Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
10/08/2006

    проект на Закон за равните възможности на жените и мъжете,
    № 602-01-70, внесен от Министерския съвет на 2 август 2006 г.

    На заседанието, проведено на 10 август 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за равните възможности на жените и мъжете, внесен от Министерския съвет.
    Пред членовете на комисията законопроектът беше представен от г-н Васил Войнов – заместник-министър на труда и социалната политика. В заседанието взе участие и г-жа Лилия Абаджиева – държавен експерт в Дирекция “Демографска политика” на Министерството на труда и социалната политика.

    І. Предложеният законопроект има за цел да осигури равни възможности на жените и мъжете и да засили гаранциите за тяхното равно участие във всички сфери на обществения живот. В проекта се предвижда приемането на Национална стратегия за равните възможности на жените и мъжете, с която да се определят: основните принципи на политиката за равните възможности; органите, отговорни за постигането на равни възможности; системата за мониторинг на изпълнението на националната стратегия. Също така образованието и професионалната квалификация са посочени като специфични области за осигуряване на равни възможности. С проекта се въвеждат изисквания към работодателите да разработят и реализират програми и мерки за постигане на равни възможности при професионалното развитие, за защита от сексуален тормоз на работното място, както и за съвместяване на професионалния със семейния живот. В законопроекта се въвежда забрана за поръчване, изработване, излагане и разпространяване на мултимедийни продукти, които накърняват принципа за равно третиране на жените и мъжете или подтикват към неравно третиране на половете.
    С проекта се възлага на министъра на труда и социалната политика и на Комисията за защита от дискриминация упражняването на контрола за спазване на законовите разпоредби.

    ІІ. 1. Предложеният проект следва опита на редица държави-членки на ЕС, които са избрали специалното законодателство като способ за регулиране на проблемите на дискриминацията, основана на пол. Проектът отговаря и на препоръката, съдържаща се в Глава 13 “ Социална политика и заетост” от мониторинговия доклад на Европейската комисия от 25 октомври 2005 г., където е посочено, че България трябва да предприеме необходимите законодателни промени в областта на равното третиране на жените и мъжете.
    Законопроектът транспонира в националното законодателство изискванията на Директива 76/207/ЕИО относно прилагане на принципа за равенство при третирането на жените и мъжете по отношение на заетостта, професионалното обучение и развитие, и условията на труд.
    Директивата частично е въведена в българското законодателство със Закона за защита срещу дискриминацията, но с цел по-пълно обхващане на дискриминационните проблеми, основани на пол приемането на предложения законопроект ще допринесе за нейното пълно въвеждане в българското законодателство.

    2. Понастоящем в ЕС се извършва преглед и преструктуриране на директивите, отнасящи се до равното третиране на половете и се правят законодателни предложения за изработване на кохезионна политика и на нови регламенти, които да регулират Европейския социален фонд и Европейския фонд за социално развитие. В законодателните предложения на ЕС изрично е посочено, че средства от фондовете ще могат да ползват тези държави-членки, които прилагат принципа на джендър мейнстрийминг. Принципът на джендър мейнстрийминг означава отразяване на въпросите за равнопоставеност на двата пола във всички политики, програми, практики и процеси на вземане на решения във всяка област с цел постигане на реална равнопоставеност. Ето защо възможността на България да кандидатства за получаване на средства от тези фондове е поставена в зависимост от приемането на внесения законопроект.
    Законодателното регулиране на изискването за равенството на двата пола е необходимо не само за по-ефективно усвояване на фондовете на ЕС, но и с цел създаването на възможност за участие в Програма “Прогрес” за заетост и социална солидарност, която ще финансира дейностите на държавите-членки за изпълнението на Пътната карта и на инициативата на Европейския съюз – Европейска година за равни възможности на всички – 2007.
    Приемането на предложения законопроект до края на 2006 г. ще създаде допълнителна възможност за участие на България в т.нар. Мрежа на националните механизми за равни възможности в ЕС, които са предвидени в Пътната карта.

    ІІІ. По отделни текстове на законопроекта, с оглед на тяхното съответствие с Директива 76/207/ЕИО могат да бъдат направени следните бележки:

    1. Не е транспонирана в законопроекта разпоредбата на чл. 2, § 4 от Директивата, която създава възможност за всяко лице, което е пострадало от дискриминационно поведение да се ползва от защита на държавните органи по тяхна инициатива и в случаите когато лицето изрично не е потърсило такава защита. Препоръчително е такъв текст да бъде създаден.

    2. Не е отразена в законопроекта разпоредбата на чл. 3, параграф 2 от Директивата, която обявява за нищожни всички разпоредби намерили място в договори, колективни споразумения, вътрешни правила и др., които противоречат на принципа за равно третиране на половете. Препоръчително е такава разпоредба да бъде въведена в законопроекта.
    Въз основа на изложеното може да се направи заключението, че предложеният проект на Закон за равните възможности на жените и мъжете е в съответствие с Директива 76/207/ЕИО.

    С оглед на гореизложеното Комисията по европейска интеграция с единодушие (10 гласа «за») предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за за равните възможности на жените и мъжете, № 602-01-70, внесен от Министерския съвет на 2 август 2006 г., като направените бележки бъдат взети предвид от водещата комисия при обсъждане на законопроекта между първо и второ гласуване.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ

    /п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума