Комисия по европейските въпроси
29/05/2008
законопроект за ратифициране на Конвенцията за определяне на Устава на Европейските училища, № 802-02-17, внесен от Министерски съвет на 26 май 2008 г.
На заседанието, проведено на 29 май 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Закон за ратифициране на Конвенцията за определяне на Устава на Европейските училища, внесен от Министерския съвет.
Пред членовете на Комисията законопроектът беше представен от г-жа Ваня Добрева – заместник-министър на образованието и науката. В заседанието взе участие и г-жа Росица Велинова - директор на Дирекция „Европейска интеграция и международно сътрудничество” в Министерство на образованието и науката.
I. С настоящия законопроект на основание чл. 85, ал.1, т. 8 от Конституцията на Република България на Народното събрание се предлага да ратифицира със закон Конвенцията за определяне на Устава на Европейските училища.
II. Конвенцията за определяне на Устава на Европейските училища е основен документ, регламентиращ структурата, организацията, управлението и функционирането на системата на Европейските училища. Тя е приета на 21 юни 1994 г. в Люксембург от страните-членки на Европейските общности. Конвенцията е ратифицирана от всички държави-членки на Европейския съюз с изключение на нашата страна и Румъния. Република България е депозирала заявление за присъединяване към Конвенцията пред правителството на Люксембург като депозитар на Устава на Европейските училища.
III. Европейските училища са верига от елитни училища с високо качество на обучение и международен престиж. Създадени са през 1957 г. от правителствата на държавите-членки на Европейската общност, за съвместно образование на децата на служителите в европейските институции като начин за осигуряване на доброто им функциониране. Като образователен модел системата на Европейските училища представлява своеобразна форма на сътрудничество между държавите-членки и между тях и Европейските общности. Тази форма на сътрудничество е съобразена с отговорностите на държавите-членки по отношение на учебното съдържание и организацията на тяхната образователна система, както и на тяхното културно и езиково разнообразие.
IV. В заключение може да се каже, че предлаганият проект на Закон за ратифициране на Конвенцията за определяне на Устава на Европейските училища ще допринесе за приобщаването на Република България към европейското образователно сътрудничество. Същевременно пълноправното членство на нашата страна във веригата на Европейските училища би осигурило една по-благоприятна среда за утвърждаването на българския език сред езиците на Общността.
Въз основа на гореизложеното, Комисията по европейските въпроси предлага (с 13 гласа „за” и 1 глас „въздържал се”) на Народното събрание да се ратифицира със закон Конвенцията за определяне на Устава на Европейските училища.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
/п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ