Комисия по жалбите и петициите на гражданите
1. Обсъждане и приемане на проект на График за организацията на приемните на комисията по жалбите и петициите на гражданите в София и в страната за периода октомври – декември 2008 г.
2. Разни.
П Р О Т О К О Л
№ 35
На 25 септември 2008 г., четвъртък, се състоя редовно заседание на Комисията по жалбите и петициите на гражданите.
Заседанието се проведе при следния
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
1. Обсъждане и приемане на проект на График за организацията на приемните на комисията по жалбите и петициите на гражданите в София и в страната за периода октомври – декември 2008 г.
2. Разни.
Заседанието бе открито в 14,35 ч. с изказване на благодарност към членовете на комисията от бившия председател на Комисията по жалбите и петициите на гражданите Йордан Бакалов и председателствано от новия председател на комисията господин Димитър Йорданов.
Списъкът на присъстващите народни представители се прилага към протокола.
* * *
ЙОРДАН БАКАЛОВ: Искам да благодаря на всички колеги от комисията, в която работихме над три години и с която мисля, че свършихме доста работа. Искам да пожелая на новия председател и на всички вас успешна работа – както започнахме, така и да завършим. Е, вярно с ново председателство, но в края на краищата заместниците са си същите.
Мисля, че това, което ви казах още на първото заседание, че тази комисия, пък и аз неслучайно го казвам пред новия председател, че това е единствената комисия, която, първо, работи пряко с хората, и, второ, която пряко може да помогне на хората, и трето, което е много важно, в която политиката е единствено и само да се помогне по някакъв начин на хора, които са изпаднали по една или друга причина в беда.
Да, действително не сме могли да помогнем на всички, но на тези, на които не сме могли да помогнем, обикновено са изпуснали срокове и са загубили дела. Това аз мога да ви го гарантирам като председател, защото знаете, че се запознавах лично с всички жалби. Така да се каже, има около 70 благодарствени писма, които говорят за свършена работа от комисията, за които също всеки един от вас, като член на комисията, има принос. Най-важното, според мен, е, че тази комисия колкото и някои да я подценяват, въпреки че в Европа тя е № 1, но явно в България още няма такова разбиране, това е комисията, която беше извадена на светло. Хората вече знаят, че съществува такава комисия и знаят, че могат да се жалват тук и със силата на институцията да им помогнем.
Мога да ви гарантирам, че няма жалба за тези три години и два-три месеца, по която да не е отговорено, независимо дали отговорът е лицеприятен за жалбоподателя или не. Както се казва, истината, истината и само истината.
Още един път искам да благодаря за вашето активно участие, за стопроцентовата подкрепа на всички решения, които сме взели. Мисля, че сме свършили не малко работа за това време. Пожелавам ви успешна работа за оставащото време и най-важното – накрая да си останем просто добри приятели.
Благодаря ви. (Ръкопляскания.)
Пожелавам на новия председател да продължи традицията, защото, за голямо съжаление, след като аз поех парламентарната група на ОДС, ми беше малко трудно.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Първо, преди да кажа няколко думи за себе си, искам да кажа, че с господин Бакалов сме приятели. В смяната на комисията няма никаква драма. Сигурно знаете, че като председател на група му дойде малко нагорнище, както му казваме по български, и се наложи да се разтовари малко и да си върши другата работа както трябва. И тъй като квотата е на нашата група, групата решава аз да бъда председател. Нищо, в което да има някакви сложни неща за обяснение, а съвсем обикновена смяна.
Понеже някои от вас не ме познават достатъчно, ще кажа първо нещо за себе си. Казвам се Димитър Йорданов от Велико Търново съм, на 44 години, образование „Икономика на строителството” – веднъж, втори път магистратура по „Държавни и общински финанси”. Женен съм и имам две деца – на 20 и на 16 години, мъже. Вече не казвам даже и момчета.
За професионалния път: до 1999 г. съм бил счетоводител, главен счетоводител, изпълнителен директор на няколко фирми, включително „Битова електроника” във Велико Търново, която познавате. От обикновен общински съветник в новия мандат от 1999 г. станах председател на Общинския съвет във Велико Търново. В средата на мандата политиката ме направи кандидат и станах народен представител от 2001 г., а целия минал мандат бях тук – член в Комисията по бюджет и финанси и член в Комисията по енергетиката. От тази година досега бях заместник-председател на Комисията по икономическата политика и член на Комисията по транспорт и съобщения. От петък съм само член на Комисията по транспорт и съобщения и председател на Настоящата комисия.
Ако имате някои други въпроси за мен или за смяната на председателството, предлагам да изчистим нещата по въпроса преди да започнем нашата същинска работа.
Заповядайте, господин Паунов.
АЛЕКСАНДЪР ПАУНОВ: СДС и вашата група обикновено не взима много добри решения, но това, което сте го взели, по изключение е много добро, трябва да кажа.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Заповядайте, господин Илчев.
ИВАН ИЛЧЕВ: Добър ден и от мен!
Аз преди всичко искам да честитя на новия председател.
Второ, искам да изкажа личната си благодарност към нашия бивш председател Йордан Бакалов. Той знае за какво му изказвам благодарност и се надявам, че и вие знаете за какво трябва да благодарим на господин Бакалов.
Мисля, че това, което и той спомена в своето слово, е истината, че имаше една много плодотворна работа, която беше абстрахирана може би умишлено от председателя от политически намерения, нюанси и т.н., което спомогна да се издигне авторитета на нашата комисия, практически на базата на това, което сме направили като приемни, като жалби и т.н.
Затова аз благодаря на господин Бакалов, колкото в очите на някои да изглежда, че е много син. Мен трудно може да ме убеди някой, след като съм видял с очите си, че не е политизирал една комисия, не е политизирал тематиката на комисията, не е политизирал жалбите.
В тая връзка искам да му благодаря за добрия тон и за добрата традиция и същевременно за тия две неща – да пожелая на новия председател също да се запазят тоя добър тон и добрата традиция. Остават около девет месеца работа и е хубаво така да продължим и да завършим, смятам, една добра работа, въпреки че за разлика от други парламенти Комисията по жалбите и петициите на гражданите в българския парламент до някаква степен е омаловажена.
Обикновено по традиция, понеже нали по някой път сме били и партийни секретари, като критика – беше добре да бъдат тук и другите сътрудници на комисията, които са помагали в работата. Мисля, че екипът, който организираше господин Бакалов, беше добър и беше редно примерно да дойдат тук и тия сътрудници, които подготвяха много качествени материали, за да бъдем ние, депутатите, ориентирани.
Веднага искам да похваля новия председател – нещо подобно на това, което направи моя приятел господин Паунов – веднага се вижда новия почерк, промяната в приемните. Не да отидем за един ден в една област, а веднага се вижда новия нюанс – да отидем за ден, два или три, за да може да бъдем по-ефективни. Това е новия дух. Като се направи една промяна, тя веднага показва, че е към добро.
Пожелавам на господин Йорданов да запази, най-важното добрия тон, добрата традиция и да не политизираме нещата тук и след като излезем от тоя парламент след девет месеца, да останем приятели и с каквото можем да си помагаме.
Благодаря.
На добър час, господин Йорданов!
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Аз мисля, че в Комисията по жалбите и петициите на гражданите не може да има управляващо мнозинство и опозиция. Просто няма място това нещо, което се забелязва във всяка друга комисия. Нито закони ще пишем, нито ще взимаме някакви решения в полза на някаква партия или други неща. Просто ще решаваме някакви конкретни проблеми на гражданите, които въобще нямат цвят. Мисля, че в тая посока ще срещнете пълно разбиране и подкрепа от моя страна.
Бих искал да кажа още, че нямам никакво намерение да променям нито състава на експертите, нито начина на работа като взимане на решения и обсъждане на конкретни въпроси в работата на комисията, нито технологията. Всички жалби ще бъдат прочетени от мен, след това – обработени, и отговорено в срок, както е написано в Правилата на комисията.
Това, което ще направя, личи от първото заседание – да позасилим за оставащите девет месеци приемните в страната. Тоест да не губим едно посещение – като отидем някъде, да не правим само в областния център, а да може да съчетаем поне още един или два града, било то в областта или съседна област, която е близо, за да срещнем повече граждани и да получим повече жалби от тях.
Заповядайте, господин Крикорян.
РУПЕН КРИКОРЯН: Първо, аз също искам да честитя на господин Йорданов новия пост. Познаваме се от два мандата с него и мога да кажа само хубави неща. Да е жив и здрав! И тъй като Волтер има една мисъл, в която казва, че и калфите могат да говорят бавно и дълго, а само майсторите – кратко и бързо, ще бъда малко кратък в това отношение.
Без никаква куртоазия искам да благодаря на господин Бакалов. Аз имах възможността по негово нареждане да направим една приемна във Варна, където ми се струва, че арменската общност беше много доволна, че направихме тази среща. Трябва да ви кажа, че там авторитета на комисията беше много висок. Първоначално като идвах в тази комисия, аз си мислех, че работата ще бъде малко като с арменския поп, но не е така.
Това, което ми прави много добро впечатление, е, че тук, в нашата комисия, не се политизира. Мисля, че работим в добър дух и съм абсолютно убеден, че това, което направи господин Бакалов, за което искам да благодаря най-сърдечно, ще го продължи и господин Йорданов. Струва ми се, че парламентът може да вземе пример от тази комисия, в която нещата са над политическите позиции, и, дай Боже, така да продължаваме.
Успех на господин Йорданов и благодаря на господин Бакалов.
ЙОРДАН БАКАЛОВ: Аз искам да благодаря още един път и да ви пожелая успешна работа.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Заповядайте, господин Палев.
МУСА ПАЛЕВ: Благодаря.
Позволете ми и аз да приветствам новия председател с „Добре дошъл!” в нашата комисия и да му пожелая ползотворна работа. Разбира се, да благодаря и на досегашния председател за добрата съвместна работа, която сме свършили. Мисля, че всеки, който е присъствал в тази комисия – не знам дали е само в тази, но мисля, че едва ли друга комисия ще има нещо подобно, той като човек трудно може да разбере кой народен представител е от управляващата коалиция,, кой е от опозицията. Почти никога не е имало проблеми и решенията са взимани единодушно.
Още един път да пожелая ползотворна работа на новия председател!
Благодаря.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Ако все пак има някакви въпроси към мен, преди да започнем по дневния ред? Не виждам.
Дневният ред ви е раздаден.
Има ли някакви предложения по дневния ред? Няма.
Който е съгласен с предложения дневен ред, моля да гласува.
Гласували 12: за - 12, против и въздържали се – няма.
Дневният ред е приет.
Преминаваме към точка първа от дневния ред.
Имате раздадено предложението на графика за приемните в София и в страната. Преди да започнем, искам да ви кажа, че предлагам до края на мандата да се опитаме да увеличим малко посещенията. Тоест като отидем в някоя област да включим и други градове, не само областни центрове или пък съседен областен център и да стоим примерно от петък до понеделник, и да свършим повече работа. Разбира се, който има възможност, ще остане през цялото време. Да приемем малко повече жалби от гражданите и да уважим малко повече места в страната. Това е единственото ново, което е като тенденция.
Имате думата за въпроси или предложения.
Заповядайте, госпожо Михайлова.
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Аз още вчера се обадих за едно разместване. Понеже в страната съм сложена Русе – Свищов, бих помолила да отида в Търговище – Шумен, тъй като Шумен ми е подопечен. Аз иначе имам Русе – Свищов през м. ноември. Вместо „Русе – Свищов”, ако може да се разменим с някой от колегите.
ЖОРИ АЛЕКСИЕВ: Аз мога да отида.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Разбира се, за всички е ясно, че в един момент някой няма да може, но въпросът е, когато наближи датата, все пак да има хора от нас.
ИГЛИКА ИВАНОВА: Аз съм с молба за разместване – става въпрос за страната. Вместо първото посещение „Габрово – Велико Търново”, да се включа във второто – „Русе – Свищов”.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Заповядайте, господин Палев.
МУСА ПАЛЕВ: Благодаря, господин председател.
С колегата Илкер Мустафов имаме уговорка да се разменим – аз да отида в „Габрово – Велико Търново”, а той да отиде в „Търговище – Шумен”. Уточнили сме се и няма никакъв проблем.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Заповядайте, господин Алексиев.
ЖОРИ АЛЕКСИЕВ: Мен за София малко ме изненада това 30 септември 2008 г., тъй като няма да имам възможност да присъствам. Ако има някой друг, който има възможност?
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Заповядайте, господин Темелков.
НЕНКО ТЕМЕЛКОВ: Аз ще поема на колегата за София.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Господин Темелков ще замени господин Жори Алексиев, а господин Алексиев ще отиде на 28 октомври 2008 г.
Има ли други предложения?
Заповядайте, господин Илчев.
ИВАН ИЛЧЕВ: Благодаря, господин председател.
За мен 17 – 20 октомври 2008 г. са малко неудобни дати. Няма да скрия – текат отчетно-изборни събрания и конференции в моята политическа сила. За мен е без значение дали ще бъде в Русе или Свищов, или Търговище, или Шумен – според това, където е удобно, нека там ме запишат, ако е възможно. Ако не, естествено, че ще си изпълня ангажимента за 17-20 октомври 2008 г.
Второ, по същите съображения, на 4 ноември 2008 г. има много голяма опасност в тия дни някъде да бъде конференцията в Хасково, така че не съм много сигурен дали за 4 ноември 2008 г. ще можем да направим приемната в София. Готов съм на един по-късен етап, след 11 ноември 2008 г., когато ме запишат, нямам възражения. Аз винаги съм бил един от точните хора тук във вторниците.
Това е молбата ми. Ако може, ако не – ще стиковаме след това нещата.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря.
Първо искам да попитам някой от списъка за Русе и Търговище готов ли е да отиде в Габрово и Велико Търново на мястото на господин Илчев?
АЛЕКСАНДЪР ПАУНОВ: Аз ще отида от „Русе – Свищов” на мястото на госпожа Иглика Иванова - „Габрово – Велико Търново”, тъй като тя искаше да мине назад, а пък аз ще бъда извън България.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Останаха господин Жори Алексиев и господин Рупен Крикорян.
Въпросът е дали господин Крикорян може да дойде в „Габрово – Велико Търново” сега, на 17 октомври 2008 г., а пък господин Илчев да отиде в „Търговище – Шумен”?
РУПЕН КРИКОРЯН: На 18 октомври 2008 г. имаме конгрес.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Заповядайте, господин Алексиев.
ЖОРИ АЛЕКСИЕВ: Аз мога да отида на 21 октомври 2008 г.. (Уточнения между членовете на комисията.)
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Господин Илчев отива в „Русе – Свищов”, а господин Жори Алексиев – в Габрово.
Остана да решим за 4 ноември 2008 г. в София. Някой от по-задните дати да отиде на 4 ноември 2008 г., а господин Илчев да отиде на 11, 25 ноември или 2, 16 декември 2008 г.
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: За мен е без значение.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ЙОРДАНОВ: Госпожа Михайлова ще отиде на 4 ноември , а господин Илчев – на 2 декември 2008 г.
Има ли други предложения по графиците? Не виждам.
Предлагам да ги гласуваме.
Който е съгласен с двата графика и направените корекции по тях, моля да гласува.
Гласували 12: за – 12, против и въздържали се – няма.
Приемат се.
Благодаря на всички за участието.
Закривам заседанието, колеги.
(Закрито в 15.00 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Димитър Йорданов
Стенограф:
Катя БЕШЕВА