Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
22/01/2009

    проект на решение на Съвета относно укрепване на Евроюст, което изменя и допълва Решението на Съвета 2002/187/JHA от 28 февруари 2002, изменено от Решение 2003/659/HJA, което установява Евроюст с оглед засилване борбата с тежките престъпления, № 803-01-78/29.10.2008 г.
    І. На своето редовно заседание, проведено на 22 януари 2009 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проекта на решение на Съвета относно укрепване на Евроюст, включен като т. 15 в Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2008 г.).

    ІІ. Евроюст е постоянен орган на Европейския съюз, създаден през 2002 г. за повишаване на ефективността на компетентните органи в държавите-членки в борбата им срещу тежката трансгранична и организирана престъпност. Неговата мисия е да укрепва общоевропейското сътрудничество в областта на наказателното право.
    Разглежданият проект на решение на Съвета е съвместна инициатива на група от 14 държави-членки (Словения, Франция, Чехия, Швеция, Испания, Белгия, Полша, Италия, Люксембург, Холандия, Словакия, Естония, Австрия и Португалия), с което се изменя и допълва решението на Съвета 2002/187/JHA с оглед укрепване и засилване ролята на Евроюст, най-вече в борбата с тежката организирана престъпност. Предложението е продиктувано от констатираната нужда от разширяване на функциите и капацитета на Евроюст след извършения анализ на пет годишното му функциониране.

    В предлаганият проект на решение се предвижда увеличаване на националното представителство в рамките на Евроюст чрез разпоредби за посочването на лица, които да подпомагат националния член, както и за задължително определяне на негов заместник или помощник. Важно е да се отбележи, че с проекта на решение се предвижда създаване на звено за спешна координация в рамките на Евроюст. Посредством новосъздаденото звено Евроюст ще може да оказва подкрепа на националните органи при възникване на спешни ситуации, като например при искане за съдебно сътрудничество, което трябва да бъде изпълнено в няколко държави-членки. Предвиждат се още разпоредби регламентиращи по-ясното разделение на функциите между Евроюст и Европейската съдебна мрежа. Това се постига посредством разширяването на намесата на Евроюст, когато действа като колегиален орган. Предлага се също така създаването на Система за национална координация във всяка държава-членка, която да осигурява връзка на национално равнище между Евроюст, Европейската съдебна мрежа и различните европейски мрежи. С проекта на решение се разширява възможността на Евроюст за съдебно сътрудничество с трети страни, като се предвижда възможността за командироване на магистрати за връзка в тези държави.

    IIІ. В постъпилата на 29 октомври 2008 г. Рамкова позиция на правителството по проекта на решение се посочва, че нашата страна отчита водещата роля на Евроюст като основен фактор в борбата срещу тежката престъпност и приветства взимането на по-нататъшни мерки за повишаване оперативните възможности на Евроюст като цяло и в тясно сътрудничество с компетентните национални органи. Изразява се пълна подкрепа на предлаганият проект на решение и се отбелязва, че той напълно отговаря на приоритетите на България за активно участие в международното сътрудничество за борба с организираната трансгранична престъпност и тероризма.

    IV. Проектът на решение е обсъден на заседание на Комисията по правни въпроси, състояло се на 11.12.2008 г., на което Комисията приема, че позицията на Министерския съвет по предложението е съобразена с националния интерес и с политиката, водена в тази област и може да бъде подкрепена. Същевременно Комисията изразява становище, че проектът на решение отговаря на принципа на субсидиарност. С проекта се повишава капацитета на Евроюст, с оглед засилване сътрудничеството между държавите-членки в борбата срещу организираната престъпност.

    V. След състоялата се дискусия Комисията по европейските въпроси счита, че проектът за Решение на Съвета относно укрепване на Евроюст следва да бъде подкрепен от република България.

    Приемането на това решение би оказало положителен ефект в областта на борбата с трансграничната организирана престъпност, изразено чрез едно по-добро съдебно сътрудничество между държавите-членки на ЕС.


    Докладът бе подкрепен със 16 гласа "за”.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ:

    /п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума