Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
23/04/2009

    проект на Регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламенти (ЕО) № 549/2004, (ЕО) № 550/2004, (ЕО) № 551/2004 и (ЕО) № 552/2004 с цел подобряване функционирането и устойчивостта на европейската авиационна система - СОМ (2008) 388, 903-01-15/6.02.2009 г.
    І. На своето редовно заседание, проведено на 23 април 2009 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проекта на Регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламенти (ЕО) № 549/2004, (ЕО) № 550/2004, (ЕО) № 551/2004 и (ЕО) № 552/2004 с цел подобряване функционирането и устойчивостта на европейската авиационна система , включен като т. 13 в Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2008 г.).

    ІІ. Първият законодателен пакет Единно европейско небе (ЕЕН I) е приет от Европейския парламент и Съвета през 2004 г. и има за цел да осигури повишаване на стандартите за безопасност и ефикасност на въздушния транспорт в Европа. Пакетът е съставен от четири основни регламента, уреждащи създаването на Единно европейско небе, осигуряването на аеронавигационно обслужване, организацията и използването на въздушното пространство, както и съвместимостта на европейската система за управление на въздушното движение. Приемането на този законодателен пакет привежда управлението на въздушното движение в съответствие с общата транспортна политика на ЕС. Същевременно до момента в законодателната рамка са реализирани определени достижения като разделянето на регулативните функции от функциите по предоставяне на аеронавигационно обслужване, създаване на контролни органи в държавите-членки и стартиране на инициативи за установяване на функционални блокове от въздушно пространство.
    Необходимостта от преразглеждане на законодателството за Единно европейско небе е свързана с привеждането му в съответствие с техническия напредък и създаването на обща хармонизирана структура на въздушното пространство. Предложението цели да гарантира ефективното предоставяне на инфраструктура от системата за управление на въздушното движение, която е все още фрагментирана от националните граници на държавите-членки. Това фрагментиране на управлението на въздушното движение представлява пречи за оптималното използване на капацитета и налага излишна финансова тежест върху авиацията. Предложението предвижда също така засилване на мрежовият подход, както и предоставяне на нови функции на Евроконтрол като потенциален координатор на европейската мрежа. На Европейската комисия се предоставя статут на единствен регулаторен орган и по този начин се спазва принципа на отделяне на регламентирането от осигуряването на обслужването.
    IIІ. В рамковата позиция на българското правителство по проекта на регламент се посочва, че нашата страна подкрепя инициативата за промяна на законодателния пакет Единно европейско небе. По този начин подобрява функционирането и устойчивостта на европейската авиационна система като се въвежда единна рамка за повишаване на ефективността и мрежов подход при предоставянето на аеронавигационно обслужване, както и системен подход за регулиране на безопасността при отчитане на екологичните показатели. Същевременно в позицията е посочено, че нашата страна счита за необходимо механизмът за стимулиране на доставчиците на аеронавигационно обслужване при преизпълнение на заложените цели за ефективност да бъде подробно уреден в съответните регламенти.

    IV. Проектът на решение е обсъден на заседание на Комисията по транспорт и съобщения, състояло се на 5 март 2009 г., на което Комисията подкрепя позицията на Министерския съвет по предложението за Регламент.

    V. След състоялата се дискусия Комисията по европейските въпроси счита, че нашата страна би следвало да подкрепи по принцип предложения регламент. Същевременно е необходимо да се уточни, какъв механизъм за стимулиране на доставчиците на аеронавигационно обслужване трябва да бъде уреден в съответните регламенти и каква позиция ще вземе нашата страна по този въпрос.

    Докладът бе подкрепен с 10 гласа "за”.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

    /п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума