Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
18/05/2006

    проект на Закон за кредитните институции
    № 602-01-22, внесен Министерския съвет на
    2 май 2006 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 18 май 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за кредитните институции, внесен от Министерския съвет.

    На заседанието на Комисията законопроектът бе представен от страна на вносителя от г-н Петър Андронов - главен директор на Управление «Банков надзор», в Българска Народна Банка. В заседанието взеха участие г-н Росен Грозев - главен директор на Управление «Банково» и г-н Тихомир Тимнев - директор на Дирекция “Надзорно правна” в Управление “Банков надзор” в БНБ.


    I. Целта на законопроекта за кредитните институции е хармонизиране на българското законодателство с актовете на институциите на ЕС относно регулиране на кредитните институции, като в българското законодателство се транспонират следните директиви: Директива 2000/12/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 20 март 2000 г. относно предприемането и осъществяването на дейност от кредитни институции; Директива 2000/28/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 18 септември 2000 г. за изменение на Директива 2000/12/ЕО относно предприемането и осъществяването на дейност от кредитни институции; Директива 2000/46/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от от 18 септември 2000 г. относно предприемането, осъществяването на дейност и надзора на институциите за електронни пари; Директива 2001/24/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 4 април 2001 г. относно реорганизацията и прекратяването на кредитни институции; Директива 89/117/ЕИО на Съвета от 13 февруари 1989 г. относно задълженията на клоновете на кредитни институции и на финансови институции, установени в държава-членка, чиито главни управления се намират извън тази държава-членка, относно публикуването на годишни счетоводни отчети.


    II. Регулираната материя попада в обхвата на глава трета „Свободно предоставяне на услуги” от преговорите за присъединяване. С Преговорна позиция и Допълнителната информация към нея (CONF BG 23/01, CONF BG 72/01) България се задължава до 1 януари 2007 г. да транспонира в българското законодателство действащите актове на институциите на ЕС относно регулирането на дейността на кредитните институции.
    В последния Цялостен мониторингов доклад на Европейската комисия за България от 16 май 2006 г. е констатирано, че е необходимо да се довърши хармонизацията на българското право с вторичното законодателство на ЕС в банковата област. “Необходимо е да се засилят усилията за транспонирането и прилагането на новата директива, която въвежда по-строги капиталови изисквания, за да се осигури достатъчно време на банките и инвестиционните посредници да въведат необходимите промени”.
    Тази препоръка е отчетена в законопроекта, като в него са въведени изискванията за капиталова адекватност на Директива 2000/12/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 20 март 2000 г. относно предприемането и осъществяването на дейност от кредитни институции. Законопроектът е съобразен и с всички основни положения на горепосочените пет директиви, като:
    - е уреден принципът на единния лицез;
    - въведени са прагове за акционерно участие, при наличието на които се изисква разрешение от централната банка;
    - създадена е нова уредба относно вътрешните експозиции на банките, която осигурява пресичане на възможностите за заобикаляне на регулатора, които дава сега действащият закон;
    - въведено е понятието „професионална тайна” и се урежда режимът на защита на информацията, представляваща професионална тайна;
    - уредени са дружествата за електронни пари;
    - детайлизирана и подобрена е уредбата на банковия надзор, включително принципите, субектите и реда за осъществяване на консолидиран надзор;
    - въведени са изцяло изискванията на Директива 2001/24/ЕО относно реорганизацията и прекратяването на кредитните институции;
    - усъвършенствано е производството по ликвидация и оздравяване на банка;
    - клоновете на чужди банки, лицензирани в държави-членки, са освободени от задължението за публикуване на годишните счетоводни отчети за собствената си дейност;
    - въведена е възможността за обжалване на всички административни актове на централната банка.


    ІІІ. По отделни текстове на законопроекта могат да бъдат направени следните бележки:

    1. Необходимо е да се измени разпоредбата на чл. 87, ал.5 от законопроекта, като се предвиди, че Българската народна банка е овластена да извършва проверки на място в съответната държава на дейността на банки, които са лицензирани на територията на Република България. Настоящата редакция на текста превижда подобно правомощие относно банки, регистрирани на българска територия. Съгласно чл.43 (1) и (2) от Директива 2000/12/ЕО обаче банките се лицензират, а не регистрират.
    2. Разпоредбата на чл.103, ал.7 от законопроекта предвижда, че централната банка може да предприеме подходящи надзорни мерки спрямо банка, лицензирана на територията на Република България, която осъществява чрез клон или директно дейност на територията на друга държава-членка, в случай че получи уведомление от компетентните органи на приемащата държава, че тази банка нарушава местния закон. Предложената редакция трябва да се измени, като централната банка се задължи да приложи съответните надзорни мерки, както изисква чл.30 (2) от Директива 2000/12/ЕС.

    ІV. Въз основа на изложеното може да се направи заключение, че предложеният законопроект за кредитните институции отговаря на препоръката на Мониторинговия доклад на Европейската комисия от 16 май 2006 г. за хармонизиране на българското право с вторичното законодателство на ЕС в банковата област.


    С оглед на гореизложеното, Комисията по европейска интеграция с единодушие ( 9 гласа “за”) предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за кредитните институции, № 602-01-22, внесен от Министерския съвет на 2 май 2006 г.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ

    /п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума