Комисия по европейските въпроси
17/08/2006
проект на Закон за влизането и пребиваването на гражданите
на Европейския съюз и членовете на техните семейства в
Република България, № 602-01-73, внесен от Министерския
съвет на 10 август 2006 г.
На своето заседание, проведено на 17 август 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за влизането и пребиваването на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства в Република България, внесен от Министерския съвет.
Законопроектът беше представен пред членовете на комисията от г-н Цонко Киров – заместник-министър на вътрешните работи. На заседанието присъстваха и г-жа Габриела Киофанова и г-н Красимир Ципов – юрисконсулти в Дирекция “Международно сътрудничество” в Министерство на вътрешните работи.
І. Предложеният законопроект има за цел да уреди условията и реда за влизане, пребиваване и напускане пределите на Република България от гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства.
Законопроектът регламентира видовете и сроковете за допустимо пребиваване на гражданите на Европейския съюз и членове на техните семейства на територията на Република България. Проектът създава условия за продължителен престои в страната на лица, които искат да пребивават в България за повече от 3 месеца и определя процедурата и условията за това. В законопроекта се предвижда възможност по заявление подадено от заинтересуваните лица да се издава документ за престой в България. Предвижда се документа за престои да бъде различен, в зависимост от националността на искателя. Създава се възможност на гражданите на ЕС, при определени условия да се издава т.нар. “удостоверение за продължително пребиваване”, а не членове на техните семейства, които не са граждани на ЕС да се издава “карта за продължително пребиваване”. В проекта се определят условията, на които трябва да отговарят лицата, желаещи да пребивават продължително в България.
Предложеният законопроект урежда и условията за постоянно пребиваване на територията на страната на граждани на ЕС и на членове на техните семейства. Условие за получаване на такъв статут от лицата е те да са пребивавали на територията на България непрекъснато в продължение на 5 години. Статутът си на постоянно пребиваващ в България, гражданите на ЕС ще доказват с “удостоверение за постоянно пребиваване”, а членовете на семействата им, които нямат гражданство на държава-членка на ЕС – с “карта за постоянно пребиваване”.
В законопроекта е намерил правно решение и въпросът за ограничаване правото на влизане и пребиваване в страната от граждани на ЕС и членове на техните семейства. Предвижда се при сериозни основания, когато има данни, че дадено лице или лица създават сериозна опасност за националната сигурност, обществения ред и общественото здраве, спрямо такива лица да бъдат прилагани следните принудителни административни мерки – отнемане правото на пребиваване в Република България, експулсиране и забрана за влизане в страната. В законопроекта е посочено, че налагането на тези мерки може да се основава само на личното поведение на лицето като във всеки отделен случай се преценява и степента, в която лицето е застрашило националната сигурност, обществения ред или общественото здраве. При налагане на принудителните административни мерки трябва да се вземат предвид и продължителността на пребиваване на лицето в Република България, неговата възраст, здравословното му състояние, икономическото и семейното му положение, социалната и културната интеграция и степента на връзка със страната по произход. Законопроектът създава и възможност за съдебна защита на тези лица по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
ІІ. С предложения законопроект се изпълнява отправената от Европейската комисия до България препоръка за уреждане чрез специален закон на реда за свободно движение на гражданите на ЕС и членовете на техните семейства на територията България. Проектът на Закон за влизането и пребиваването на гражданите на ЕС и членовете на техните семейства в Република България транспонира в националното ни законодателство Директива 2004/38/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. относно правото на граждани на Европейския съюз и на членове на техните семейства да се движат и да пребивават свободно на територията на държавите – членки.
Предложеният законопроект въвежда изцяло Директивата, следвайки нейната структура, с изключение на изискванията, свързани със социалното осигуряване, с териториалния обхват на правото на пребиваване, еднаквото третиране на всички граждани на ЕС, гласността относно правата и задълженията на гражданите на ЕС и членовете на техните семейства. Република България има задължението да въведе посочените изисквания в националното законодателство след присъединяване на страната към ЕС.
ІІІ. С оглед съответствието на законопроекта с Директива 2004/38/ЕО могат да бъдат направени следните бележки:
1. В законопроекта не е отразена разпоредбата на член 8, параграф 4 от Директивата, която определя примерни параметри на понятието “достатъчни средства”. Препоръчително е такава разпоредба да бъде въведена.
2. В чл. 2, б. “б” от Директивата е предвидено, че държавите-членки по своя преценка могат да включат в кръга на членовете на семейството и партньора, с който гражданин на ЕС е сключил регистрирано съжителство. Тъй като тази форма на семейни отношения не е уредена в българското законодателство е препоръчително израза “регистрираното партньорство с гражданин на ЕС” да отпадне от § 1, т. 1, б. “а” Допълнителната разпоредба на законопроекта или в Преходните и заключителни разпоредби да се предвидят съответните изменения в Семейния кодекс.
Въз основа на изложеното може да се направи заключението, че предложеният проект на Закон за влизането и пребиваването на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства в Република България е в съответствие с Директива 2004/38/ЕО.
С оглед на гореизложеното Комисията по европейска интеграция с единодушие (9 гласа “за”) предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за влизането и пребиваването на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства в Република България, № 602-01-73, внесен от Министерския съвет на 10 август 2006 г., като направените бележки бъдат взети предвид от водещата комисия при обсъждане на законопроекта между първо и второ гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ
/п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ