Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
17/11/2006

    проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за
    собствеността, № 602-01-96, внесен от Министерския съвет на
    8 ноември 2006 г.

    На свое заседание, проведено на 17 ноември 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за собствеността, внесен от Министерския съвет.
    От страна на вносителя законопроектът бе представен от г-жа Севинч Солакова, директор на Дирекция “Правна” в Министерство на земеделието и горите. На заседанието присъстваха още г-жа Стойка Куртева и г-жа Юлия Стойкова, юрисконсулти в Дирекция “Поземлени отношение” в същото министерство и г-жа Цветанка Михайлова, държавен експерт-юрисконсулт в Дирекция “Европейска интеграция и мониторинг” в Министерство на финансите.

    І. Предложеният законопроект за изменение и допълнение на Закона за собствеността предлага законодателни мерки, насочени към премахване на ограниченията за придобиване право на собственост върху земя от чужденци и чуждестранни юридически лица в съответствие с ангажиментите, поети от Република България в Договора за присъединяване на Република България и Румъния към Европейския съюз (ЕС). Със законопроекта се предлагат изменения и допълнения в пет закона, уреждащи тази материя, а именно Закона за собствеността, Закона за горите, Закона за защитените територии, Закона за собствеността и ползването на земеделски земи и Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд. Предложените изменения и допълнения доразвиват разпоредбата на чл. 22 от Конституцията на Република България, въведена със Закона за изменение и допълнение на Конституцията (ДВ, бр. 18 от 2005 г.) и в сила от датата на влизане в сила на Договора за присъединяване на Република България и Румъния към ЕС, съгласно която чужденци и чуждестранни юридически лица могат да придобиват право на собственост върху земя при условията, произтичащи от присъединяването на Република България към ЕС или по силата на международен договор, ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България.

    ІІ. Материята, уреждана с настоящия законопроект има отношение към преговорна глава “Свободно движение на капитали”.
    Съгласно Приложение VІ.т.3 към Акта относно условията за присъединяване на Република България и Румъния и промените в учредителните договори България е договорила преходни периоди по отношение придобиването на земеделска земя, гори и земи от горския фонд и на земя за второ жилище.
    България има право да запази за срок от 5 години от датата на присъединяване ограниченията в нейното законодателство, съществуващи към датата на подписване на Договора, по отношение придобиването на право на собственост върху земя за второ жилище от граждани на държави членки на ЕС или на държавите, страни по Споразумението за Европейско икономическо пространство (ЕИП), които не пребивават на нейна територия, както и от юридически лица, учредени по законодателството на държавите членки на ЕС или на ЕИП.
    България може да запази за срок от седем години от датата на присъединяването, ограниченията, съществуващи по нейното законодателство към датата на подписване на Договора, във връзка с придобиване право на собственост върху земеделска земя, гори и горска земя от граждани на други държави членки на ЕС или на ЕИП или от юридически лица, учредени по законодателството на държавите членки на ЕС или на ЕИП. Договорът установява забрана за по-неблагоприятно третиране на граждани на посочените държави при придобиването на земеделска земя, гори и горска земя отколкото към датата на подписване на Договора за присъединяване. Посочените ограничения не се прилагат по отношение на самостоятелно заети земеделски производители, които са граждани на друга държава членка и които желаят да се установят и да пребивават в България.
    Договорът предвижда извършване на общ преглед на посочените преходни мерки на третата година от датата на присъединяване на България, като с решение на Съвета на ЕС, взето единодушно, тези срокове могат да се съкратят или да се премахнат.

    ІІІ. В изпълнение на ангажиментите на България по Договора за присъединяване и в съответствие с Конституцията предложеният законопроект премахва забраната в Закона за собствеността за придобиване на земя от чужденци и чуждестранни юридически лица, като предвижда отделни режими за придобиване на земя от граждани на ЕС и на ЕИП и юридически лица, учредени по законодателството на държави членки на ЕС или на ЕИП и за чужденци и чуждестранни юридически лица от трети държави. Първият режим е съобразен с изискванията на Договора за присъединяване и предвидения в него преходен период. Условията за придобиване на земя от чужденци или юридически лица от трети държави ще се определят от международните договори, ратифицирани съобразно процедурата по чл. 22, ал. 2 от Конституцията на Република България. Уредена е и хипотезата на придобиване на право на собственост върху земя по наследяване по закон.
    В съответствие с договорения преходен период е предвидено ограничение за придобиване на земя за второ жилище от граждани на държави членки, които не са постоянно установили се в България и от юридически лица, учредени по законодателство на държавите членки на ЕС или ЕИП.
    В законопроекта е възприет подход конкретните срокове по преходните периоди да не се посочват в закона с оглед на предвидената в Договора възможност за съкращаването или прекратяването им, а вместо това да се препраща към условията, посочени в Договора.
    В Закона за горите по отношение на придобиването на гори и земи от горския фонд от чужденци и чуждестранни юридически лица се предвиждат промени, аналогични на тези по Закона за собствеността. Предлага се също така отмяна на чл. 8 от Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд, уреждащ придобиване на гори и земи от горския фонд от чужденци и чуждестранни юридически лица, като тази материя ще се регламентира само от Закона за горите.
    В Закона за защитените територии се предвижда възможност за придобиване от чужденци и чуждестранни юридически лица при условия, аналогични на вече посочените на право на собственост върху гори и земи, попадащи в защитени територии, които не са изключителна държавна собственост.
    В Закона за собствеността и ползването на земеделски земи се допуска придобиване право на собственост на земеделска земя от чужди граждани и чуждестранни юридически лица съобразно условията на международен договор, ратифициран по реда на чл. 22, ал. 2 от Конституцията, а от граждани на държавите членки на ЕС или ЕИП и юридически лица, учредени съобразно законодателството на тези държави при условията на този закон след изтичане на преходния период, предвиден в Договора за присъединяване. В същия закон в съответствие с изискванията на Договора е въведено и право на самонаетите земеделски производители – граждани на държави членки на ЕС да придобиват земеделски земи от датата на присъединяване на България към ЕС при условие, че желаят да се установят и да пребивават постоянно в България и са вписани по реда на Закона за регистър БУЛСТАТ. Законопроектът предвижда задължение за тези лица да прехвърлят собствеността върху земеделските земи, когато до изтичане на договорения преходен период за забрана за придобиване на земеделски земи, тези лица преустановят дейността си на самостоятелно заети земеделски производители.
    Предвижда се предлаганите изменения и допълнения да влязат в сила от датата на влизане в сила на Договора за присъединяване на Република България към ЕС.

    ІV. Във връзка с преходните периоди, предвидени в Договора за присъединяване на Република България и Румъния към ЕС за забрана за придобиване право на собственост от граждани на ЕС и ЕИП и от юридически лица, регистрирани в тези държави на второ жилище за срок от 5 години и на земеделска земя, гори и земи от горския фонд за срок от 7 години от датата на присъединяването, Комисията по европейска интеграция предлага препращането в законопроекта към условията на Договора за присъединяване да бъде заменено с изрично посочване в предложените изменения и допълнения със законопроекта (чл. 29а от Закона за собствеността, чл. 10, ал. 4 от Закона за горите, чл. 10, ал. 3 от Закона за защитените територии и чл. 3, ал. 5 от Закона за собствеността и ползването на земеделски земи) на договорените срокове в преходните периоди.

    V. Въз основа на изложеното може да се заключи, че законопроектът за изменение и допълнение на Закона за собствеността е в съответствие с Договора за присъединяване на Република България и Румъния към ЕС, поради което следва да бъде подкрепен.


    С оглед на изложеното Комисията по европейска интеграция с единодушие (8 гласа “за”) и предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за собствеността, № 602-01-96, внесен от Министерския съвет на 8 ноември 2006 г., като направената бележка бъде взета предвид от водещата комисия при разглеждане на законопроекта между първо и второ гласуване.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ

    /п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума