ПРОТОКОЛ № 27
На 19 септември 2007 г. се проведе редовно заседание на Комисия по културата при следния
Дневен ред:
1. Разглеждане на Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Френската република относно предоставяне на сграда за нуждите на културното сътрудничество, № 702-02-44, внесен от Министерския съвет на 10-09-2007 г.
На заседанието присъстваха: Данаил Чакъров и Асен Кръстев от Министерство на външните работи, Надежда Захариева – заместник-министър на културата, Ани Емануилова и Емил Бехар от Министерство на културата, Радостина Колева от Министерство на образованието и науката и Кремена Христова от Експертната група за прозрачна и ефективна културна политика.
Заседанието на Комисията по културата започна в 15,05 часа и бе открито и ръководено от Нина Чилова – председател на Комисията по културата.
* * *
ПРЕДСЕДАТЕЛ НИНА ЧИЛОВА: Добър ден на всички!
Уважаеми колеги, откривам днешното заседание, имаме необходимия кворум. Предлагам на вашето внимание дневния ред с една единствена точка - Разглеждане на Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Френската република относно предоставяне на сграда за нуждите на културното сътрудничество, № 702-02-44, внесен от Министерския съвет на 10.09.2007 г.
Имате ли други предложения за дневния ред? Ако няма, който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува!
Единодушно се подкрепя.
Давам думата на заместник-министъра на културата госпожа Захариева да представи от името на вносителя законопроекта.
НАДЕЖДА ЗАХАРИЕВА: Като собственик на имота Министерство на образованието и науката ще представи този законопроект. Министерство на културата ще изрази след това само становище по законопроекта.
ДАНАИЛ ЧАКЪРОВ: Формалният вносител наистина е Министерския съвет в Народното събрание, но всички материали са подготвени от Министерство на външните работи и ако позволите, аз бих бил готов да представя законопроекта?
ПРЕДС. НИНА ЧИЛОВА: Да, имате думата. Заповядайте!
ДАНАИЛ ЧАКЪРОВ: Благодаря!
Предлаганото Споразумение за предоставяне на сграда за нуждите на културното сътрудничество между България и Франция е подписано на 2 декември 2003 година в Маастрихт. Желанието на френската страна за предоставяне на имота на площад „Славейков” № 3 многократно е поставяно – от 1992 година до сега, включително и на ниво държавен глава. През последните 15 години френското правителство определено взаимосвързваше развитието на културните връзки между двете страни с предоставянето на тази сграда за нуждите на Френския културен институт в София.
За френската страна сградата е конфискувана през 1950 година от българската държава и безвъзмездно ползвана от нас. Тези твърдения наложиха проучване на всички налични документи по въпроса в различни архиви, в различни министерства, като в резултат на това бе изготвен анализ, който показва, че сградата на площад „Славейков” № 3 е построена през 20-те години на миналия век и е финансирана изцяло от средства на френското правителство за нуждите на тогава съществуващото френско дружество „Алианс франсез – Париж”.
През 1950 година имотът на практика е бил национализиран посредством ликвидиране на титуляра на собствеността и чрез ликвидиране на титуляра на собствеността сградата е преминала в собственост на българската държава. Тъй като се е минало през всички формални процедури, от гледна точка на правото френската страна няма формално основание да претендира за реституция на сградата. Независимо от това в интерес на развитието на двустранните отношения българското правителство изрази политическата воля за предоставяне на сградата за нуждите на френската страна, като българската страна запазва правото на собственост и само се предоставя сградата за ползване за нуждите на Културния институт на Република Франция в София.
След подписването на споразумението през 2003 година в продължение на три години бяха положени активни усилия, най-вече от Министерство на културата по намиране на подходящи сгради за досегашните ползватели на сградата – това е Центъра за изучаване на чужди езици, известен като Алианса; и Държавен фолклорен ансамбъл „Филип Кутев”. Към настоящият момент проблемът с тяхното преместване и настаняване в нови помещения е решен. Сградата се управлява от Министерство на образованието и науката и от правна гледна точка няма формални пречки за ратифициране на споразумението. По същество сградата се предоставя за нуждите на Френския културен институт в София, който ще се премести на площад „Славейков” № 3. Френската страна поема ангажимент да я ремонтира основно и да плаща разноските по използването и поддържането й. Ще се използва само за нуждите на културния институт. Съществува възможност, естествено, при промяна на предназначението на сградата и българската страна, и френската страна да анонсират споразумението. По мнение на Министерство на външните работи, (предполагам, че и колегите ще ме подкрепят), подписването и влизането в сила на това споразумение ще допринесе за разширяване и задълбочаване на културния обмен между двете страни и за цялостното развитие на връзките между нашите две страни.
Благодаря!
РАДОСТИНА КОЛЕВА: За Министерство на образованието и науката няма никакви проблеми за предоставяне на сградата. Тя е държавна собственост, предоставена на нас само за управление. Подкрепяме ратификацията.
НАДЕЖДА ЗАХАРИЕВА: Министерство на културата също подкрепя подписването на споразумението и от своя страна е изпълнило абсолютно всички задължения, за да може това да се случи.
ПРЕДС. НИНА ЧИЛОВА: Благодаря ви, уважаеми колеги!
Имате думата за мнения, коментари, въпроси към вносителите. Аз също не виждам проблеми, собствеността си остава на българската държава, предоставя се за безвъзмездно ползване.
Който е съгласен за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Френската република относно предоставяне на сграда за нуждите на културното сътрудничество, моля да гласува!
Единодушно се подкрепя с 10 гласа “За”.
Имате ли други въпроси?
Благодаря ви, колеги! Закривам заседанието.
(Заседанието завърши в 15.15 часа.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО КУЛТУРАТА:
Нина Чилова