Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
19/02/2009

    проект на регламент на Европейския парламент и на Съвета, изменящ Регламент 1980/2000, относно ревизираната схема на Общността за присъждане на знака за екомаркировката - СОМ 2008-801, № 803-01-86/27.10.2008 г.


    І. На своето редовно заседание, проведено на 19 февруари 2009 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проекта на Регламент на Европейския парламент и на Съвета, изменящ Регламент 1980/2000, относно ревизираната схема на Общността за присъждане на знака за екомаркировката, включен като т. 8 в Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2008 г.).

    ІІ. Схемата на О бщността за присъждане на знака за екомаркировката представлява част от политиката за устойчиво развитие. Тя цели намаляване на отрицателните въздействия на способите на потребление и производство върху околната среда. Същевременно чрез използването на екомаркировка се популяризират продуктите, които имат високи екологични показатели, като критериите за тази маркировка се определят въз основа на най-добрите показатели на наличните на пазара продукти.
    Необходимостта от изготвянето на настоящото предложение за регламент е продиктувана от разпоредбата на чл. 20 от Регламент 1980/2000 от 17 юли 2000 г. относно ревизираната схема на Общността за присъждане на знака за екомаркировка, съгласно която съществуващата от 1992 г. схема трябва да бъде преразгледана, като Комисията следва да предложи подходящи изменения на регламента. В тази връзка разглежданият проект на регламент е предназначен да замени съществуващия Регламент 1980/2000, като се отчита, че действащата в момента схема не постига своите цели поради слабата известност на маркировката и прекалено бюрократичните процедури. В проекта на регламент са заложени пакет от мерки за изменение и опростяване на Схемата, като разширяване обхвата на екомаркировката и увеличаване на групите от продукти, включвани в Схемата, предлагане на задължителни екологични стандарти за продуктите, премахване на годишните такси и опростяване на оценителните процедури. В тази връзка настоящото преразглеждане на Схемата е насочено към постигане на по-голямата популярност и разбиране на екомаркировката в държавите-членки на ЕС, както и към намаляването на разходите и усилия от търговските дружества за придобиване на маркировката. В допълнение предложението цели и постигането на едно много по-добро хармонизиране на екомаркировката с други маркировки, в глобално и национално измерение.
    Необходимо е да се отбележи, че някои държави-членки изразяват резерви по отношение на разширяването на обхвата на схемата за екомаркировка с включването на хранителни продукти в нея. Изразено е становище, че екомаркировката по отношение на хранителен продукт може да породи объркване у потребителите, т.е. трябва да бъде ясно указано, че тази маркировка касае основно обработката, опаковката и транспортирането на продукта и е допълнителна, а не основна маркировка по отношение на самия продукт.
    IIІ. В рамковата позиция на българското правителство по проекта на регламент се посочва, че нашата страна подкрепя принципно инициативата за промяна на Регламента относно схемата на Общността за присъждане на знака за екомаркировка. Изразява се принципна подкрепа и на идеята за разширяването на обхвата на схемата, както по отношение на увеличаването на броя на продуктовите групи, така и във връзка с повишаване на тяхното разнообразие по продуктови категории. Отбелязано е също така, че България счита, че увеличаването на броя на продуктовите групи не трябва да се извършва за сметка на намаляване на вниманието към вече обхванатите от маркировката продукти.

    IV. Проектът на решение е обсъден на заседание на Комисията по околната среда и водите, проведено на 10 декември 2008 г., на което Комисията приема позицията на Министерския съвет по предложението за Регламент.

    V. След състоялата се дискусия Комисията по европейските въпроси счита, че :

    1. Нашата страна би следвало да подкрепи по принцип предложения регламент, тъй като той създава допълнителни условия за устойчиво развитие и за по-добро ориентиране на потребителите относно екологичните характеристики на произвежданите и търгуваните продукти.

    2. В процеса на обсъждане на настоящия регламент трябва да се положат усилия да се избегне евентуалната заблуда на потребителите относно качествата на маркираните продукти, по-специално да се предотврати погрешно третиране на екомаркировката при храните като маркировка за биологични храни.

    Докладът бе подкрепен с гласа 14 "за”.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

    /п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума