Комисия по европейските въпроси
21/09/2006
проект на Закон за държавните помощи
№ 602-01-80, внесен от Министерския съвет
на 7 септември 2006 г.
На свое редовно заседание, проведено на 21 септември 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за държавните помощи, внесен от Министерския съвет.
Законопроектът бе представен от страна на вносителя от г-н Любомир Дацов, заместник-министър на финансите. На заседанието присъстваха още г-н Пламен Василев, началник отдел “Външни финанси” и г-жа Наталия Георева, началник сектор “Външни финанси” в Министерство на финансите.
I. Прoeктът на Закон за държавните помощи се налага с оглед предстоящото пълноправно членство на Република България в Европейския съюз. Той ще позволи на Република България да изпълнява задълженията си в областта на държавните помощи като пълноправен член на Европейския съюз. В съответствие с Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз ще се отменят правомощията на Комисията за защита на конкуренцията, като контролът, оценката и разрешаването на държавните помощи ще се извършват от Европейската комисия.
Националните органи, които изпълняват задълженията на Република България във връзка с държавните помощи, са министърът на финансите и министърът на земеделието и горите.
II. Законопроектът урежда условията, редът и процедурите по уведомяване съгласно чл. 88, ал. 3 от Договора за създаване на Европейска общност и вторичното законодателство като Регламент на Съвета No 659/1999 от 22 март 1999, установяващи подробни правила за прилагането на член 93 от Договора за Европейската общност (Регламент ЕС 659/1999); категориите държавни помощи, съвместими с Общия пазар; задължението за докладване, събиране и съхраняване на данни, както и преценката за съответствието на онези държавни помощи, за които не е задължително да бъде уведомявана Европейската комисия. Изчерпателно са изброени съвместимите държавни помощи, както и помощите, които могат да бъдат приети за съвместими с Общия пазар.
В законопроекта се уреждат правомощията на министъра на финансите и на министъра на земеделието и горите.
Министърът на финансите: приема, разглежда и оценява уведомленията за държавна помощ за съответствие със законодателството; изготвя становища относно държавните помощи, които представляват групово освобождаване от задължението за уведомяване, както и относно помощи, отговарящи на правилата за минимална помощ; събира, обработва и съхранява информацията от всички администратори на държавни помощи; оценява максималния интензитет на регионалната помощ, предварително съгласувана с министъра на регионалното развитие и благоустройството.
По отношение на държавните помощи, предоставяни в земеделието, министърът на земеделието и горите осъществява наблюдението, координацията и взаимодействието с Европейската комисия.
Законопроектът урежда процедурите по наблюдението, осигуряването на прозрачност и докладването на държавните помощи, както и задължението на всеки администратор на помощ да предоставя на министъра на финансите цялата необходима информация за администрираните от него помощи. В съответствие с чл.6 от Регламент на Комисията (ЕС) No 794/2004 oт 21 април 2004 г. за прилагането на Регламент на съвета (ЕС) No 659/1999 за установяване на подробни правила за прилагането на чл.93 от Договора за Европейската общност той изготвя годишен доклад за предоставените държавни помощи в Република България за предходната година, с изключение на предоставените помощи в отрасъл земеделие, за които се изготвя доклад от министъра на земеделието и горите.
Урежда се задължение за администраторите на помощ да уведомяват предварително министъра на финансите за всяко намерение за предоставяне на нова държавна помощ. Регламентирани са и правомощията на министъра на финансите да изготвя становища в случаите, когато уведомлението за държавна помощ не е в съответствие с правилата за държавните помощи, и да изисква от администратора на държавната помощ да я приведе в съответствие.
Министърът на финансите съгласува, разглежда, оценява и предоставя становища за държавни помощи, които представляват групови освобождавания, след което информира Европейската комисия за предоставянето на държавни помощи като групови освобождавания. Законопроектът урежда правомощията на министъра на финансите, съответно на министъра на земеделието и горите, по регистрацията, архивирането, съхраняването, събирането и обработването на информацията за предоставените държавни помощи. В случай че Европейската комисия разпореди прекратяване или възстановяване на дадена помощ, министърът на финансите има правомощието да изисква от администратора на помощта да предприеме действия за нейното възстановяване или прекратяване. Министърът на земеделието и горите предприема действия за изпълнение на решението на комисията или съответно изисква от Държавен фонд „Земеделие” да предприеме действия за възстановяването на неправомерно предоставената държавна помощ.
Уредените в допълнителната разпоредба на законопроекта легални дефиниции съответстват на чл.88, ал.1 от Договора за създаване на Европейска общност, Регламент ЕС 659/1999, Регламент на Съвета ЕС No 994 от 7 май 1998 г., Регламент No 69/2001 на Комисията относно прилагането на чл.87 и 88 от Договора за създаване на Европейската общност относно минималната помощ, Регламент No 1860/2004 на Комисията (ЕО) относно прилагането на чл.87 и 88 от Договора за създаване на Европейската общност относно минималната помощ в отрасъл земеделие и отрасъл рибарство.
ІІІ. Въз основа на изложеното може да се направи заключение, че предложеният проект за Закон за държавните помощи съответства на чл.87-89 от Договора за създаване на Европейска общност и на вторичното законодателство на Европейския съюз по прилагането чл.87-89 от Договора за създаване на Европейската общност.
С оглед на гореизложеното, Комисията по европейска интеграция с единодушие (7 гласа “за”) предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за държавните помощи № 602-01-80, внесен от Министерския съвет на 7 септември 2006 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ
/п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ