Комисия по европейските въпроси
08/12/2005
Относно: проект на Закон за държавната финансова инспекция,
№ 502-01-55, внесен от Министерския съвет на 8 ноември 2005 г.
На свое заседание, проведено на 8 декември 2005г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за държавната финансова инспекция, № 502-01-55, внесен от Министерския съвет.
На заседанието на Комисията законпроектът бе представен от г-н Нахит Зия, заместник-министър на финансите. На заседанието присъстваха г-жа Гинка Драганинска, директор на агенция “Държавен вътрешен финансов контрол” и г-жа Людмила Рангелова-Петрова, директор на дирекция “Правно осигуряване на контролната дейност и нормативните актове” към агенцията.
I. Проектът на Закон за държавната финансова инспекция е изготвен във връзка с поетите в хода на преговорите за присъединяване на Република България към ЕС ангажименти по глава 28 "Финансов контрол". Съгласно преговорната позиция по глава 28 (CONF-BG 04/01) Република България следва да приеме и прилага международно общопризнати и съгласувани с Европейския съюз принципи за държавен финансов контрол, които трябва да бъдат транспонирани в системи за контрол и одит на целия обществен сектор.
Българското законодателството следва да се развие в посока разделяне на функциите на вътрешен одит и финансова инспекция и регламентиране на ефективна и прозрачна система на финансово управление и контрол. Това произтича от препоръките на Европейската комисия в Редовния доклад за напредъка на Република България в процеса на присъединяване от 2004г. и от доклада на програмата на Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие "Помощ за подобряване на ръководство и управление" (SIGMA) от 2005. За целта е необходимо разработването на три нови закона, които да заместят сега действащия Закон за държавен вътрешен финансов контрол. Това са законите, които уреждат финансовата инспекция, вътрешния одит и финансовото управление и контрол. Приетата от Министерския съвет Стратегия за развитието на държавния вътрешен финансов контрол в Република България през юни 2005 отразява ангажимента на правителството за изпълнението на горепосочените препоръки.
Проектът на Закон за държавната финансова инспекция е изготвен в изпълнение на част от поетите ангажименти от Република България по време на преговорния процес и на препоръките от страна на Европейската комисия. Той е разработен с експертната помощ на SIGMA и е съгласуван чрез SIGMA с Главна дирекция "Бюджет на Европейската комисия.
II. Основната цел на законопроекта е да приеме най-добрите европейски практики в областта на бюджетната дисциплина и защитата на публичните финансови интереси, съобразно европейските принципи за финансов контрол. Законопроектът регламентира обществени отношения свързани с публичния сектор и с управлението на финансовите интереси на държавата, като урежда осъществяването на външна финансова инспекция. Предвижда се Агенцията за държавна финансова инспекция да стане правоприемник на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол по отношение на инспекционната функция. Предложено е държавната финансова инспекция да се осъществява по постъпили сигнали за нарушения, като правомощия да възлагат извършването на финансови инспекции да имат Министерския съвет, министъра на финансите, както и органите на прокуратурата. След предварителна преценка за ефективност и обществен интерес осъществяването на финансова инспекция е възможно по молби, жалби и сигнали за нарушения на бюджетна, финансово-стопанска или отчетна дейност.
Съгласно препоръките на Редовния доклад на Европейската комисия от 2004г. за напредъка на Република България в процеса на присъединяване се предвижда органите на Агенцията за държавна финансова инспекция да извършват чрез финансови инспекции последващ контрол по изпълнение на бюджетната дисциплина. В законопроекта е посочено, че органите на Агенцията за държавна финансова инспекция разполагат с разследващи и санкционни правомощия при установяване на административни нарушения и на действия или бездействия за невярно или неточно представяне на материални или финансови факти (“индикатори за измами”). Предлага се Агенцията за държавна финансова инспекция да представя ежегодно отчет чрез министъра на финансите на Министерския съвет и на комисията на Народното събрание, компетентна в областта на бюджета и финансите.
III. В заключенията по глава 28 от Цялостния мониторингов доклад на Европейската комисия от 2005г. се посочва, че като цяло Република България спазва ангажиментите и изискванията, които произтичат от преговорите по присъединяване във връзка със системите на държавния вътрешен контрол и на външния одит. Проектозаконът за държавната финансова инспекция е изработен в изпълнение на част от тези ангажименти и при преценката на съответствие на законопроекта с препоръките на Европейската комисия се налага изводът, че отразява точно европейските принципи за добро финансово управление.
Въз основа на изложеното, Комисията по европейска интеграция с единодушие (7 гласа “за”) предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за държавната финансова инспекция, № 502-01-55, внесен от Министерския съвет на 8 ноември 2005г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ:
/п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ