Комисия по европейските въпроси
03/07/2008
: законопроект за ратифициране на Кредитното споразумение за структурен програмен заем (България, съфинансиране по Фондовете на ЕС 2007-2013) между Република България и Европейската инвестиционна банка, № 802-02-20, внесен от Министерски съвет на 16 юни 2008 г.
На заседанието, проведено на 3 юли 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа законопроекта за ратифициране на Кредитното споразумение за структурен програмен заем (България, съфинансиране по Фондовете на ЕС 2007-2013) между Република България и Европейската инвестиционна банка, внесен от Министерския съвет.
В заседанието взеха участие Кирил Желев – заместник-министър на финансите, Галина Папушева и Росица Михайлова – държавни експерти в Дирекция „Външни финанси”, отдел „Европейски финансови институции” в Министерство на финансите.
I. С настоящия законопроект на основание чл. 85, ал.1, т. 4, 5, 7 и 8 от Конституцията на Република България на Народното събрание се предлага да ратифицира със закон Кредитното споразумение за структурен програмен заем (България, съфинансиране по Фондовете на ЕС 2007-2013) между Република България и Европейската инвестиционна банка.
II. Кредитното споразумение за структурен програмен заем (България, съфинансиране по Фондовете на ЕС 2007 – 2013 г.) между Република България и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) е подписано на 14 декември 2007 г. Споразумението е свързано с изпратено предложение от ЕИБ за отпускане на глобален структурен заем в размер до 700 млн. евро, произтичащо от подписания на 5 октомври 2006 г. Меморандум за разбирателство за развитие и финансиране на инфраструктура в рамките на Плана за инвестиции в транспортна и базисна инфраструктура на българското правителство (2007-2013 г.) между правителството на Република България и ЕИБ.
III. Структурният програмен заем се предоставя за подкрепа на платежния баланс за изпълнение на структурни реформи и политики в приоритетни за правителството сектори, но с индикативна листа (списъци) от проекти по Структурните фондове и Кохезионния фонд, приемливи за ЕИБ. Заемът ще подпомага основно националното съфинансиране и в случай на необходимост префинансирането на оперативните програми „Транспорт” и „Околна среда”, тъй като по тях ще се финансират изключително стратегически инфраструктурни проекти с национално значение, приоритетни и за дейността на ЕИБ. Срокът на заема е 25 години със 7 години гратисен период, като е предвидена възможност за еднократно, средносрочно и дългосрочно погасяване на отделни траншове от централния бюджет. Средствата от заема ще постъпват в централния бюджет и ще се усвояват на траншове. Отделните траншове по години ще бъдат обвързани с разчетите по оперативните програми за националното финансиране в средносрочен план и ще се предвиждат по Закона за държавния бюджет на Република България за съответната бюджетна година. По отношение на определянето на лихвения процент от кредитополучателя при изпращането на молбите за отпускане на отделните траншове се предлагат две опции – фиксиран и плаващ, като същевременно е предвидена и възможност за предоговаряне. Следва да се вземе предвид, че финансовият ресурс, предоставян от ЕИБ, е най-евтин, в сравнение с този от другите международни финансови институции.
IV. В заключение може да се каже, че предлаганият проект на Закон за ратифициране на Кредитното споразумение за структурен програмен заем (България, съфинансиране по Фондовете на ЕС 2007-2013) между Република България и Европейската инвестиционна банка ще подпомогне националното съфинансиране на проекти в приоритетните за страната сектори транспорт и околна среда и ще спомогне за оптималното усвояване на средствата от Структурните фондове и Кодезионния фонд.
На базата на гореизложеното и след състоялата се дискусия, Комисията по европейските въпроси предлага (с 11 гласа „за” и 1 глас „въздържал се”) на Народното събрание да ратифицира със закон Кредитното споразумение за структурен програмен заем (България, съфинансиране по Фондовете на ЕС 2007-2013) между Република България и Европейската инвестиционна банка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
/п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ