Комисия по европейските въпроси
19/06/2008
проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията, № 854-01-64, внесен от Валентин Николов Милтенов и група народни представители на 5 юни 2008 г.
На заседанието, проведено на 19 юни 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на закон за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията, внесен от Валентин Милтенов и група народни представители.
Законопроектът беше представен пред членовете на Комисията от вносителя.
В заседанието взеха участие г-жа Румяна Карлова и г-жа Весела Антонова – членове на Комисията за защита на конкуренцията.
І. В Европейския съюз политиката на защита на конкуренцията е поделена компетентност между Европейската комисия, действаща на общностно ниво и регулативните органи на държавите-членки, действащи на национално ниво. Съответно и регулирането на дейността по защитата на конкуренцията става на посочените две нива.
На общностно ниво защитата на принципите на свободната конкуренция се регулира с чл. 81 – 86 от договора за създаване на Европейската общност. Там, по-специално в чл. 85 се казва, че “Комисията ще разследва случаи на предполагаемо нарушение на тези принципите. Ако установи, че има нарушение, тя предлага съответни мерки за неговото преустановяване”. Правата на Комисията в областта на защитата на конкуренцията са доразвити във вторичното европейско право. През 1962 г. е приет първият регламент по изпълнението на чл. 85 и 86 на Договора, който е заменен през 2002 г. от Регламент (ЕО) №1/2003, в сила от 1.1.2004 г. относно изпълнението на правилата за конкуренция, предвидени в членове 81 и 82 от Договора.
ІІ. С предлагания законопроект се цели повишаване на ефикасността при защитата на конкуренцията на национално ниво, в рамките на нашата страна. Това се предлага да стане по три направления:
- чрез въвеждането на т. нар. временни мерки до приемането на окончателното решение,
- чрез възможността за поемане на задължения от ответната страна с цел преустановяване на образуваното производство,
- чрез чувствително увеличаване на санкциите.
Въвеждането на временни мерки ще даде на Комисията за защита на конкуренцията право да се намества своевременно с цел прекратяване на непозволените практики. Такива законодателни разпоредби съществуват в редица държави-членки на ЕС: Германия, Франция, Италия, Испания, Полша и др. Временни мерки се прилагат и от Европейската комисия. Те са залегнали като възможност за използване от националните регулаторни органи и в чл. 5 на цитирания по-горе Регламент (ЕО) №1/2003.
Възможността за поемане на задължения от ответната страна с цел преустановяване на образуваното производство също е правило, което се прилага в редица държави-членки на ЕС. То също е посочено като възможност в чл. 5 на цитирания европейски регламент.
ІІІ. На базата на гореизложеното може да се направи заключението, че предлаганият законопроект не противоречи на европейските правни норми, както и на европейската практика.
Би могла да се направи следната препоръка. В §2 на законопроекта, чл. 51а (1) да стане “При неотложни случаи и поради опасност от тежко и непоправимо увреждане на конкуренцията, комисията може по собствена инициатива или по искане на лицата, чиито интереси са засегнати или застрашени от нарушението, да разпореди незабавно прекратяване на непозволената практика от предприятието или сдружението или да наложи друга временна мярка, с оглед целите на този закон.”
Съответно чл. 51а (2) да стане – “Временната мярка по ал. 1 може да бъде разпоредена във всеки момент от хода на производството по чл. 51. Комисията налага мярката с мотивирано определение”.
Обосновка: Налагането на временна мярка е извънредно действие и в закона трябва ясно да личи, че нейното въвеждане е продиктувано от наличието на извънредни обстоятелства, каквито са неотложността на случая и опасността от тежко и непоправимо увреждане на конкуренцията. По този начин се подхожда и в чл. 8 на Регламент (ЕО) №1/2003 относно действията на Европейската комисия.
След състоялата се дискусия и като взема предвид направената препоръка, Комисията по европейските въпроси предлага (с 10 гласа „за” и 1 глас „против”) на Народното събрание да бъде приет на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията, № 850-01-201, Валентин Николов Милтенов и група народни представители на 5 юни 2008 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА;
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
/п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ