Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
14/05/2009

    проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 902-01-33, внесен от Министерския съвет на 30 април 2009 г.
    На заседанието, проведено на 14 май 2009 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, внесен от Министерския съвет.

    В заседанието взе участие Лазар Лазаров - заместник-министър на труда и социалната политика.

    І. Системите за социално осигуряване в Европейския съюз са почти изцяло от компетенцията на отделните държави-членки. В рамките на Общността се извършва координация на съществуващите системи като се обръща по-специално внимание на защитата от безработица и на прилагането на принципа за недискриминация. Съществува и известно общностно регулиране, дотолкова, доколкото трябва да се гарантират правата на работниците при преместване на работа от една държава-членка в друга и от гледна точка на свободното движение на стоки, услуги, капитал и работна сила в рамките на единния вътрешен пазар.

    ІІ. Разглежданият законопроект цели да усъвършенства наличната у нас правна рамка в областта на социалното осигуряване в няколко направления: подобряване режима за изплащане на обезщетения, създаване на Национален консултативен съвет, доразвиване и усъвършенстване на уредбата за допълнително пенсионно осигуряване, прецизиране на изискванията към учредителите и акционерите на пенсионноосигурителни дружества и към членовете на техни управителни и контролни органи, промяна при някои ограничения за инвестиции и повишаване на прозрачността в инвестиционната дейност на пенсионноосигурителните дружества, подобряване на защитата на осигурените лица и т. нат.

    Непосредствено отношение към участието на страната ни в Европейския съюз имат някои изменения и допълненията, свързани с лицензирането на пенсионноосигурителните дружества (§19), разпоредбите, относно инвестирането на средствата (§38, §42), както и измененията в чл. 253 на Кодекса за социално осигуряване (§64), предвиждащи освобождаване от облагане с корпоративен данък както на приходите на фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване, така и на аналогични приходи, пряко свързани с доброволно пенсионно осигуряване, осъществявано от лица, регистрирани по законодателството на друга държава-членка на ЕС, които имат право, в съответствие със законодателството на тази държава-членка, да извършват доброволно осигуряване за безработица и/или за професионална квалификация. Предвиденото изменение на чл. 253 е свързано и с полученото от Европейската комисия Официално уведомително писмо № С(2008) 7247 за нарушение от наша страна, тъй като в момента от облагане с корпоративен данък са освободени само доходите на съответните местни лица.

    ІІІ. Предлаганият законопроект няма за задача да хармонизира нашето право с това на ЕС, тъй като тази задача е вече изпълнена. Проектът цели да направи по ефикасна системата за социално осигуряване в рамките на компетенциите, с които разполага нашата държава. Предлаганите изменения и допълнения не противоречат на европейски правни норми, а предлаганото изменение на чл. 253 отстранява допуснатото неравноправно третиране на лица от други държави-членки на ЕС, указано в писмото на Европейската комисия.


    На базата на гореизложеното Комисията по европейските въпроси предлага единодушно (с 10 гласа "за" ) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закона за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 902-01-33, внесен от Министерския съвет на 30 април 2009 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

    /п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума