Комисия по правата на човека и вероизповеданията
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА
П Р О Т О К О Л
№ 39
На 4 юли 2007 г., вторник, се състоя извънредно заседание на Комисията по правата на човека и вероизповеданията.
Заседанието се проведе при следния
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
1. Законопроект за допълнение на Закона за политическата и гражданска реабилитация № 754-01-89/27.06.2007 г., внесен от Николай Свинаров и група народни представители.
2. Разни.
Заседанието бе открито в 11,07 ч. от председателя на комисията проф. Огнян Герджиков.
Списъкът на присъстващите народни представители и гости се прилага към протокола.
* * *
ПРЕДС. ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Уважаеми дами и господа, позволете ми да открия извънредното заседание на Комисията по правата на човека и вероизповеданията с една-единствена точка от дневния ред:
Законопроект за допълнение на Закона за политическата и гражданска реабилитация № 754-01-89/27.06.2007 г., внесен от Николай Свинаров и група народни представители.
Понеже става дума за текст единствен, затова ще помоля господин Свинаров да представи накратко законопроекта и мотивите към него.
НИКОЛАЙ СВИНАРОВ: Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми колеги, текстът наистина е ясен и кратък. Мотивите към него са приложени. За мен е нормално в Закона за политическата и гражданска реабилитация на репресираните лица да се дава възможност и затова, което по качество могат да реализират представители на Комисията за разкриване на досиетата в началото на тази година. Смятам, че всички документи, които са техен достъп, са от значение за формиране на обективно и правилно становище по решаване на закона и изпълнение на неговата цел. Благодаря ви.
ПРЕДС. ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Свинаров.
Имате думата по представения законопроект с параграф единствен.
Господин Юсеин има думата.
АХМЕД ЮСЕИН: Аз ще подкрепя, даже предлагам на две четения да мине законопроекта, но с уговорката, че трябва да се проведе разговор с председателя на Комисията по досиетата. За какво идва реч? Досега всички репресирани, които считаха себе си за репресирани, получаваха удостоверение от Архива. Служителят от архива, чието управление се намира в сградата на Министерството, отива в Централния архив и намира документацията на лицето и му издава удостоверение или му отказва. Мотивът на председателя на Комисията по досиетата е, че тези хора не трябва да имат достъп до онзи архив и те трябва да подават тези удостоверения, значи самата комисия. Аз нямам нищо против кой ще ги издава, но имам чувството – преди малко идвам от среща с министъра на вътрешните работи за един контингент от 400 души, на които не се издават удостоверения от м. февруари, и сега при тази промяна, докато се получи наредба за приложение, докато се стъкми, пак ще дойде Нова година, срокът по Закона за репресираните пак ще мине и като Народно събрание пак ще се принудим да удължим срока за подаване на документи и получаване на обезщетения, чрез които те получават и добавки към своите пенсии.
Моята идея е да поканим председателя на Комисията по досиетата някой ден на разговор – този процес да бъде толкова бърз - за издаване на удостоверенията, защото тогава ще имаме голяма реакция от съюзите на репресираните. От един месец сега не се издават удостоверения, защото двете страни спорят. Архивът казва: “Досега ние издавахме, дайте да издаваме до края на срока на закона”. Председателя на новата комисия казва: “Не, вие няма да влизате вече там” и може би с основание – той си има вече опасения. В тази връзка аз ще подкрепя. Нямам нищо против, само и само да тръгне процесът и тези хора да получават удостоверения. Благодаря.
ПРЕДС. ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря, господин Юсеин.
Има ли други желаещи да вземат отношение?
Струва ми се, че няма проблеми в този текст. Затова си позволявам да подложа на гласуване на първо четене този законопроект.
Приема се единодушно от присъстващите народни представители.
Сега се налага да минем и на второ четене като тук има само една корекция, която трябва да съобщим.
ИВА МИТЕВА: В параграф единствен, в чл. 4, ал. 3 – да бъде „след думите “представители”, а не “представител” както е в текста.
ПРЕДС. ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: “Представители”, а не “представител”. С тази минимална корекция, предлагам да проведем гласуването на второто четене на законопроекта.
Има ли възражения по това? Няма.
Моля да проведем гласуването на второ четене.
Приема се единодушно.
Ръководството на комисията междувременно трябва поиска среща с представителите на Комисията по досиетата.
С това приключваме по първа точка.
ПО ВТОРА ТОЧКА
Има ли нещо по точка Разни, колеги?
ПЕНКА ИЛИЕВА: Обадиха се от Министерството на държавната администрация и административната реформа и помолиха колкото се може по-скоро да осъществим срещата с министъра и неговия екип във връзка с нашето писмо и справката. Така че в точка Разни, ако решите за следващата седмица, да ги информираме, тъй като изтичат сроковете по закона.
ПРЕДС. ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: В рамките на заседание на комисията ли искат среща?
ПЕНКА ИЛИЕВА: Да, в рамките на заседание на комисията.
ПРЕДС. ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Ще направим и това. Следователно другата седмица трябва да имаме заседание. Благодаря.
Закривам заседанието.
(Закрито в 11,15 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ
Стенограф:
Катя БЕШЕВА