Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
11/05/2006

    проект на Закон за допълнителния надзор върху финансовите
    конгломерати, № 602-01-29, внесен от Министерския съвет на 28 април 2006 г.


    На свое редовно заседание, проведено на 11 май 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за допълнителния надзор върху финансовите конгломерати, внесен от Министерския съвет.
    На заседанието на Комисията, законопроектът бе представен от страна на вносителя от г-н Тихомир Тимнев, директор на Дирекция “Надзорно правна” в Управление “Банков надзор” в БНБ. На заседанието присъстваха г-жа Десислава Симеонова, юрист в Дирекция “Надзорно правна” в Управление “Банков надзор” в БНБ и г-жа Радостина Божурин, експерт в Дирекция “Международни отношения и европейска интеграция” в БНБ.

    І. Предложеният проект на Закон за допълнителния надзор върху финансовите конгломерати цели въвеждане в българското законодателство на Директива 2002/87/ЕО за допълнителния надзор на кредитните институции, застрахователни предприятия и инвестиционни фирми във финансов конгломерат и изменяща директиви 73/239/ЕИО, 79/267/ЕИО, 92/49/ЕИО, 92/96/ЕИО и 93/22/ЕИО на Съвета и директиви 98/78/ЕО и 2000/12/ЕО на Европейския парламент и на Съвета.
    Директива 2002/87/ЕО цели въвеждането на минимални правила за упражняване на допълнителен надзор върху финансовите групи, които доставят продукти и услуги, спадащи към различни сектори на финансовите пазари (т.нар. финансови конгломерати). Тя представлява етап от създаването на законодателни мерки на общностно ниво, насочени към осигуряване на стабилен режим на финансовите групи, упражняващи междусекторни финансови дейности.
    Директива 2002/87/ЕО съдържа правила относно допълнителния финансов надзор върху регулираните лица, които са получили лиценз за застраховател, инвестиционен посредник или кредитна институция и които принадлежат към финансов конгломерат, правила относно допълнителния надзор по отношение на финансови холдинги със смесена дейност, както и разпоредби, изменящи съответните секторни правила в общностното законодателство, приложими по отношение на изброените регулирани лица.
    Въвеждането на посочената директива и прилагането й към датата на присъединяване на България към Европейския съюз е ангажимент, поет по преговорна глава 3 "Свободно предоставяне на услуги". В Цялостния мониторингов доклад на Европейската комисия за България за 2005 г. в областта на финансовите услуги е указана необходимостта от транспониране на достиженията на правото на ЕС относно финансовите конгломерати.

    ІІ. Предложеният законопроект съответства на изискванията на Директива 2002/87/ЕО.
    В съответствие с Директивата са дефинирани понятията за “финансов конгломерат”, “финансов холдинг със смесена дейност”, “вътрешногрупови сделки”, “концентрация на риска” и др. Установени са прагове за идентификацията на групи като финансови конгломерати съобразно предвидените в Директивата критерии, което е предвидено да се извършва от БНБ или от Комисията за финансов надзор самостоятелно или в сътрудничество помежду им или с други заинтересувани органи. Определени са обектите на допълнителен надзор по закона. Въведени са изискванията за допълнителна капиталова адекватност на поднадзорните лица и за отчитане на всяка значителна концентрация на риск и на значимите вътрешногрупови сделки на ниво финансов конгломерат. Установено е изискване поднадзорните лица в конгломерата да имат подходящи механизми за управление на риска и за вътрешен контрол на ниво финансов конгломерат. Предвидено е, че допълнителният надзор ще бъде упражняван от координатор – компетентен орган на държава-членка на ЕС или на Европейското икономическо пространство, като са определени хипотезите, в които функциите на координатор ще се изпълняват от БНБ или от Комисията за финансов надзор. Предвидени са разпоредби относно сътрудничеството и обмена на информация между компетентните органи във връзка с допълнителния надзор. Определени са принудителните административни мерки, които БНБ и Комисията за финансов надзор могат да прилагат по отношение на лицензирано от тях поднадзорно лице или спрямо финансов холдинг със смесена дейност, когато някой от двата органа упражнява функциите на координатор. Уредена е и възможност БНБ или Комисията за финансов надзор да упражняват допълнителен надзор и по отношение на поднадзорни лица, чиито предприятия-майки са със седалище в трета държава, ако те не са обект на равностоен надзор от компетентен орган в тази държава.
    Предвижда се влизане на закона в сила от датата на влизане в сила на Договора за присъединяване на България към ЕС.

    ІІІ. По конкретни текстове от законопроекта могат да бъдат направени следните бележки:
    1. В разпоредбата на чл. 3, ал. 7, т. 2 следва да се допълни текстът “да преустановят разглеждането на групата като финансов конгломерат“ с оглед коректното въвеждане на чл. 3 (4) б. “b” от Директива 2002/87/ЕО.
    2. С оглед по-голяма яснота на правната норма в разпоредбата на чл. 3, ал. 10 би могло да се уточни в съответствие с чл. 3 (6) от Директивата, че, в случаите, когато финансовият конгломерат престане да отговаря на критериите по ал. 1-3 от същата разпоредба, с оглед избягване на резки промени в режима, той продължава да бъде обект на допълнителен надзор за срок от три години при критериите, изрично посочени в т. 1 и т. 2 на чл. 3, ал. 10 от законопроекта.





    ІV. Въз основа на изложеното може да се направи заключение, че законопроектът е в съответствие с общностното законодателство в областта на допълнителния надзор върху финансовите конгломерати, поради което следва да бъде подкрепен.

    С оглед на гореизложеното, Комисията по европейска интеграция с единодушие ( 10 гласа “за”) предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за допълнителния надзор върху финансовите конгломерати, № 602-01-29, внесен от Министерския съвет на 29 април 2006 г., като направените бележки бъдат взети предвид от водещата комисия при обсъждане на законопроекта между първо и второ гласуване.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ

    /п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ

    Форма за търсене
    Ключова дума