Комисия по европейските въпроси
09/11/2006
проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за
народната просвета, № 602-01-95, внесен от Министерския съвет
на 1 ноември 2006 г.
На свое редовно заседание, проведено на 9 ноември 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, внесен от Министерския съвет.
От страна на вносителя законопроектът бе представен от г-жа Екатерина Виткова, заместник-министър на образованието и науката. На заседанието на Комисията присъстваха още г-жа Росица Велинова, директор на Дирекция “Европейска интеграция и международно сътрудничество” в Министерство на образованието и науката и г-жа Лилия Николова, съветник на министъра на образованието и науката.
І. Предложените с настоящия проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за народната просвета промени имат за цел децентрализация на домовете за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа и преобразуването им в специализирани институции за предоставяне на социални услуги по смисъла на Закона за социално подпомагане, ограничаване на броя на предметите за полагане на държавни зрелостни изпити, законово определяне на тестовете като форма за текущ контрол и за проверка на възможностите за приемане на ученици в различните видове училища след VІІ клас, хармонизиране на българското законодателство с изискванията на Директива 77/486 ЕИО за обучение на деца на работници мигранти.
ІІ. Приемането на настоящия законопроект е в изпълнение на препоръки, отправени към Република България с мониторинговите доклади на Европейската комисия и в рамките на партньорски проверки за предприемане на мерки в областта на социалното включване и антидискриминацията и за хармонизиране на българското законодателство до датата за присъединяване на България към ЕС с Директива 77/486/ЕИО за обучението на деца на работници мигранти.
Директива 77/486/ЕИО цели интегриране на децата на работници мигранти в образователната система на приемащата държава членка и осигуряване на възможност за тяхната реинтеграция при завръщането им в страната по произход. Директивата предвижда задължение за държавите членки да осигурят в съответствие с националните си системи безплатно обучение, включващо обучение по официалния език на приемащата държава и обучение по майчиния език и култура на държавата по произход, на децата в задължителна училищна възраст на работници, граждани на държава членка, които упражняват трудова дейност на територията на друга държава членка. Директивата поставя изискване към държавите членки да създадат условия за подготовка и допълнителна квалификация на преподавателите, които ще осъществяват тези обучения.
§ 5 и § 6 от предложения законопроект въвеждат изискванията на директивата, като предвижда безплатно обучение по български език и по майчин език и култура в сътрудничество с държавите по произход на децата в задължителна училищна възраст на работници мигранти от държавите членки на ЕС или от държавите членки на Европейското икономическо пространство и Швейцария, пребиваващи заедно с родителите, настойниците или попечителите си в България. Предвижда се тези разпоредби да влязат в сила от датата на пълноправно членство на Република България в ЕС.
Законопроектът предвижда правно основание за приемане на подзаконова нормативна уредба, с която изискванията, посочени в директивата ще бъдат детайлно уредени.
ІІІ. Въз основа на изложеното може да се направи извод, че предложеният законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета е в съответствие с изискванията на Директива 77/486/ЕИО, поради което следва да бъде подкрепен.
С оглед на изложеното Комисията по европейска интеграция с 9 гласа “за” и 1 глас “въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, № 602-01-95, внесен от Министерския съвет на 1 ноември 2006 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ
/п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ