Комисия по европейските въпроси
31/08/2006
проект на Закон за ратифициране на Споразумението между
Република България и Европейската общност по някои аспекти на въздушните съобщения, № 602-02-37, внесен от Министерския съвет на 21 август 2006 г.
На заседанието, проведено на 31 август 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за ратифициране на Споразумението между Република България и Европейската общност по някои аспекти на въздушните съобщения, внесен от Министерския съвет.
Законопроектът беше представен пред членовете на комисията от г-жа Красимира Мартинова – заместник-министър на транспорта.
I. Споразумението между Република България и Европейската общност по някои аспекти на въздушните съобщения е подписано на 5 май 2006 г. То е представено за ратифициране със закон от Народното събрание на основание чл.85, ал.1, т.2 от Конституцията на Република България.
Споразумението изменя и допълва двадесет и две спогодби за въздушни съобщения, сключени между България и държавите-членки на Европейския съюз (такива спогодби не са сключени само със Словения, Литва и Естония).
Неговата цел е да отпаднат ограниченията във връзка със собствеността и контрола върху въздушните превозвачи, включени в двустранните спогодби за въздушен транспорт на България и държавите-членки на Европейския съюз, тъй като според решение на Съда на Европейските общности от 5 ноември 2002 г. те имат дискриминационен характер с оглед националността, което противоречи на чл.43 от Договоеа за Европейската общност, и лишават авиокомпаниите в Европейския съюз от правото на установяване.
С присъединяването на България към Европейския съюз двустранните спогодби за въздушни съобщения на България и държавите-членки на Европейския съюз подлежат на деносиране съгласно Решение на Министерския съвет № 357 от 2006 г., с което ще се прекрати и действието на споразумението. Независимо от краткото действие във времето на споразумението, ратифицирането му е израз на желанието на Република България да изпълни ангажимента, поет в преговорния процес, да приведе правото си, уреждащо въздушните превози, в съответствие с правото на Общността.
II. Споразумението, което е представено за ратификация от Народното събрание, внася изменения и допълнения с двустранните спогодби относно назначаването на въздушни превозвачи и предоставяне или временно прекратяване на експлоатационно разрешение; регулаторен контрол във връзка с безопасността на полетите; облагането на авиационното гориво на територията на Европейската общност; тарифите по маршрути само на територията на Европейската общност.
В споразумението се съдържа нова уредба за назначаване на въздушни превозвачи за експлоатация на договорените линии, която либерализира изискванията за собственост и контрол и дава възможност на въздушен превозвач, получил лиценз от една държава-членка, но установил дъщерно дружество, клон или представителство в друга държава-членка, да извършва търговски въздушен превоз от тази друга държава до Република България при същите условия, както превозвачите на тази друга държава.
Споразумението не изменя допустимия брой превозвачи, които могат да бъдат назначавани, нито търговските права, капацитета, пунктовете или честотата на опериране, защото всички тези въпроси имат характера на оперативни договорености, които са елемент от достъпа до пазара и могат да бъдат основание за прилагане на протекционистични мерки или за либерализиране на пазара.
С оглед на гореизложеното, Комисията по европейска интеграция предлага (с 9 гласа “за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за проект на Закон за ратифициране на Споразумението между Република България и Европейската общност по някои аспекти на въздушните съобщения, № 602-02-37, внесен от Министерския съвет на 21 август 2006 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ
/п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ