Комисия по европейските въпроси
19/01/2006
проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за
контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите, № 602-01-1, внесен от Министерски съвет на 10 януари 2006 г.
На свое редовно заседание, проведено на 19 януари 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите, № 602-01-1, внесен от Министерски съвет на 10 януари 2006 г.
На заседанието на Комисията законопроектът бе представен от г-н Камен Пенков, заместник –министър на вътрешните работи. На заседанието присъстваха г-жа Нина Радева, заместник-министър на икономиката и енергетиката, г-жа Силвана Любенова, директор на дирекция “Европейска интеграция” към министерството, г-н Божидар Василев, началник-служба “КОС” в Министерство на вътрешните работи и г-н Красимир Ципов, експерт към дирекция “Международно сътрудничество” в същото министерство.
I. С предложения проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите се цели постигането на пълно съответствие на българското законодателство с изискванията на европейското законодателство в областта на огнестрелните оръжия.
II. Разглежданата материя попада в обхвата на преговорна глава 1 “Свободно движение на стоки”. Приемането за проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите е изрично предвидено като мярка по Плана за действие за 2005 г. към Стратегията за ускоряване на преговорите за присъединяване на Република България по глава 1 “Свободно движение на стоки”.
На общностно ниво придобиването и притежаването на огнестрелно оръжие се урежда от Директива 91/477/ЕИО относно контрола по придобиването и притежаването на оръжия. Правилата, отнасящи се до производството, търговията и контрола на взривните вещества за граждански цели в Европейския съюз са унифицирани с Директива 93/15/ЕИО.
III. Съгласно преговорна позиция CONF-BG 53/00 Република България поема задължение да въведе законодателството на Общността в областта на свободното движение на стоки, без да предвижда преходни периоди и изключения в тази област. Тази преговорна позиция е допълнена с преговорна позиция CONF-BG 55/01, която отчита, че “българското законодателство в областта на огнестрелните оръжия съответства до голяма степен на европейското законодателство в областта”. Същевременно е констатирана необходимост от промени в българското законодателство с оглед въвеждането на Европейски паспорт за огнестрелните оръжия съгласно изискванията на Директива 91/477/ЕИО.
В хода на преговорите България е поела ангажимент до края на 2003 г. да бъдат приети всички необходими промени в българското законодателство с цел постигане на пълно съответствие с acquis в тази област.
Основните изменения, които се предлагат със законопроекта, са свързани с въвеждането на Европейски паспорт за огнестрелните оръжия съгласно Директива 91/477. Предвижда се по искане на лицата, получили разрешение за носене и употреба на огнестрелно оръжие, да бъде издаден Европейски паспорт за огнестрелните оръжия по ред, определен в Правилника за прилагане на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите. С оглед постигане на пълно съответствие с изискванията на чл. 1, т. 4 от Директивата, уреждащи срока на валидност на документа, както и сведенията, които се отбелязват в него, е препоръчително тези разпоредби да се въведат в планираното изменение на Правилника прилагане на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите.
Във връзка с издаването на Европейски паспорт за оръжията за самоотбрана законопроектът изисква разрешение за внасяне или транзитно преминаване на оръжието от съответната държава-членка на Европейския съюз. Такова разрешение не е необходимо за издаването на Европейски паспорт за оръжията за ловни, спортни и културни цели по смисъла на чл. 5, ал. 3 от действащия закон. С цел коректно въвеждане на разпоредбата на чл. 12, т. 2 на Директива 91/477, регламентираща режима на издаване на Европейски паспорт за ловни, спортни и културни цели, би било удачно при предстоящото изменение на Правилника прилагане на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите да бъдат прецизирани условията, при които оръжията за ловни, спортни и културни цели не се нуждаят от разрешението по чл. 7, ал. 5 от законопроекта – а именно, когато притежателите им посочат причината на пътуването си чрез представяне на покана.
С оглед изпълнение на поетите ангажименти във връзка с довършване на процеса на транспониране на изискванията на Директива 93/15/ЕИО проектът за изменение и допълнение на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите въвежда нова дефиниция на понятието “взривни вещества”. В Допълнителните разпоредби са предвидени и легални дефиниции на Европейския паспорт за огнестрелно оръжие и взривните вещества за граждански цели в съответствие с общностното право.
IV. Въз основа на гореизложеното се налага заключението, че проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите съответства на acquis communautaire.
С оглед на гореизложеното Комисията по европейска интеграция с единодушие (9 гласа “за”) предлага на Народното събрание да приеме проект Закон за изменение и допълнение на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите, № 602-01-1, внесен от Министерски съвет на 10 януари 2006 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ
/п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ