Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
30/11/2006

    проект на Закон за изменение и допълнение на Закона заeнергийната ефективност, № 602-01-102, внесен от Министерския съвет на 22 ноември 2006 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 30 ноември 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за енергийната ефективност, № 602-01-102, внесен от Министерския съвет.
    На заседанието присъстваха заместник-министърът на икономиката и енергетиката г-н Валентин Иванов и изп. директор на Агенцията за енергийна ефективност г-н Таско Ерменков.

    I. През последните години Европейският съюз осъществява редица мерки, насочени към подобряване на енергийната ефективност. По-доброто крайно използване на енергията има не само икономическо значение, но и допринася за намаляване на емисията на парникови газове в атмосферата и по този начин забавя промените в климата на Земята.

    През 1998 г. Съвета на ЕС прие решение, с което определи като индикативна цел намаляване на разхода на енергия с 1 процент всяка година. На тази база на 5 април 2006 г. бе приета Директива 2006/32/ЕО на Европейския парламент и Съвета на ЕС, с която за деветгодишния период на действие на директивата (2008 – 2016 г.) на страните членки се препоръчва да приемат национални индикативни цели за икономия на енергия в размер най-малко на 9% от крайното потребление на енергия. За постигането на тази цел се предвижда засилване на енергийния одит, развитие на пазара на енергоспестяващи услуги, въвеждането на съвременно по-ефективно оборудване, прилагането и на редица други мерки, насочени както към гражданския сектор, така и към индустрията и транспорта. Създадена е по изключение и възможност държавите-членки да субсидират прилагането на енергоспестяващите мерки. За отчитане на резултатите се въвежда единна на ЕС система за измерване на постигнатите икономии.

    Директива 2006/21/ЕО се базира на някои други вече действащи законодателни актове на ЕС, на първо място на Директива 2002/91/ЕО за енергийните характеристики на сградите. В обхвата на тази директива, влиза обследването и сертифицирането на сградите (жилищни и обществени сгради, офиси и др.) относно ефективното използване на енергията. С тази директива се въвеждат освен това обща методология за изчисляване на енергийните характеристики на сградите, минимални стандарти за енергийна ефективност при новостроящите се сгради и се въвежда задължението за редовни инспекции на отоплителните и климатични системи.

    ІІ. Предлаганият законопроект цели както хармонизирането на българското законодателство с посочените директиви, така също и привеждането на законодателството ни в съответствие с поетите задължения в областта на свободното предоставяне на услуги в рамките на единния вътрешен пазар на ЕС.

    1. Транспонирането на текстове от Директива 2006/32/ЕО се осъществява главно чрез параграфи 1-6 и параграф 24 от проекта. С параграф 1 се разширяват компетенциите на министъра на икономиката и енергетиката и на изпълнителния директор на Агенцията по енергийна ефективност, свързани разработването и отчитането на изпълнението на националните индикативни цели за икономия на енергия, както и на плановете за действие по енергийната ефективност. В параграф 6 е предвидено създаването на нов Раздел ІІІ в глава втора на Закона за енергийна ефективност, в който е посочен редът за установяване и изпълнение на националната индикативна цел за повишаване на ефективността при крайното потребление на горива и енергия. С параграф 24 е изпълнено задължението, произтичащо от чл. 18 на Директива 2006/32/ЕО за навременно определяне на междинните цели за икономия на енергия и за изготвяне на плановете за действие по енергийната ефективност.

    2. Чрез параграфи 7–10, 12-14, 18-21 и параграф 26 на проекта се цели по-ефикасно прилагане на вече хармонизираните текстове, свързани с прилагането на Директивата за енергийните характеристики на сградите 2002/91/ЕС. Това се постига най-вече чрез:
    - въвеждане на задължително изискване за реализирана икономия на енергия при изпълнението на договори за предоставяне на енергоефективни услуги, описани в чл. 21 на Закона за енергийната ефективност;
    - разширяване на контролните функции на Агенцията по енергийна ефективност и върху лицата, оценяващи и сертифициращи сградите относно тяхната енергийна ефективност, както и върху лицата, извършващи енергоефективни услуги;
    - засилване и разширяване на санкциите за неспазване на закона.

    3. Изпълнението на ангажиментите в областта на свободното предоставяне на услуги и свободата на установяване в рамките на ЕС се постига чрез изменения и допълнения, включени в параграфи 11, 16 и 17 на законопроекта. По този начин се създава възможност и за лица от други страни-членки на ЕС да извършват обследване за енергийна ефективност (енергиен одит) и да бъдат еднакво третирани с българските лица по отношение на управлението на Фонд “Енергийна ефективност” и съвместното финансиране на проекти с негово участие.

    4. В проекта има и изменения и допълнения, свързани с пълното хармонизиране на нашето законодателство с изискванията на Директива 94/22/ЕО за условията за предоставяне и ползване на разрешения за търсене, проучване и добив на въглеводороди.

    ІІІ. Предлаганият законопроект изпълнява поставените задачи, свързани с хармонизирането на нашето законодателство с европейското право и с поетите задължения по договора за присъединяване на страната ни към ЕС.

    Като препоръка може да се изтъкне евентуална промяна на заглавието на предлагания нов Раздел ІІІ в Закона за енергийната ефективност (параграф 6 на проекта), който да стане “Национални индикативни цели за спестяване на енергия” или “Национални индикативни цели за икономия на енергия”, вместо сегашното - “Национални индикативни цели за енергийни спестявания”.

    След състоялата се дискусия и като взема предвид цялостната положителна оценка на проекта, Комисията по европейска интеграция предлага да бъде подкрепен проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност, № 602-01-102, внесен от Министерския съвет на 22 ноември 2006 г., с единодушие от 7 гласа "за".


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ

    /п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума