Комисия по културата
11/07/2007
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за филмовата индустрия
Д О К Л А Д
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за филмовата индустрия, № 702-01-26, внесен от Министерския съвет на
28. 06. 2007 г.
На свое редовно заседание, проведено на 11 юли 2007 г., Комисията по културата разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за филмовата индустрия, № 702-01-26, внесен от Министерския съвет на 28. 06. 2007 г.
На заседанието на Комисията присъстваха министърът на културата проф. Стефан Данаилов и представители на Изпълнителна агенция “Национален филмов център”, на Българската асоциация на кинорежисьорите, на Асоциацията на филмовите продуценти, на Експертна група за прозрачна и ефективна културна политика. От страна на вносителя законопроектът беше представен от министъра на културата.
Предложеният проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за филмовата индустрия регламентира материя, свързана с усъвършенстване на нормативни решения в областта на филмовата индустрия, обусловени както от практиката по прилагането на закона, така и с цел оптимизиране на тази дейност и поправяне на функционални неточности.
Законопроектът предвижда промени в броя, в числеността и в срока на действие на някои от консултативно – експертните органи към изпълнителния директор на Изпълнителна агенция “Национален филмов център”. Предлага се създаването на три национални художествени комисии по съответните видове кино – игрално, документално и анимационно, вместо досегашната една комисия, с което се цели прецизност и компетентност при оценка на художествените качества на филмовите проекти. Художествените комисии ще се назначават за срок една година, вместо две по действащия закон. Предложено е и увеличаване на броя на съставите на Националната комисия за категоризация на филми – от четири на осем, което е обусловено от нарастващия брой аудио-визуални произведения, както и увеличаване на срока на назначението - от две на три години. Законопроектът съдържа изрична разпоредба, че членовете на художествените комисии, напуснали състава им, не могат да кандидатстват за подпомагане до изтичане на мандата на съответната комисия.
Засилват се контрола и отчетността, като законопроектът задължава Агенцията да води регистър на държавното подпомагане. Съгласно разпоредбите на Закона за държавните помощи законопроектът предвижда задължение за агенцията относно представяне на министъра на финансите годишен доклад за държавното подпомагане на филмовата индустрия.
Законопроектът създава и правна възможност за лица, регистрирани като търговци съгласно законодателството на държава-членка на Европейския съюз или на друга държава от Европейското икономическо пространство и Швейцария, да осъществяват дейност в областта на филмовата индустрия и да получават подпомагане. Предвижда се и увеличаване от 10 на 20 на сто от общите средства за филмопроизводство на средствата, предназначени за международни копродукции.
Съгласно ратифицираната и влязла в сила за Република България през 2004 г. Европейска конвенция за кинематографската копродукция, в законопроекта се съдържат и разпоредби, свързани със съответно процентно участие на български продуценти при двустранни копродукции и при тристранни и многостранни копродукции с европейски партньори.
В хода на разглеждането на законопроекта бяха поставени въпроси от представители на филмовата гилдия и от някои народни представители, като беше изразена позиция за прецизиране на някои разпоредби.
След проведеното обсъждане на законопроекта в Комисията по културата се проведе гласуване, което приключи със следните резултати: “За” – 11 народни представители, “Против” и “Въздържали се” – няма.
Въз основа на гореизложеното и на резултатите от гласуването Комисията по културата предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за филмовата индустрия, № 702-01-26, внесен от Министерския съвет на 28. 06. 2007 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
КУЛТУРАТА:
НИНА ЧИЛОВА