Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
22/05/2008

    Законопроект за ратифициране на Споразумението за стабилизиране и асоцииране между европейските общности и техните държави членки, от една страна и Република Черна гора, от друга страна, № 802-02-16, внесен от Министерски съвет на 17.05.2008 г.
    На заседанието, проведено на 22 май 2007 г., Комисията по европейските въпроси разгледа Законопроект за ратифициране на Споразумението за стабилизиране и асоцииране между европейските общности и техните държави членки, от една страна и Република Черна гора, от друга страна, внесен от Министерски съвет.
    В заседанието на Комисията взеха участие г-н Тодор Чуров – заместник-министър на външните работи, и г-жа Уляна Богданска – заместник-директор на Дирекция „Европейски съюз” в Министерство на външните работи.


    I. С настоящия законопроект на основание чл. 85, ал.1, т. 5, 7 и 8 от Конституцията на Република България на Народното събрание се предлага да ратифицира със закон Споразумението за стабилизиране и асоцииране между Европейските общности и техните държави членки, от една страна и Република Черна гора, от друга страна.

    II. Споразумението за стабилизиране и асоцииране между Европейските общности и техните държави членки, от една страна и Република Черна гора, от друга страна е подписано от представителите на всички държави-членки на Европейския съюз на 15 октомври 2007 г. в Люксембург. Проектът на споразумението е одобрен с решение на Министерски съвет от 4 октомври 2007 г. В процеса на изчакване на ратифицирането на споразумението от всички държави-членки на Европейския съюз, на 1 януари 2008 г. е влязло в сила Междинното споразумение между Европейския съюз и Черна гора, съдържащо някои части от споразумението и по-специално търговските разпоредби. Разпоредбите, които се съдържат в междинното споразумение, са с изключителен характер, свързан с политиката, прилагана в рамките на Процеса на стабилизиране и асоцииране, и не представляват за Европейския съюз прецедент в търговската политика на Общността по отношение на трети държави, различни от тези от региона на Западните Балкани.

    III. Споразумението за стабилизиране и асоцииране с Черна гора е първото споразумение от типа Европейски съюз – трети страни, което Република България подписва като пълноправен член на Съюза. Споразумението обхваща следните основни елементи:
    - разпоредба за политически диалог с Черна гора;
    - разпоредби за засилено регионално сътрудничество, включително перспектива за създаване на свободни зони за търговия между държавите от региона;
    - перспектива за създаване на свободна зона за търговия между Общността и Черна гора в рамките на 5 години след влизане в сила на споразумението;
    - разпоредби за движението на работници, свобода на установяване, предлагане на услуги, текущи плащания и движение на капитали;
    - ангажимент на Черна гора да сближи законодателството си с това на Европейския съюз във важни сфери на вътрешния пазар;
    - разпоредби за сътрудничество с Черна гора в сферите на правосъдие, свобода и сигурност;
    - Разпоредба за създаване на Съвет за стабилизиране и асоцииране, който да осъществява контрол относно прилагането на споразумението, Комитет по асоцииране и стабилизиране и Парламентарен комитет по стабилизиране и асоцииране.

    IV. Въз основа на гореизложеното може да се заключи, че предлаганият проект на Закон за ратифициране на Споразумението за стабилизиране и асоцииране между Европейските общности и техните държави членки, от една страна и Република Черна гора, от друга страна е в съответствие със задълженията на Република България, произтичащи от пълноправното й членство в Европейския съюз. Същевременно изпълненията на задълженията по него е от ключово значение за постигането на напредък по пътя на европейската интеграция на Черна гора. Споразумението е в интерес на нашата страна, тъй като то би осигурило една по-благоприятна среда на стабилност и просперитет за страните от региона на Западните Балкани.

    На базата на гореизложеното и след състоялата се дискусия, Комисията по европейските въпроси предлага (с 11 гласа „за”) на Народното събрание да се ратифицира със Закон Споразумението за стабилизиране и асоцииране между Европейските общности и техните държави членки, от една страна и Република Черна гора, от друга страна.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

    /п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума