Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
07/09/2005

    проект на Закон за изменение и допълнение на
    Закона за устройството на държавния бюджет, № 502-01-
    30, внесен от Министерския съвет на 31 август 2005 г.

    На свое заседание, проведено на 7 септември 2005 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за устройството на държавния бюджет, внесен от Министерския съвет.
    На заседанието на комисията присъстваха г.н Любомир Дацов, заместник-министър на финансите и г-н Добрин Пинджуров, директор на Дирекция “Бюджет” в Министерство на финансите. От страна на вносителя законопроектът беше представен от г-н Любомир Дацов.

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройството на държавния бюджет цели усъвършенстване на бюджетното законодателство чрез промени, засягащи бюджетните практики.
    Част от предлаганите със законопроекта изменения са свързани с ангажименти на Република България, поети в преговорите по глава 11 “Икономически и валутен съюз” (CONF-BG 12/02) във връзка с участието на БНБ в Европейската система на централните банки след присъединяването на България към ЕС и са обвързани с приетите през януари 2005 г. изменения и допълнения в Закона за БНБ за осигуряване независимостта на Българската народна банка. С тези изменения разпоредбата на чл. 45 от Закона за БНБ бе приведена в пълно съответствие с чл. 101, ал. 1 от Договора за Европейската общност, който забранява на централните банки на държавите-членки да предоставят кредити и гаранции под каквато и да е форма на националното правителство, държавни или местни органи, организации или предприятия. Това е наложило предложената с настоящия законопроект отмяна на разпоредбите на чл. 3, ал. 5 и чл. 26, ал. 3 от Закона за устройството на държавния бюджет, които допускат такова кредитиране.
    С предложените изменения в чл. 10, ал. 1 се допълват принципите, които трябва да се спазват при съставяне и изпълнение на държавния бюджет. От разпоредбите на чл. 3 и чл. 27 от Регламент на Съвета 1605/2002 г. относно финансовия регламент, приложим за общностния бюджет на Европейските общности е възприет “принципа на разумно финансово управление”, който предвижда, че бюджетът трябва да е изграден на принципите за икономичност, ефективност и ефикасност.
    С предложените нови алинеи 4 и 5 на чл. 43 от закона се създава възможност за отпускане от държавния бюджет на безлихвени кредити на общините в случаите на недостиг на средства по общинските бюджети за финансиране на разходи по одобрени проекти и програми, съфинансирани от ЕС. Предвижда се кредитите да се отпускат до съответното им възстановяване от ЕС. По този начин се създават условия за разширяване на възможностите на общините за участие в проекти и програми, финансирани от ЕС.
    След проведеното обсъждане Комисията по европейска интеграция се обедини около становището, че приемането на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за устройството на държавния бюджет е необходимо с оглед хармонизиране на националното законодателство с правото на ЕС.

    С оглед на гореизложеното Комисията по европейска интеграция с 11 гласа 4 “за” и 1 глас “против” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за устройството на държавния бюджет, № 502-01-30, внесен от Министерския съвет.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ:

    /п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ


    Форма за търсене
    Ключова дума