Комисия по европейските въпроси
30/11/2006
проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, № 602-01-104, внесен от Министерския съвет на 22 ноември 2006 г.
На свое редовно заседание, проведено на 30 ноември 2006 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, № 602-01-104, внесен от Министерския съвет.
На заседанието присъстваха заместник-министърът на здравеопазването г-н Атанас Додов и експертът от Дирекция “Правна” г-жа Людмила Василева.
I. Предлаганият законопроект засяга правото на установяване и свободното предоставяне на услуги в рамките на единния вътрешен пазар на Европейския съюз. Относно правото на установяване в чл. 43 на Договора за създаване на Европейска общност се казва, че “ограниченията върху свободата на установяване на граждани на държава-членка на територията на друга държава-членка са забранени. Тази забрана се прилага и по отношение на ограниченията за създаване на представителства, клонове или дъщерни фирми от граждани на която и да е държава-членка, установили се на територията на друга държава-членка.” Свободата на установяване включва и правото да се извършва самостоятелна стопанска дейност (самонаемане), както и да се създават и управляват предприятия при условията, предвидени за собствените граждани на приемащата държава-членка.
Общото правило по отношение на свободното предоставяне на услуги е записано в чл. 49 на Договора за създаване на Европейска общност. Там се казва, че “ограниченията върху свободата на предлагане на услуги в рамките на Общността са забранени по отношение на гражданите на държавите-членки, които са се установили в държава от Общността, различна от тази, в която се намира лицето, за което са предназначени услугите.”
ІІ. В предлагания законопроект се съдържат изменения и допълнения на Закона за лечебните заведения които целят да бъдат отстранени съхраняващите се все още ограничения по отношение на дружествата на държавите-членки на Европейския съюз, както и на други държави-членки на Европейското икономическо пространство. Те вече ще могат да извършват дейностите, предвидени по закон да се извършват в лечебните заведения на Република България.
Що се отнася до възможността в медицинските, медико-стоматологичните и диагностично-консултативните центрове да се разкриват звена, където акушерки самостоятелно да оказват съответните медицински услуги (§2 и §6, т.2 от проекта), то гарантирането на правата на лицата от други страни-членки на ЕС, както и от страни извън ЕС, които са членки на Европейското икономическо пространство, относно упражняването на професията, се постига чрез чл. 35, ал. 4 и 5 на Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти.
ІІІ. Общото заключение, което може да се направи е, че предлаганият законопроект изпълнява поставените задачи в областта на европейската интеграция и неговото приемане допринася за постигането на по-пълно хармонизиране на нашето законодателство с правото на ЕС.
След състоялата се дискусия и като взема предвид цялостната положителна оценка на проекта, Комисията по европейска интеграция предлага да бъде подкрепен проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, № 602-01-104, внесен от Министерския съвет на 22 ноември 2006 г., с единодушие от 7 гласа "за".
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ
/п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ