Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
22/05/2008

    проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за концесиите, № 802-01-40, внесен от Министерския съвет на 25 април 2008 г.
    На заседанието, проведено на 22 май 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за концесиите, внесен от Министерския съвет.
    В заседанието на Комисията взеха участие г-н Георги Йончев - началник отдел „Концесии” в Дирекция „Икономическа и социална политика” на Министерски съвет, г-жа Красимира Стоянова – директор на Дирекция „Правна” в Министерство на транспорта”.


    І. Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за концесиите е насочен към пълно хармонизиране на нашето законодателство с правото на общността и по специално с Директива 2004/18 на Европейския парламент и на Съвета от 31 март 2004 за координацията на процедурите за сключване на договори за концесия за строителство, договори за концесия за доставка и договори за концесия за услуги (Директива 2004/18/ЕО), както и към съобразяване на нашето законодателство с други общностни актове и с европейската практика.

    II. Законопроектът отстранява несъответствието на Закона за концесиите (§ 21 от изменителния закон) с чл.36, ал.3 и 5 във връзка с чл.58, ал.3 от Директива 2004/18/ЕО, отнасящо се до правилата за публикуването на обявление за предоставянето на концесиите, като се отменя изискването за обнародване в „Държавен вестник” на решението за откриване на процедурата за предоставяне на концесията. Досегашното разрешение, съгласно което с обнародването на решението се извършва обявяване на концесията на национално ниво преди обявяването й в общността, е в противоречие с посочените текстове от Директива 2004/18/ЕО.
    Законопроектът привежда нашето право в съответствие и с други общностни актове: Тълкувателно съобщение на Комисията относно концесиите съгласно правото на Общността от 12 април 2000 г.; Зелената книга за публично-частните партньорства и правото на общността за обществените договори и концесиите (Комисия на Европейските общности, Брюксел, 30 април 2004 г.); Предварителни съображения и ключово съдържание на една възможна инициатива за концесиите СС/2007/12 EN, Заседание на Консултативния комитет по обществени договори, Брюксел, 21 юни 2007 г. на Европейската комисия, Генерална дирекция „Вътрешен пазар и услуги”; Дискусионен документ: Ключови въпроси за една възможна инициатива за концесиите СС/2007/17 EN, Заседание на Консултативния комитет по обществени поръчки, Брюксел 24 октомври 2007 г. на Европейската комисия, Генерална дирекция „Вътрешен пазар и услуги”; Тълкувателното съобщение на Комисията СС/2007/16 EN от 2008 г., които се отнасят до институционализираните публично-частни партньорства. Във връзка с изброените общностни актове се създава възможност концесията да се предостави на търговско дружество, в което участват публичноправни и частноправни лица. Държавата, съответно общината или публичноправната органзиация, участва в дружеството пряко или чрез еднолично търговско дружество или чрез държавно или общинско предприятие. Частноправният участник в търговското дружество, на което се предоставя концесията, се определя в процедурата, проведена в § 12 и § 20, т. 2 от законопроекта. Създават се ясни правила за разграничаване на концесията за строителство от концесията за услуга (§ 2 и § 3 от законопроекта).

    III. Законопроектът съдържа и правила, които поначало нямат пряко отношение към общностното право - прецизират се текстовете, които уреждат компенсацията на концесионера (§ 4 от законопроекта); предлага се откриването на концесионната процедура да може да се инициира от частни лица, което е съобразено с принципа за равно третиране, тъй като не се създава привилегия за лицето, което е поискало откриването на процедурата (§ 15); усъвършенства се концесионната процедура, като отпада изискването във всички случаи обосновката ка концесията да се основава на концесионни анализи; с преходните и заключителните разпоредби Законът за устройство на Черноморкото крайбрежие се изменя и допълва в съответствие със Закона за концесиите. Тези правила не противоречат на правото на общността.

    IV. В заключение може да се каже, че с предложения законопроект за изменение и допълнение на Закона за концесиите нашето право се хармонизира напълно с правилата на Директива 2004/18/ЕО, като се съобразява и с редица други общностни актове (преди всичко с оглед на институционализираните публично-частни партньорства) и със съществуващата европейска практика.

    Въз основа на гореизложеното, Комисията по европейските въпроси предлага (с гласа 10 "за", 1 "въздържал се") на Народното събрание да бъде подкрепен на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за концесиите, № 802-01-40, внесен от Министерския съвет на 25 април 2008 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

    /п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума