Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
24/11/2006

    проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 602-01-101, внесен от Министерския съвет на 20 ноември 2006 г.
    На извънредно заседание проведено на 24.11.2006 г. Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 602-01-101, внесен от Министерския съвет на 20 ноември 2006 г. Законопроекта беше представен от Димитър Ивановски – зам. министър на финансите.


    І. Общите условия за съхранение и движение на продуктите, които са предмет на облагане с акциз, е важна съставна част от системата за свободно движение на стоките в рамките на единния вътрешен пазар на ЕС. За да се осигури спазването на такива общи условия още през 1992 г. е приета Директива на Съвета 92/12/ЕИО. Продуктите, които са предмет на общите условия са минерални горива, алкохол и алкохолни напитки, преработен тютюн.

    Въведени са следните общи правила:
    - продукти, които са предназначени за консумация в една страна-членка и се съхраняват в друга страна членка са предмет на облагане с акциз, в страната, където се съхраняват.
    - Продукти, придобити от частни лица за тяхна собствена консумация и транспортирани от тях се облагат в страната-членка, където са придобити.
    - Продукти, които са закупени от лица, които не са оторизирани собственици на данъчни складове или регистрирани или нерегистрирани търговци и експедират или транспортират продуктите директно или индиректно в друга страна-членка, заплащат акциза в страната, където се изпращат продуктите.

    Всяка страна-членка самостоятелно определя правилата, засягащи производството, обработката и съхранението на продуктите, подлежащи на облагане с акциз. Ако акцизът не е платен, то производството, преработката и съхранението на тези продукти става съгласно мерките, свързани с данъчните складове.

    С Директива на Съвета 2003/96/ЕО от 27 октомври 2003 г. са въведени общи рамкови правила за облагането с акциз на електрическата енергия и енергийните продукти. Тяхната цел е да се подобри оперирането на единния вътрешен пазар като се намалят възможностите за нарушаване на конкуренцията чрез по-ниски енергийни издръжки в отделни страни-членки. Освен това, в рамките на Протокола от Киото по този начин се насърчава по-ефективното използване на електрическата енергия и на енергийните продукти.
    Правилото, което е въведено е, че енергийните продукти и електроенергията се облагат с акциз, когато се използват за работата на двигатели или за отопление, но не и когато те служат като суровина, например в химическата промишленост или при електролизата в металургичните процеси. Освен това са въведени минимални размери на акцизите. Освен това Директивата дава възможност на страните-членки да разграничават комерческото от некомерческото използване на нефтопродуктите и природния газ, като са въведени специални минимални равнища на облагане за промишлено и комерческо използване на споменатите продукти. Като промишлени или комерчески способи за използване в Директивата са посочени например: използването в селското и горското стопанство, използването от двигатели, вградени в машини и оборудване, а така също при строителни машини и оборудване и др.
    ІІ. Предлаганият законопроект довършва хармонизирането на Закона за акцизите и данъчните складове с действащото право на ЕС. Въвеждат се понятията регистриран и нерегистриран търговец и данъчен представител.Лицата, които вече са регистрирани за нуждите на непрякото данъчно облагане в друга страна-членка на ЕС и извършват доставка на акцизни стоки при условията на дистанционната продажба са длъжни да се регистрират чрез данъчен представител, който отговаря за погасяване на задълженията им към данъчните власти. Законопроектът, регулира и някои други важни аспекти на свободното движение на акцизните стоки в рамките на Общността.
    Друг важен въпрос, който се регулира чрез законопроекта е въвеждането на акциз за електрическата енергия и някои енергоносители – кокс и въглища. Предлаганите ставки отговарят на изискването за минимални ставки, съгласно Директива на Съвета 2003/96/ЕО. Както е предвидено в Директива 2003/96/ЕО, предвижда се освобождаване от акциз на електрическата енергия за битови нужди и на въглищата и кокса, когато се използват от физически лица. Предвижда се също възстановяване на платения акциз на лицензираните ж.п. превозвачи и управителите на ж.п. инфраструктура за изразходваната от тях електроенергия в рамките на присъщата им дейност.
    За да се достигнат минималните ставки на акциза при петролните продукти се предвиждат повишения на ставките при оловносъдържащия бензин, безоловния бензин, газьола и керосина, както и при тежките горива.
    В законопроекта е предвидено и привеждане на законодателството ни в съответствие с изискванията за облагане на алкохола и алкохолните напитки. На базата на договорената дерогация в началото облагането на домашната ракия ще бъде на база 50 на сто от стандартната акцизна ставка.
    ІІІ. Предлаганият законопроект изпълнява поставените задачи в областта на хармонизацията на нашето законодателство с изискванията на европейското право в областта на косвеното данъчно облагане.

    След състоялата се дискусия и като взема предвид цялостната положителна оценка на проекта и направените отделни забележки, Комисията по европейска интеграция с 9 гласа "за", и 2 гласа "въздържал се"предлага на Народното събрание да бъде приет на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 602-01-101, внесен от Министерския съвет на 20 ноември 2006 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ


    /п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума