Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по културата
22/04/2009

    Законопроект за обществените библиотеки, № 902-01-21, внесен от Министерския съвет на 06. 04. 2009 г.
    На свое редовно заседание, проведено на 22 април 2009 г., Комисията по културата разгледа и обсъди Законопроект за обществените библиотеки, № 902-01-21, внесен от Министерския съвет на 06. 04. 2009 г.
    На заседанието на Комисията присъстваха заместник - министърът на културата г-жа Надежда Захариева, заместник – директорът на Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” г-жа Анета Дончева, представители на Съюза на народните читалища и други представители на Министерството на културата. От страна на вносителя законопроектът беше представен от заместник - министъра на културата.
    Основен мотив на предложения проект е със специален закон да се уредят трайни обществени отношения, свързани с обществените библиотеки, които не са нормативно регулирани, както и да се усъвършенства действащата нормативна уредба. Законопроектът отразява традицията относно обществените библиотеки - средища и извор на духовно богатство, които запазват функциите си на движеща сила в образованието, културата и информацията. Същевременно, законопроектът си поставя за цел да отговори на развитието на информационните източници и на все по – глобалното навлизане на информационните процеси в обществото както на национално, така и на местно ниво.
    Предмет на законопроекта са правоотношения, свързани само с обществените библиотеки – Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” – правоприемник на Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий”, регионалните, общинските и читалищните библиотеки, като в чл. 2 от проекта е дефинирано понятието „обществена библиотека” и в отделни раздели е уреден статутът на Националната библиотека и съответно на останалите видове обществени библиотеки. Законопроектът предвижда министърът на културата да осъществява държавната политика по отношение на обществените библиотеки и в министерството на културата да се води и поддържа публичен регистър на тези библиотеки. Уредена е и координацията между министъра на културата и кмета като орган на изпълнителната власт в съответната община. Министърът на културата, респективно кметът на общината, ще назначават директора на съответната обществена библиотека въз основа на конкурс съгласно Кодекса на труда, а читалищното настоятелство ще назначава главния библиотекар на читалищната библиотека.
    Националната библиотека е държавен културен институт с национално значение, чиито основни функции са свързани със събирането, съхраняването, предоставянето за ползване и разпространяването на информация за националното писмено културно – историческо наследство.
    Правни норми предвиждат обществените библиотеки да предоставят безплатно основни библиотечни услуги, както и специализирани библиотечни услуги при заплащане на съответна такса по тарифа, като постъпленията остават в съответната обществена библиотека.
    Законопроектът визира Национална мрежа, чрез която обществените библиотеки ще взаимодействат и функционират с цел осигуряване на свободен и равен достъп за гражданите до библиотечните ресурси и до националните и международни информационни ресурси, като координацията, контролът и методическото ръководство върху Националната мрежа ще се упражняват от министъра на културата. Създава се Национален съвет по библиотечно дело към министъра на културата като експертно – консултативен орган, в който ще участват представители на обществените библиотеки, на Съюза на народните читалища, на три министерства, на Националното сдружение на общините и на професионалното сдружение в областта на библиотечното дело. По предложение на Националния съвет по библиотечно дело, министърът на културата следва да утвърди Стандарт за библиотечно – информационно обслужване в тримесечен срок от влизане в сила на законопроекта.
    Разпоредби на законопроекта предвиждат усъвършенстване системата на финансиране на обществените библиотеки с оглед осигуряване на необходимите информационни, кадрови и материални ресурси както със средства от бюджета, така и чрез реализиране на проекти и програми.
    Във връзка с включването на произведения в дигитална форма като нови обекти за задължително депозиране, в Преходните и заключителни разпоредби на законопроекта са предвидени изменения и допълнения на Закона за задължителното депозиране на екземпляри от печатни и други произведения, както и отлагателен срок за влизане в сила от 2010 г. на глава седма от законопроекта относно финансирането на Националната библиотека.
    В хода на разглеждането на законопроекта бяха поставени въпроси от представители на Съюза на народните читалища и от някои народни представители, като беше изразена позиция за прецизиране на някои разпоредби.

    След проведеното обсъждане на законопроекта в Комисията по културата се проведе гласуване, което приключи със следните резултати: “За” – 10 народни представители, “Против” и “Въздържали се” – няма.

    Въз основа на гореизложеното и на резултатите от гласуването Комисията по културата предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за обществените библиотеки, № 902-01-21, внесен от Министерския съвет на 06. 04. 2009 г.
    Форма за търсене
    Ключова дума