енергийна система /UCTE/, според която електроенергийния дефицит в региона на Югоизточна Европа ще се увеличи значително след 2010-2012 година.
    Създаването на Енергийната общност е в съответствие с изискванията на Електрическата и Газова директива на Европейския съюз и ще доведе до ускоряване на цялостното икономическо развитие на региона. В резултат на това, енергийните сектори на страните-участници в тази общност ще бъдат подготвени за участие в общия енергиен пазар на Европейския съюз, а на по-късен етап- и в създаващия се Евро-средиземноморски енергиен пазар.
    Този договор се отнася до участието на Република България в международна организация и в него е предвидена годишна вноска на Република България в бюджета на Енергийната общност. За изпълнението на предвиденото в договора се изискват мерки от законодателен характер, което налага ратифицирането му със закон от Народното събрание на основание чл. 85, ал. 1, т. 2,4 и 7 от Конституцията на Република България.
    След обсъждане на предложения законопроект, с 10 гласа “за”, без “против” и “въздържал се”, Парламентарната комисия по енергетика


    РЕШИ:

    1. Одобрява Договора за създаване на Енергийна общност с анексите-неразделна част от него, подписан на 25 октомври 2005 г. в Атина.
    2. Предлага на Народното събрание на основание чл.85, ал. 1, т. 2,4 и 7 от Конституцията на Република България да ратифицира със закон споразумението по т.1.






    РАМАДАН АТАЛАЙ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО ЕНЕРГЕТИКА
    Форма за търсене
    Ключова дума