Комисия по европейските въпроси
30/11/2006
проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за
българските документи за самоличност, № 602-01-103, внесен от Министерския съвет на 22 ноември 2006 г.
На свое редовно заседание, проведено на 30 ноември 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за българските документи за самоличност, внесен от Министерския съвет.
От страна на вносителя законопроектът бе представен от г-н Цонко Киров, заместник-министър на вътрешните работи. На заседанието на Комисията присъстваха също г-жа Мария Рангелова, началник сектор в Дирекция “Международно сътрудничество” в Министерство на вътрешните работи, г-жа Зоя Мангалска, експерт в Дирекция “Правна”в същото министерство и г-н Иван Иванов, юрист в Национална служба “Полиция”.
І. Предложеният законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските документи за самоличност цели привеждане на нормативната уредба относно българските документи за самоличност в съответствие с изискванията на общностното законодателство, усъвършенстване на функциите на автоматизираната система за издаване на български документи за самоличност и издаване на документ тип “паспорт” с електронен носител на данни и записана цифрова снимка и пръстови отпечатъци, преминаване към централизирано издаване на всички български документи за самоличност, правна уредба на документите на гражданите на ЕС, на държавите страни по Споразумението за Европейско икономическо пространство (ЕИП), гражданите на Конфедерация Швейцария, както и членовете на техните семейства, които не са граждани на ЕС, ЕИП и на Конфедерация Швейцария. Законопроектът предлага и изменения и допълнения, насочени към усъвършенстване на отделни разпоредби на Закона за българските документи за самоличност.
ІІ. Предложеният законопроект урежда материя, която има отношение към преговорна глава “Правосъдие и вътрешните работи”.
Законопроектът въвежда изискванията на Регламент (ЕО) № 2252/2004 на Съвета от 13 декември 2004 г. относно стандартите за елементите на защита и биометричните елементи в паспортите и пътните документи, издавани от държавите-членки, който съгласно Приложение № 2 към Акта относно условията за присъединяване на Република България и Румъния и промените в учредителните договори трябва да се прилага задължително от датата на присъединяване на България към ЕС. Регламентът поставя изискване към държавите членки да осигурят необходимите условия издаваните от тях паспорти и документи за пътуване да имат електронен носител, който съдържа лични данни от персоналната страница в електронен формат и цифрова снимка на приносителя. В тези данни са включени и пръстови отпечатъци. Данните следва да бъдат защитени от неправомерен достъп и да са подписани с електронен подпис. Законопроектът въвежда посочените изисквания. Поради въвеждането на електронен носител на информация към паспортите отпада възможността за продължаване срока на тяхната валидност, тъй като последната информация не може да бъде дописвана.
Предвижда се новата технология на издаване на разглежданите документи да влезе в сила от 1 юли 2007 г. Съгласно § 37 от законопроекта снемането на пръстови отпечатъци влиза в сила от 28 юни 2009 г. в съответстие с Решение на Европейската комисия № 2909 от 28 юни 2006 г., което поставя този срок като краен за въвеждането на този режим.
Във връзка с въвеждането на Директива 2004/38/ЕО на Европейския парламент и Съвета относно правото на граждани на ЕС и на членовете на техните семейства да се движат и пребивават свободно на територията на държавите членки в Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства (в сила от датата на присъединяването) се налага допълнение на Закона за българските документи за самоличност. С него се урежда издаването на карта за продължително пребиваване и карта за постоянно пребиваване на гражданите на ЕС, на държавите страни по Споразумението за Европейско икономическо пространство (ЕИП), гражданите на Конфедерация Швейцария, както и членовете на техните семейства, които не са граждани на ЕС, ЕИП и на Конфедерация Швейцария. Тези изисквания на Директивата са въведени в чл. 13а и в новата Глава Четвърта “а” (§ 5 и § 18 от законопроекта).
В съответствие с Решение на Европейската комисия № 409 от 28 февруари 2005 г., с което е одобрен временен паспорт за пътуване на граждани на ЕС, законопроектът предвижда издаването на такива документи, когато гражданите не притежават валидни документи за пътуване и за самоличност или поради извънредни обстоятелства са се оказали без такива документи. Предвижда се такъв документ да се издава и на граждани на ЕС от дипломатическите или консулски представителства на Република България, когато съответните държави членки нямат представителства.
ІІІ. Въз основа на изложеното може да се направи извод, че проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за българските документи за самоличност е в съответствие с достиженията на правото от Шенген и актовете, приети въз основа на него, поради което следва да бъде подкрепен.
С оглед на изложеното Комисията по европейска интеграция с единодушие (8 гласа “за”) предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за българските документи за самоличност, № 602-01-103, внесен от Министерския съвет на 22 ноември 2006 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ
АТАНАС ПАПАРИЗОВ