Комисия по европейските въпроси
05/11/2008
проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, № 802-01-78, внесен от Министерския съвет на 29 октомври 2008 г.
На извънредното заседание, проведено на 5 ноември 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, внесен от Министерския съвет.
В заседанието на Комисията взеха участие г-н Кирил Желев – заместник-министър на финансите, г-жа Людмила Елкова – директор на Дирекция „Данъчна политика”, и експерти от Министерство на финансите.
I. Облагането с данък върху добавената стойност е поделена компетенция между Европейския съюз и неговите държави-членки. В правото на ЕС облагането с данък върху добавената стойност е регламентирано главно с директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност, а така също и с някои други правни актове, сред които са директива 2007/74/ЕО на Съвета от 20 декември 2007 г. относно освобождаването от данък върху добавената стойност и акциз на стоки, внасяни от лица, пътуващи от трети страни, както и някои решения на Съда на Европейските общности. По-специално става въпрос за Решението на Съда на Европейските общности от 8 май 2008 г. (дела С-95/07 и С-96/07) , където се третира въпроса за правото на данъчен кредит за лицата, които неволно са станали участници във вътрешнообщностна транзакция, при която неправилно не е бил начислен ДДС.
II. Разглежданият законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност продължава процеса на хармонизация на българското законодателство в областта на облагането с данък върху добавената стойност с правото на ЕС.
Параграфи 1 и 2 от законопроекта хармонизират нашето законодателство с изискванията на директива 2006/112/ЕО, при което чрез допълнението в §1, прехвърлянето на стоки от данъчно задължено лице от страната към друга държава-членка за целите на неговата собствена икономическа дейност се приравнява на възмездна доставка. По този начин се цели данъчно задълженото лице да формира облагаем оборот за задължителна регистрация по закона.
Параграф 5 от законопроекта хармонизира нашето законодателство с изискванията на чл. 2, 7, 8, 9, 10, 11 и 13 от директива 2007/74/ЕО на Съвета от 20 декември 2007 г. Тези допълнения напълно съответстват на изискванията на посочената директива по отношение на освобождаването от начисляване на ДДС и на акциз при внасянето на стоки в личния багаж на лица, пътуващи от трета страна или от територия, на която разпоредбите на Общността относно ДДС и/или акциза не се прилагат.
Посредством допълнението в § 6 се цели съобразяване на нашето законодателство с указаното по-горе решение на Съда на Европейските общности (дела С-95/07 и С-96/07) , съгласно което правото на данъчен кредит е налице във всички случаи на самоначисляване на данъка, при условие, че сделката не е укрита.
С изменението в параграф 7, в съответствие с директива 2006/112/ЕО, се прецизира текста на чл. 85 от закона за ДДС чрез замяна на определението „данъчен документ” с „фактура и/или известие”, при което данъкът е изискуем от всяко лице, което го посочи във фактурата и/или известието към нея.
Посредством изменението в § 9 се премахва изискването фактурата издавана от регистрирано лице, извършило облагаема доставка, за която е получило авансово плащане преди датата на регистрацията си по този закона за ДДС, да съдържа име, фамилия и подпис на съставителя, както изисква чл. 229 от директива 2006/112/ЕО.
Чрез изменението в § 11 в съответствие с чл. 346 от директива 2006/112/ЕО се дава правото на приспадане на данъчен кредит на лицето и в случаите на вътреобщностно придобиване на инвестиционно злато.
III. В заключение може да се каже, че предложените в законопроекта изменения и допълнения произтичат от ангажиментите на нашата страна в качеството й на държава-член на Европейския съюз и следва да бъдат подкрепени.
С оглед на гореизложеното Комисията по европейските въпроси предлага (с 9 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закона за данък върху добавената стойност, № 802-01-78, внесен от Министерски съвет на 29 октомври 2008 г.
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ
ВЪПРОСИ
/п./ФАТМЕ ИЛИЯЗ