Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
08/12/2005

    Относно: проект на закон за ратифициране на Европейската конвенция за гражданството, № 502-02-10, внесен от Министерския съвет на 10 октомври 2005 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 8 декември 2005г. Комисията по европейска интеграция разгледа проекта на Закон за ратифициране на Европейската конвенция за гражданството № 502-02-10, внесен от Министерския съвет.

    На заседанието на Комисията законопроектът беше представен от г-н Маргарит Ганев, заместник – министър на правосъдието. На заседанитето присъстваха Антония Ангелова и Веселин Цанков, експерти в дирекция “Международно сътрудничество и европейска интеграция”.

    I. Европейската конвенция за гражданството е открита за подпис на 6 ноември 1997 г за държавите – членки на Съвета на Европа, и за държавите, които не са членки на тази организация, но са участвали в изработването на този международен договор. Конвенцията е подписана от Република България на 15 януари 1998 г. и влиза в сила на 1 март 2000 г. за държавите, които са я ратифицирали.

    II. Европейската конвенцията за гражданството цели да уреди основните принципи, разпоредби и процедури относно гражданството, както и случаите на множествено гражданство и сътрудничеството на държавите – членки по конвенцията.

    Чл. 5, т. 2 от конвенцията предвижда обвързване на държавата – страна по конвенцията с принципа за недискриминация между нейните граждани, независимо дали те са нейни граждани по рождение, или са придобили нейното гражданство впоследствие. Според Обяснителния доклад към конвенцията, този принцип е формулиран препоръчително и изразява декларация на намерения. За това разпоредбите на чл. 25, ал. 3 и чл. 93, ал.2 от Конституцията на Република България, които предвиждат нееднакво третиране основано на белега “гражданство по рождение”, не са пречка за ратифициране на конвенцията.

    В проектозакона са предвидени резерви по четири от разпоредбите на конвенцията, разрешени по чл. 29, т.1 от конвенцията. Предлага се Република България да си запази правото да не прилага разпоредбите на:

    а) чл. 11 и 12 от конвенцията, свързани с изискването за мотивиране на решения относно придобиване, запазване, загуба или възстановяване на гражданство и за право на административно или съдебно обжалване на тези решения;
    б) чл. 16, отнасящ се до освобождаването от друго гражданство като условие за придобиване на гражданството на държава – страна по конвенцията;
    в) чл. 17, като се предлага Република България да не прилага по отношение на нейните граждани, притежаващи друго гражданство правата и задълженията, за които Конституцията и законите изискват само българско гражданство.

    Законопроектът предвижда декларация по чл. 22, буква "б" от конвенцията, в която Република България заявява, че пределната възраст за повикване на наборна военна служба е 27 години.

    Изразените резерви и декларации към конвенцията са съобразени с разпоредбите на Конституцията на Република България и действащото българско законодателство.

    III. Европейската конвенция за гражданството не е част от acquis communautairе. Независимо от това, нейното ратифициране допринася за приобщаване към европейските стандарти и за подпомагане на международното сътрудничество в тази област.

    Въз основа на изложеното, Комисията по европейска интеграция с единодушие (7 гласа “за”) предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за ратифициране на Европейската конвенция за гражданството, № 502-02-10, внесен от Министерския съвет на 10 октомври 2005г.


    ЗАМЕСТНИК - ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ

    /п./МАРИЯ АНГЕЛИЕВА
    Форма за търсене
    Ключова дума