Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по енергетиката
30/11/2005



    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА




    СТАНОВИЩЕ

    относно представената информация за състоянието на топлофикационните дружества в страната

    Предоставените на народните представители материали дават подробно картина за дейността на топлофикационните дружества в страната, а отделно предоставената информация от “Топлофикация София” се оценява като задълбочен и подробен анализ на съществуващото състояние на това топлофикационно дружество. Информацията е структурирана основно в 2 части: икономическо и техническо състояние на дружествата. Разгледани са всички аспекти в дейността на тези дружества, като основна тревога предизвикват информациите за:
    1) Сравнително ниския процент на събираемост и размерите на несъбраните вземания, които за ТФ София, Пловдив и Перник са съответно: 105,32 млн. лв., 12,47 млн. лв. и 8,271 млн. ;
    2) Общите задължения на дружествата, които към 30.09.2005 г. възлизат на 306, 304 млн. лв.;
    3) Изпълнената само на 73% ремонтна програма за 2005 г. , което не може да не се отрази на надеждността на работа през активния отоплителен сезон;
    4) Не е ясно каква е степента на изпълнение на инвестиционните програми на дружествата и ефекта от нея (с изключение на информацията, дадена допълнително от ТФ София);
    В предоставената информация липсва особено важната за тези дружества анализи и пазарна прогноза за:
    А) Евентуалните промени в броя на абонатите през този отоплителен сезон поради повишението на цените, и
    Б) Ефекта от разширението на пазара на газ в големите градове.
    Тези два процеса трябва да бъдат следени и анализирани непрекъснато от ръководствата на тези дружества като основни критични фактори за тяхното успешно развитие.
    Освен формулираните по-горе въпроси, моля да ни бъде предоставена подробна информация и по следните теми:
    1) Каква е структурата на разходите на топлофикационните дружества по пера и в какви насоки е възможно и се предвижда оптимизирането им ?
    2) Кои са приоритетите в дейността на отделните дружества и как това се вписва в стратегията за приватизацията им ?
    3) В какви насоки виждат развитието и усъвършенстването на енергийното законодателство топлофикационните дружества ? Така например :
    3.1. Възможно ли е лансираното напоследък основно преструктуриране в топлофикациите като се въведе т.н. “обществен снабдител” на топлинна енергия (с допълнителни функции на фирмите за топлинно счетоводство), който аналогично на ЕРП ще отговаря за цялата система на продажбите, в т.ч. пласмент, измервания, топлинно счетоводство, фактуриране, събирания, техническо развитие на разпределителната мрежа ?
    3.2. Каква система трябва да бъде въведена за компенсиране на дружествата с премахването на такса “мощност”, която трябва да бъде премахната ?
    В заключение предлагам ПК по енергетика да приеме предоставената информация като очаква писмени отговори на поставените въпроси.


    РАМАДАН АТАЛАЙ,
    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО ЕНЕРГЕТИКА

    Форма за търсене
    Ключова дума