Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
11/09/2008

    проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 854-01-72, внесен от народния представител Минчо Викторов Спасов и група народни представители на 16 юни 2008 г.
    На заседанията, проведени на 17 юли 2008 г. и на 11 септември 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, внесен от Минчо Спасов и група народни представители.
    В обсъждането на законопроекта взеха участие г-н Димитър Станчев – заместник-председател на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения, г-н Любомир Попов – юрисконсулт в Дирекция „Правно нормативно обслужване” в Министерство на вътрешните работи, и г-н Красимир Колев – главен юрисконсулт на ДОТИ.

    І. Настоящият законопроект предлага изменения в действащия Закон за електронните съобщения, свързани със запазването на данни за трафик, данни за местоположението и свързани с тях данни, което е уредено на Общностно ниво от Директива 2006/24 ЕО на Европейския парламент и Съвета за запазване на данни, създадени или обработени във връзка с предоставянето на обществено достъпни електронни съобщителни услуги или на обществени съобщителни мрежи и за изменение на Директива 2002/58 ЕО.
    Съгласно чл. 251 от действащия Закон за електронните съобщения, за нуждите на националната сигурност и за разкриване на престъпления, предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги, съхраняват за срок от 12 месеца определени категории данни. Категориите данни и редът по който те се съхраняват и предоставят се определят с наредба на министъра на вътрешните работи и председателя на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения. Както е видно от посочената по-горе разпоредба, съответните данни се предоставят в два случая: за разкриване на престъпление и за нуждите на националната сигурност.
    Предлаганият законопроект предвижда отпадане на текста, съгласно който данни се предоставят за нуждите на националната сигурност и уточнява, в съответствие с изискванията на Директивата, че данните, свързани с трафика, се предоставят само за разкриване на тежки престъпления.

    ІІ. Според чл. 1 от Директива 2006/24 ЕО, който определя нейният обхват, Директивата цели да хармонизира разпоредбите на държавите-членки, свързани със запазването и предоставянето на данни за трафик, данни за местоположението и свързаните с тях данни, необходими за идентифициране на абонат или ползвател, за да се гарантира, че данните са достъпни за разследването, разкриването и преследването на сериозни престъпления, както те са определени в националното право на всяка държава-членка. Националната сигурност като основание за достъп до трафичните данни не кореспондира на задължение по Директивата, както е посочено в мотивите към законопроекта. Освен това, чл. 11 от посочената Директива изключва приложението, спрямо изискваните от нея трафични данни, на чл. 15 от Директива 2002/58 ЕО за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации, който дава право на държавите-членки да приемат законодателни мерки, ограничаващи обхвата на правата и задълженията относно данните за трафик, когато такова ограничение представлява необходима, подходяща и пропорционална мярка, за да гарантира националната сигурност.
    Законопроектът предлага също така създаването на нов текст, който съобразно изискването на чл. 13 от Директива 2006/24 ЕО предвижда санкции при злоупотреба с трафичните данни.

    ІІІ. От гледна точка на съответствието с европейското право, може да се каже, че законопроектът не влиза в противоречие с него. Директива 2006/24 ЕО действително не посочва националната сигурност като отделно основание за предоставяне на трафични данни.

    На базата на гореизложеното, Комисията по европейските въпроси предлага (с 13 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 854-01-72, внесен от народния представител Минчо Викторов Спасов и група народни представители на 16 юни 2008 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

    /п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума