Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
02/10/2008

    обсъждане на предложение на Европейската комисия за Директива на Европейския парламент и Съвета за насърчаване на използването на енергия от възобновяеми източници – COM (2008) 19

    I. На своето редовно заседание, проведено на 2 октомври 2008 г, Комисията по европейските въпроси разгледа проект за Директива на Европейския парламент и на Съвета за насърчаване на използването на енергия от възобновяеми източници COM (2008) 19, който е включен като т. 4 в Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2008 г.).

    II. Проектът на директива за насърчаване на използването на енергия от възобновяеми енергийни източници е част от пакета от законодателни предложения „климат-енергетика” представен от Европейската комисия през януари месец 2008 г., целящ намаляване емисиите на парникови газове, както и увеличаване потреблението на енергия от възобновяеми източници.
    Предложението за директива е насочено към установяването на обща обвързваща цел за 20 % дял на възобновяемата енергия от общото енергопотребление на Общността. Тази енергия може да бъде използвана в секторите на електроенергетиката, транспорта, отоплението и охлаждането, но е възприет подхода всяка държава-членка да приеме свой национален план за действие, в който да определи какво ще е участието на тези сектори за достигането на националната й цел.
    Същевременно, поради бързото увеличение на емисиите на парникови газове в транспортния сектор е зададена и задължителна цел за минимум 10 % по отношение на дела на биогоривата в транспорта, която трябва да се постигне от всяка страна-членка до 2020 г. Директивата предвижда също така правила относно „гаранциите за произход”, административните процедури и присъединяването към електроенергийната мрежа, във връзка с енергията от възобновяемите източници. Необходимо е да се отбележи, че по отношение на „гаранциите за произход” се предвижда създаването на обща система за търговия с тях. Търговията с „гаранции за произход” за произведените от възобновяеми енергийни източници електроенергия и енергия за отопление и охлаждане ще се извършва независимо от търговията с произведената енергия. По този начин страните, които не могат да изпълнят задълженията си по директивата, могат да закупят недостигащото им количество дял от енергия от възобновяеми енергийни източници под формата на „гаранции за произход” от друга страна-членка, която има излишък. Съгласно разпоредбите на директивата националната цел за всяка държава-членка се определя като съотношение между енергията от възобновяеми енергийни източници и общото крайно енергийно потребление на страната. Националната цел, определена за нашата страна е достигане на 16 % дял на енергията от възобновяеми енергийни източници в крайното енергийно потребление към 2020 г.
    Следва да се има предвид, че по данни за 2005 г. делът на енергията от възобновяеми енергийни източници в България, определен по тази формула, е 9,4 %, което означава, че нашата срана трябва да повиши този дял с 6,6 процентни пункта, за да достигне националната си цел до 2020 г. Необходимо е да се спомене също така, че този определен за България допълнителен принос от 6,6 процентни пункта е най-нисък след дела на Румъния от 6,2 , при сравнение с целите на останалите държави-членки, при които този принос варира от 6,9 за Чехия до 13,7 за Великобритания. Важно е да се отбележи, че съгласно чл. 9, т.5 от Закона за възобновяемите и алтернативните енергийни източници и биогоривата, производството на енергия от възобновяеми и алтернативни енергийни източници се насърчава с определяне на преференциална цена за изкупуване на енергията, произведена от тях. В тази връзка към настоящия момент преференциалната цена без ДДС за изкупуване на електрическа енергия, произведена от вятърни централи, определена от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, е 185,95 лв/МВтч., а от водноелектрически централи – 97,12 лв/Мвтч., докато цената на произведената електроенергия от АЕЦ „Козлодуй” е 12,68 лв/МВтч. Това съотношение на цените доказва необходимостта от стабилна инвестиционна среда и от механизми за компенсиране на поскъпването на електроенергия, особено при потребители с ниски и средни доходи.

    III. В предоставената рамкова позиция на правителството по проекта на Директивата е изразена подкрепа на предприетите мерки за борба с промените в климата чрез насърчаване на използването на енергия от възобновяеми източници. В рамковата позиция на правителството се отбелязва, че страната ни приема предложения от Европейската комисия гъвкав модел за достигане на националните цели чрез обща европейска система за издаване и търговия с „гаранции за произход”. Същевременно е изразено и становище, че новата директива ще наложи преоценка на въведените в страната механизми за насърчаване на възобновяемите енергийни източници чрез преференциални цени за енергията, произвеждана от тях, с оглед на предстоящото въвеждане на системата за търговия с „гаранции за произход” и на ориентацията към постигане на националните цели при най-ниските възможни разходи за потребителите. В позицията е отбелязано също така, че въвеждането на технологии за оползотворяване на възобновяеми енергийни източници изисква високи първоначални инвестиции и носи по-голям риск за инвеститорите, поради което е необходимо създаването на прозрачна и стабилна дългосрочна инвестиционна среда. По отношение на биогоривата в рамковата позиция се посочва, че правителството е приело през месец ноември миналата година „Национална дългосрочна програма за потреблението на биогорива в сектор транспорт”, в която се предвижда достигането на 10 % дял на биогоривата в транспортния сектор до 2020 г., което отговаря на задължителната цел от проекта на директивата.

    IV. Проектът на Директива е обсъден на заседание на Комисията по околната среда и водите, състояло се на 4 юли 2008 г. В доклада на Комисията се изразява принципна подкрепа на предложението за директива, като част от пакета законодателни инициативи „Изменение на климата - енергетика”. Същевременно Комисията отчита, че при разработването на проектодирективата са спазени принципите на солидарност и прозрачност, както и че е предоставена възможност за „гъвкавост” на страните-членки, сами да приемат националните си планове за действие с определени секторни цели.

    V. След състоялата се дискусия Комисията по европейски въпроси прие следните заключения:

    1. Счита, че проектът за Директива на Европейския парламент и на Съвета за насърчаване на използването на енергия от възобновяеми източници, следва да бъде подкрепен.

    2. Същевременно е необходимо, с оглед прецизирането на позицията на Република България по разглеждания проект, да бъде изготвен задълбочен анализ на последствията от предлаганите промени и ефекта им върху икономиката на страната, тъй като енергията произвеждана от възобновяеми енергийни източници е с по-висока себестойност от конвенционално произвежданата енергия.

    3. При необходимост да се създаде механизъм за подпомагане на потребителите с ниски и средни доходи при закупуването на по-скъпа енергия.


    Докладът бе подкрепен с 12 гласа "за".




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

    /п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума