Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
06/10/2005

    Проект на Закон за ратифициране на Конвенцията за Европейския институт за гората № 502-02-6, внесен от Министерски съвет на 26. 09. 2005 г.
    На свое заседание, проведено на 6 октомври 2005 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на на Закон за ратифициране на Конвенцията за Европейския институт за гората № 502-02-6, внесен от Министерски съвет на 26. 09. 2005 г.


    На заседанието на Комисията присъстваха представителите на Министерството на земеделието и горите доц. д-р Стефан Юруков, заместник-министър, г-н Димитър Баталов, главен секретар на Национално управление на горите, г-н Юлиян Русев, главен експерт в отдел “Ловно и рибно стопанство” и г-н Николай Йонов, началник отдел “Защитени територии, международно сътрудничество и връзки с неправителствени организации”.



    І. Европейският институт за гората е създаден от 12 европейски организации през 1993 г. като сдружение в съответствие с финландските закони. В последствие негови членове стават близо 140 организации от 39 страни – университети, научни институти, промишлени и неправителствен организации. Дейността на института обхваща различни области, свързани с изучаването на горското стопанство, горите и опазването им на европейско ниво.
    През 2003 г. е изготвен текстът на Конвенцията за Европейския институт за гората, съвместно с представители на министерства и организации от държави-членки на Европейския съюз и присъединяващи се държави. На 28 август 2003 г. Конвенцията е открита за подпис от европейските държави и регионалните европейски икономически организации по интеграция. Към настоящия момент, Конвенцията е ратифицирана от 8 страни: Германия, Швеция, Норвегия, Дания, Хърватска, Финландия, Испания и Румъния. Последните две държави извършват ратификацията в началото на месец юли 2005 г. Конвенцията е влязла в сила на 4 септември 2005 г. - 2 месеца след депозирането на осмия инструмент за ратификация.
    В изпълнение на Решение на Министерския съвет по Протокол № 32 от 7 август 2003 г. Конвенцията е подписана от името на правителството на Република България и ще влезе в сила за България 2 месеца след депозиране на българския инструмент за ратификация.


    ІІ. Конвенцията цели да уреди създаването на международното юридическо лице “Европейски институт за гората” и да определи неговите задачи, дейности, членство, начин на финансиране и др.
    Задачите и функциите на института, в качеството му на международна организация, са извършване на общоевропейско равнище на изследователска дейност по горската политика и свързаните с нея аспекти на околната среда, екологията, ресурсите, здравословното състояние на европейските гори, търсенето и предлагането на дървесина и други горскостопански продукти и услуги. Изброените функции се упражняват с цел подпомагане на опазването и стопанисването на горите.
    Посочените задачи следва да бъдат изпълнени чрез предоставяне на информация за определяне на политиката и вземането на решения в европейските страни във връзка с горите и горската промишленост, чрез изследователска дейност, разработване на изследователски методи и др.
    Ставайки страна по Конвенцията, България придобива статут на член на института. Статут на асоциирани членове на института добиват Институтът за гората към Българската Академия на науките и Лесотехническият университет, които преди влизането в сила на Конвенцията са били членове на сдружението Европейски институт за гората. В рамките на Конвенцията Република България ще подпомага работата на института, предоставяйки специфична информация във връзка с българските гори, ако тя не е достъпна от други източници.


    ІІІ. Новият правен статус на Европейския институт за гората дава възможност да се постави на международна основа сътрудничеството между страните по Конвенцията в областта на горското стопанство и свързаната с горите изследователска дейност. Република България ще има възможност активно да се включи в обмена на информация, да участва в научните изследвания и дискусии между европейските държави по въпроси на устойчивото управление и стопанисване на горите и да използва достигнатите научни резултати. Присъединяването на българската държава към Конвенцията може да се отчете като принос към европейското сътрудничество в областта на горскостопанската политика.

    С оглед гореизложеното Комисията по европейска интеграция с единодушие (9 гласа “за”) предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за ратифициране на Конвенцията за Европейския институт за гората № 502-02-6, внесен от Министерски съвет на 26. 09. 2005 г.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ:

    /п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума